Pożar zabija, popiół nie użyźnia –czyli o groźnym i głupim zwyczaju palenia trawy
Dorota Wrońska | 27 marca 2011

Co roku wczesną wiosną, gdy rośliny dopiero kiełkują, a w suchych trawach i szuwarach ptaki budują gniazda, ulubioną zabawą wielu ludzi jest podpalanie tego zeszłorocznego suszu.
Znowu mamy wczesną wiosnę i dlatego trzeba znów przypominać POŻAR ZABIJA ! W tym roku od początku marca zginęły już dwie osoby a groźnych pożarów wywołanych przez wiosennych wypalaczy odnotowano już ponad tysiąc.
Bardzo wiele zła wyrządza tu przesąd, że wypalanie jest dobre, bo oczyszcza i użyźnia ziemię. Jest to całkowicie błędne i to widać gołym okiem. Wystarczy popatrzeć jak wolno i powoli odrasta roślinność na pogorzelisku i o ile jest uboższa na od tej która rośnie na nie spalonej ziemi.
W szczegółach wygląda to tak: popiół, który jest zmineralizowaną biomasą roślin może rzeczywiście wprowadzić do gleby wapń, fosfor i potas, natomiast najbardziej potrzebny roślinom pierwiastek: azot, w postaci tlenków azotu dostaje się do atmosfery. Te fruwające tlenki azotu to nic dobrego są one współodpowiedzialne za kwaśne deszcze, smog fotochemiczny, eutrofizację wód i tym podobne. Wracając do naszej garści popiołu, może ona stanowić odpowiednik pojedynczej porcji, niekompletnego (ze względu na niedobór azotu) nawozu, który jednak nie pozostanie tu długo jeśli ogień wypali próchnicę. Próchnica to substancja organiczna gleby, której warstwa przyrasta o około centymetr przez 100 lat. To ona zatrzymuje, a potem powoli oddaje roślinom substancje odżywcze i wodę. Również ona nadaje glebie gruzełkowatą strukturę, dzięki, której powietrze może docierać do korzeni roślin. Jej wierzchnią warstwę pożar niszczy w kilka minut a ziemia traci swoje życiodajne właściwości i szybko się zaskorupia. Dochodzi do przyspieszonej erozji, pierwszy zaś wymywa się popiół tracąc definitywnie szansę na użyźnienie czegokolwiek. A i to jeszcze nie wszystkie szkody, przecież giną zwierzęta: owady, ślimaki, drobne ssaki, niszczone są ptasie lęgi.
Strażacy informują, że wypalanie traw, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jest zabronione i grozi za nie kara aresztu albo do 5 tys. zł grzywny. Wywołanie pożaru, który może zagrażać życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, może grozić nawet karą do 10 lat więzienia.
Dorota Wrońska
Kalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
10 maja - 27 września 2023
Psie spacery z trenerem psów w Wesołej
Sobota, 3 czerwca 2023
VII Rolkowisko w Wesołej - wyścigi na Rolkostradzie


Nasza ankieta
Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?