WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 2 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Marianna, Marzena, Erazm

Anna Oleksiak

13 lipca 2018

TOR KOLARSKI ORZEŁ - Zbiórka pamiątek

Przywróćmy pamięć o dawnej świetności Klubu Sportowego ORZEŁ  przy ulicy Podskarbinskiej 11, a przede wszystkim o  zabytkowym budynku, torze kolarskim, jego tradycjach  i wydarzeniach. W tym celu zbieramy materiały fotograficzne i video, proporczyki, znaczki, medale, puchary, dyplomy, plakaty, bilety, czapeczki, koszulki, rowery itp., a także  wspomnienia pisane i mówione.

25 czerwca 2018

Ocalone od zapomnienia dzieła sztuki

Jeszcze do niedawna rzeźby plenerowe ukryte pod drzewami, krzewami i pokryte graffiti –straszyły wyglądem. Zapomniane, zniszczone i brudne wcale nie służyły ozdobie terenu osiedla mieszkaniowego Ostrobramska, na którym przed laty umieszczone zostały jako element otoczenia blokowiska.
11 maja 2018

Tajemnicze rady osiedli

Rada Dzielnicy Praga-Południe w dniu 17 kwietnia br. podjęła uchwałę określającą termin i tryb przeprowadzenia wyborów do rad jednostek niższego rzędu działających na terenie naszej dzielnicy. Wybory odbędą się w dniu 17 czerwca 2018 w godzinach 9.00-20.00.

8 maja 2018

Strategiczna i pachnąca chlebem Wiatraczna

W końcu XIX w. w wyniku dokonywanej parcelacji terenów Emilianowa i Florentynowa wytyczono od osady oznaczonej hipotecznie „Dobra Grochów – Wiatrak” drogę wiodąca do Traktu Brzeskiego. Dobra przyjęły nazwę od znajdującego się w okolicy wiatraka.
23 października 2017

Prascy rzemieślnicy: Modniarska Manufaktura

„Do Rzemieślnika na Pragę” to hasło inicjatywy Muzeum Warszawskiej Pragi i Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze promujących utworzenie map ginących zawodów rzemieślniczych działających na Pradze-Północ i Pradze-Południe.
25 września 2017

Dawne i nowe losy „ORŁA”

Przedłużające się postępowanie sądowe o prawa właścicielskie to główna przyczyna braku dostępności dla mieszkańców obiektów Klubu Sportowego ORZEŁ, czego domaga się w swoich interpelacjach radna Katarzyna Bernadetta Olszewska.
24 lipca 2017

Jeszcze o Romach… Tolerancja w obie strony

W czerwcowym numerze „Wiadomości Sąsiedzkich Grochów” zamieszczony został mój artykuł o społeczności romskiej. Wywołał on wiele kontrowersyjnych wypowiedzi. Otrzymałam liczne telefony od mieszkańców, w których dzielili się swoimi doświadczeniami z życia w sąsiedztwie Romów.
29 marca 2017

Aleja Jerzego Waszyngtona

Powstały w 1916 roku „Szkic wstępny planu regulacyjnego m. st. Warszawy” określił wytyczne pierwszej nowoczesnej koncepcji urbanistycznej nowych przyłączonych przedmieść. Po rozszerzeniu granic Warszawy proces urbanizacji znacznie przyspieszyła parcelacja gruntów.
21 lutego 2017

Grochowscy rzemieślnicy: Osiedlowy szewc

W styczniowym WS Grochów numerze przedstawiliśmy jednego z grochowskich rzemieślników w dziedzinie krawiectwa. Inną popularną gałęzią rzemiosła, która ugruntowała swoją pozycję już w końcu XVII w., było skórnictwo. W 1670 r. na przedmieściu stolicy w miejscowości Praga powstał cech zrzeszający rzemieślników zajmujących się skórnictwem.
11 stycznia 2017

Trakt Gocławski (Ulica Międzyborska – d. Generała Fr. Żymirskiego)

Na początku XIX w. jednym z najważniejszych problemów wielkich miast stała się konieczność powiększania terytorium miejskiego. Szybki wzrost ludności powodował duże zagęszczenie terenów śródmiejskich, brak możliwości rozwoju przemysłu i tworzenia dla niego infrastruktury w postaci nowych zakładów produkcyjnych, a przede wszystkim brak domów mieszkalnych.
9 grudnia 2016

Historia jednej grochowskiej posesji – garbarnia Jerominów

Niezabudowany grunt posesji położonej przy ulicy Grochowskiej 57, oznaczony w rejestrze hipotecznym W-463 jako Dobra – Kolonia Grochów Nr 1 lit. D vel Zofinów, od kilkunastu lat jest przeszkodą dla mieszkańców w ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego gruntów dla powstałego w latach 70. ubiegłego stulecia osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska.
8 kwietnia 2016

100 lat Grochowa w granicach Warszawy: Dawna przeszłość Grochowa – „przedmurza Warszawy”

Grochów, wraz z Gocławiem i Kawęczynem należący do rozległych włości kamionkowskich biskupa płockiego nazywanych później skaryszewskimi, już na początku XV wieku zaczął rozwijać się jako ośrodek rolno-rzemieślniczy i drobno przemysłowy będący w bliskości dużego rynku zbytu, jakim była Warszawa. Szczególnie znacząco do rozwoju tych wsi przyczyniła się budowa pierwszego stałego mostu przez Wisłę.
16 lutego 2016

Zaciszny urok Grochowa – ulica Kawcza

Nazwy ulic na grochowskim Witolinie w znacznej mierze wywodzą swoje nazwy od miejscowości, z których przybysze osiedlali się tutaj po przyłączeniu Grochowa do Warszawy. W ten sposób chcieli utrwalić pamięć swojej rodzinnej ziemi. Powstały wówczas takie nazwy ulic jak: Mlądzka, Bełżecka, Gdeckaczy Jarocińska. W sąsiedztwie ulic Osieckiej, Tarnowieckiej, Łukowskiej znalazła się ulica Kawcza, której nazwa odbiega od tej reguły.
4 lutego 2016

Górki Grochowskie – epilog

Po opublikowaniu w listopadowym numerze „Wiadomości Sąsiedzkich” artykułu o Górkach Grochowskich czytelnik – grochowianin pan Tadeusz Bukowiński przekazał nam informacje o pomniku, który dzisiaj stoi w południowej części parku przy ulicy Znicza, i podzielił się z nami swoimi wspomnieniami z czasów okupacji. Mieszkał tu od dzieciństwa i pozostał do dziś mieszkańcem Górek Grochowskich.
2 lutego 2016

I Rada Seniorów Dzielnicy Praga-Południe

W dniu 27 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie członków nowo utworzonej Rady Seniorów Dzielnicy Praga-Południe wybranych w głosowaniu, które odbywało się w dniach 23 listopada - 11 grudnia 2015 roku. Nowo wybrani członkowie Rady otrzymali z rąk Burmistrza Tomasza Kucharskiego nominacje, a Przewodniczący Rady Dzielnicy Marcin Kluś przedstawił członkom statut Rady Seniorów przyjęty uchwałą Rady Dzielnicy.

4 grudnia 2015

Górki Grochowskie - historyczna nazwa części Grochowa

Górki Grochowskie – niewielka wieś Pomiędzy Grochowem i Gocławiem dzisiaj zajmowałaby tereny między ulicami Grochowską, Zamieniecką, Ostrobramską i Grenadierów. Po II wojnie światowej na części tego terenu powstał park Znicza–ulubione miejsce spacerów okolicznych grochowian wśród fontann, łanów „warszawianek”, kącików zabaw dla dzieci i przyrządów do ćwiczeń dla dorosłych.
7 października 2015

Warszawa w kwiatach – podsumowanie 32. edycji konkursu

W ostatnich dniach sierpnia poznaliśmy zwycięzców 32. konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”. Tegoroczna edycja wprowadziła nowe zasady uczestnictwa. W konkursie uczestniczyły nie tylko balkony, ale całe nasze otoczenie – ogródki, klomby, aranżacje kwiatowe na placach, ulicach i… dachach domów.

21 września 2015

Świątynia – Pomnik - Kościół pw. Najczystszego Serca Maryi na Grochowie

Po wyjściu Rosjan z Warszawy w 1916 r. Grochów został włączony w jej granice . Korzystne położenie w bliskości dużego rynku zbytu jakim była stolica przyczyniło się do powstania ośrodków rzemiosła i przemysłu. Powstający rynek pracy spowodował szybki wzrost liczby mieszkańców napływających przede wszystkim z okolic Mazowsza i Podlasia. 

7 września 2015

Podsumowanie II edycji Budżetu Partycypacyjnego 2016 na Pradze-Południe

W lipcu zakończona została II edycja Budżetu Partycypacyjnego 2016. Podczas jej trwania informowaliśmy czytelników o poszczególnych etapach konkursu. Zatem pora dokonać podsumowania tej edycji w ramach, której w Warszawie do podziału było ponad 51 milionów złotych.  

21 sierpnia 2015

Kibuc Grochów – świat, który zaginął…

Osiedle Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska to jedno z wielu osiedli powstałych w latach 70. na Grochowie. Część osiedla w rejonie ulic Witolińskiej, Łukowskiej i Grochowskiej to grunty z nieuregulowanym statusem własnościowym. Na tej części wzdłuż ulicy Grochowskiej znajdowały się zniszczone po wojnie budynki fabryczne z mieszkalną przybudówką objęte działaniem dekretu Bieruta. W stosunku do tej nieruchomości toczą się postępowania administracyjne wszczęte przez byłych właścicieli.

14 sierpnia 2015

Obelisk Szosy Brzeskiej na Grochowie

Obelisk  przy zbiegu ulic Podskarbińskiej i Grochowskiej,  najstarszy pomnik na Grochowie upamiętnia ważne dla gospodarki dzieło inżynieryjne  -  budowę  drogi  z Warszawy do Brześcia.  Trakt Brzeski, który  „nakładem narodowym z  głazu  ubito” jak głosi napis  na obelisku,  to  pierwsza w Królestwie bita droga wybudowana w latach 1820 -1823. 

26 maja 2015

Dzieje Grochowa wyznaczane nazwami ulic i placów

Przyglądając się starym i współczesnym mapom Grochowa nasuwają się pytania: co kryją nazwy ulic i placów, jaka jest ich geneza, kiedy powstały i jakie są ich dzieje? Pytanie o ich istnienie w przestrzeni  tego terenu wymaga analizy jego historii i dziejów. Należy zaznaczyć, iż granice dawnego Grochowa nie pokrywają się ze współczesnymi.
3 kwietnia 2015

Piekarnia Europejska na „Wiatraku”

Powoli kruszą się mury narożnej budowli z elewacją licowaną czerwoną cegłą na rondzie Wiatraczna. Stopniowo skruszył się wysoki ceglany komin, jeszcze niedawno tu i ówdzie paliło się światło w oknach, w sklepie „Lubelska” kupowałam chleb… dziś już po kominie nie ma śladu, zamknięto sklep z pieczywem, a w oknach pogasły światła…

30 marca 2015

Wieczór autorski w Bibliotece Publicznej na Żegańskiej

14 marca - w sobotnie popołudnie w Bibliotece Publicznej w Międzylesiu przy ul. Żegańskiej odbył się wieczór autorski Marka Ławrynowicza, współautora radiowych audycji satyrycznych, scenarzysty serialowego, a przede wszystkim prozaika.

11 marca 2015

Dyskusje nad projektami do Budżetu Partycypacyjnego 2016 na Pradze-Południe

Dyskusje nad projektami –to następny etap Budżetu Partycypacyjnego 2016. Jej celem jest poznanie projektów zgłoszonych przez innych mieszkańców. Spotkania na Pradze-Południe odbędą się w drugiej połowie marca. Podczas dyskusji będzie okazja do  zadania  pytań autorom projektów a także wysłuchania prezentacji i uzyskania odpowiedzi:  na jakie potrzeby odpowiadają ich projekty. 

20 lutego 2015

184 rocznica bitwy pod Grochowem

Każdego roku w końcu lutego - tradycyjnie już  mieszkańcy Grochowa, Wawra i okolic oraz władze Pragi Południe spotkają się by uczcić pamięć poległych pod Grochowem. Tegoroczne obchody odbędą się 22 lutego 2015r. Natomiast 7 marca bedziemy mieli okazję uczestniczyć w niezwykle spektakularnym przedsięwzięciu rekonstrukcji bitwy.
2 grudnia 2014

Rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

W niedzielę 30 listopada br. w 184. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, w miejscu gdzie później stoczono najbardziej krwawą bitwę - odbyły się uroczyste obchody pod pomnikiem ku czci ofiar Bitwy pod Olszynką Grochowską.

31 października 2014

Demontaż pergoli w Parku Leśnika

W Parku im. J. Szypowskiego rozpoczął się demontaż pergoli zbudowanej blisko pół wieku temu z macew przywiezionych ze zniszczonego żydowskiego kirkutu na Bródnie. Prace prowadzone pod kontrolą Stołecznego Konserwatora Zabytków odbywają się z poszanowaniem należnym przedmiotom kultu religijnego, jakimi są w judaizmie stele nagrobne.
24 lipca 2014

Apteka przy placu Szembeka

Historia Grochowa to miejsca i ludzie, którzy pozostawili trwały ślad swojej rzetelnej pracy dla społeczeństwa. Takim szczególnym miejscem jest plac Szembeka – „Serce Grochowa”. Tutaj krzyżują się codzienne drogi tysiąca jego mieszkańców, bo tu znajdują się wszelkiego rodzaju placówki użyteczności publicznej i instytucje ważne dla codziennego ich życia: poczta, kościół, bazar, placówki bankowe, apteka – które od czasów przedwojennych funkcjonują niezmiennie w tym samym miejscu.

18 kwietnia 2014

Centrum Handlowe Szembeka

W dniu 13 marca 2014 roku w niezwykle patriotycznej oprawie odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego rozbudowy i wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Handlowe Szembeka. Akt erekcyjny podpisany został przez panie prezydentową Karolinę Kaczorowską i córkę generała Andersa Annę Marię oraz bp. Kazimierza Romaniuka i prezesa Mirosława Sztybera.


stalgast2
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń