Anna Oleksiak
13 lipca 2018TOR KOLARSKI ORZEŁ - Zbiórka pamiątek
Przywróćmy pamięć o dawnej świetności Klubu Sportowego ORZEŁ przy ulicy Podskarbinskiej 11, a przede wszystkim o zabytkowym budynku, torze kolarskim, jego tradycjach i wydarzeniach. W tym celu zbieramy materiały fotograficzne i video, proporczyki, znaczki, medale, puchary, dyplomy, plakaty, bilety, czapeczki, koszulki, rowery itp., a także wspomnienia pisane i mówione.
Ocalone od zapomnienia dzieła sztuki
Jeszcze do niedawna rzeźby plenerowe ukryte pod drzewami, krzewami i pokryte graffiti –straszyły wyglądem. Zapomniane, zniszczone i brudne wcale nie służyły ozdobie terenu osiedla mieszkaniowego Ostrobramska, na którym przed laty umieszczone zostały jako element otoczenia blokowiska.Tajemnicze rady osiedli
Rada Dzielnicy Praga-Południe w dniu 17 kwietnia br. podjęła uchwałę określającą termin i tryb przeprowadzenia wyborów do rad jednostek niższego rzędu działających na terenie naszej dzielnicy. Wybory odbędą się w dniu 17 czerwca 2018 w godzinach 9.00-20.00.
Strategiczna i pachnąca chlebem Wiatraczna
W końcu XIX w. w wyniku dokonywanej parcelacji terenów Emilianowa i Florentynowa wytyczono od osady oznaczonej hipotecznie „Dobra Grochów – Wiatrak” drogę wiodąca do Traktu Brzeskiego. Dobra przyjęły nazwę od znajdującego się w okolicy wiatraka.Prascy rzemieślnicy: Modniarska Manufaktura
„Do Rzemieślnika na Pragę” to hasło inicjatywy Muzeum Warszawskiej Pragi i Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze promujących utworzenie map ginących zawodów rzemieślniczych działających na Pradze-Północ i Pradze-Południe.Dawne i nowe losy „ORŁA”
Przedłużające się postępowanie sądowe o prawa właścicielskie to główna przyczyna braku dostępności dla mieszkańców obiektów Klubu Sportowego ORZEŁ, czego domaga się w swoich interpelacjach radna Katarzyna Bernadetta Olszewska.Jeszcze o Romach… Tolerancja w obie strony
W czerwcowym numerze „Wiadomości Sąsiedzkich Grochów” zamieszczony został mój artykuł o społeczności romskiej. Wywołał on wiele kontrowersyjnych wypowiedzi. Otrzymałam liczne telefony od mieszkańców, w których dzielili się swoimi doświadczeniami z życia w sąsiedztwie Romów.Aleja Jerzego Waszyngtona
Powstały w 1916 roku „Szkic wstępny planu regulacyjnego m. st. Warszawy” określił wytyczne pierwszej nowoczesnej koncepcji urbanistycznej nowych przyłączonych przedmieść. Po rozszerzeniu granic Warszawy proces urbanizacji znacznie przyspieszyła parcelacja gruntów.
Grochowscy rzemieślnicy: Osiedlowy szewc
W styczniowym WS Grochów numerze przedstawiliśmy jednego z grochowskich rzemieślników w dziedzinie krawiectwa. Inną popularną gałęzią rzemiosła, która ugruntowała swoją pozycję już w końcu XVII w., było skórnictwo. W 1670 r. na przedmieściu stolicy w miejscowości Praga powstał cech zrzeszający rzemieślników zajmujących się skórnictwem.
Trakt Gocławski (Ulica Międzyborska – d. Generała Fr. Żymirskiego)
Na początku XIX w. jednym z najważniejszych problemów wielkich miast stała się konieczność powiększania terytorium miejskiego. Szybki wzrost ludności powodował duże zagęszczenie terenów śródmiejskich, brak możliwości rozwoju przemysłu i tworzenia dla niego infrastruktury w postaci nowych zakładów produkcyjnych, a przede wszystkim brak domów mieszkalnych.Historia jednej grochowskiej posesji – garbarnia Jerominów
Niezabudowany grunt posesji położonej przy ulicy Grochowskiej 57, oznaczony w rejestrze hipotecznym W-463 jako Dobra – Kolonia Grochów Nr 1 lit. D vel Zofinów, od kilkunastu lat jest przeszkodą dla mieszkańców w ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego gruntów dla powstałego w latach 70. ubiegłego stulecia osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska.
100 lat Grochowa w granicach Warszawy: Dawna przeszłość Grochowa – „przedmurza Warszawy”
Grochów, wraz z Gocławiem i Kawęczynem należący do rozległych włości kamionkowskich biskupa płockiego nazywanych później skaryszewskimi, już na początku XV wieku zaczął rozwijać się jako ośrodek rolno-rzemieślniczy i drobno przemysłowy będący w bliskości dużego rynku zbytu, jakim była Warszawa. Szczególnie znacząco do rozwoju tych wsi przyczyniła się budowa pierwszego stałego mostu przez Wisłę.Zaciszny urok Grochowa – ulica Kawcza
Nazwy ulic na grochowskim Witolinie w znacznej mierze wywodzą swoje nazwy od miejscowości, z których przybysze osiedlali się tutaj po przyłączeniu Grochowa do Warszawy. W ten sposób chcieli utrwalić pamięć swojej rodzinnej ziemi. Powstały wówczas takie nazwy ulic jak: Mlądzka, Bełżecka, Gdeckaczy Jarocińska. W sąsiedztwie ulic Osieckiej, Tarnowieckiej, Łukowskiej znalazła się ulica Kawcza, której nazwa odbiega od tej reguły.
Górki Grochowskie – epilog
Po opublikowaniu w listopadowym numerze „Wiadomości Sąsiedzkich” artykułu o Górkach Grochowskich czytelnik – grochowianin pan Tadeusz Bukowiński przekazał nam informacje o pomniku, który dzisiaj stoi w południowej części parku przy ulicy Znicza, i podzielił się z nami swoimi wspomnieniami z czasów okupacji. Mieszkał tu od dzieciństwa i pozostał do dziś mieszkańcem Górek Grochowskich.I Rada Seniorów Dzielnicy Praga-Południe
W dniu 27 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie członków nowo utworzonej Rady Seniorów Dzielnicy Praga-Południe wybranych w głosowaniu, które odbywało się w dniach 23 listopada - 11 grudnia 2015 roku. Nowo wybrani członkowie Rady otrzymali z rąk Burmistrza Tomasza Kucharskiego nominacje, a Przewodniczący Rady Dzielnicy Marcin Kluś przedstawił członkom statut Rady Seniorów przyjęty uchwałą Rady Dzielnicy.
Górki Grochowskie - historyczna nazwa części Grochowa
Górki Grochowskie – niewielka wieś Pomiędzy Grochowem i Gocławiem dzisiaj zajmowałaby tereny między ulicami Grochowską, Zamieniecką, Ostrobramską i Grenadierów. Po II wojnie światowej na części tego terenu powstał park Znicza–ulubione miejsce spacerów okolicznych grochowian wśród fontann, łanów „warszawianek”, kącików zabaw dla dzieci i przyrządów do ćwiczeń dla dorosłych.
Warszawa w kwiatach – podsumowanie 32. edycji konkursu
W ostatnich dniach sierpnia poznaliśmy zwycięzców 32. konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”. Tegoroczna edycja wprowadziła nowe zasady uczestnictwa. W konkursie uczestniczyły nie tylko balkony, ale całe nasze otoczenie – ogródki, klomby, aranżacje kwiatowe na placach, ulicach i… dachach domów.
Świątynia – Pomnik - Kościół pw. Najczystszego Serca Maryi na Grochowie
Po wyjściu Rosjan z Warszawy w 1916 r. Grochów został włączony w jej granice . Korzystne położenie w bliskości dużego rynku zbytu jakim była stolica przyczyniło się do powstania ośrodków rzemiosła i przemysłu. Powstający rynek pracy spowodował szybki wzrost liczby mieszkańców napływających przede wszystkim z okolic Mazowsza i Podlasia.
Podsumowanie II edycji Budżetu Partycypacyjnego 2016 na Pradze-Południe
W lipcu zakończona została II edycja Budżetu Partycypacyjnego 2016. Podczas jej trwania informowaliśmy czytelników o poszczególnych etapach konkursu. Zatem pora dokonać podsumowania tej edycji w ramach, której w Warszawie do podziału było ponad 51 milionów złotych.

Kibuc Grochów – świat, który zaginął…
Osiedle Spółdzielni Mieszkaniowej Ostrobramska to jedno z wielu osiedli powstałych w latach 70. na Grochowie. Część osiedla w rejonie ulic Witolińskiej, Łukowskiej i Grochowskiej to grunty z nieuregulowanym statusem własnościowym. Na tej części wzdłuż ulicy Grochowskiej znajdowały się zniszczone po wojnie budynki fabryczne z mieszkalną przybudówką objęte działaniem dekretu Bieruta. W stosunku do tej nieruchomości toczą się postępowania administracyjne wszczęte przez byłych właścicieli.
Obelisk Szosy Brzeskiej na Grochowie
Obelisk przy zbiegu ulic Podskarbińskiej i Grochowskiej, najstarszy pomnik na Grochowie upamiętnia ważne dla gospodarki dzieło inżynieryjne - budowę drogi z Warszawy do Brześcia. Trakt Brzeski, który „nakładem narodowym z głazu ubito” jak głosi napis na obelisku, to pierwsza w Królestwie bita droga wybudowana w latach 1820 -1823.
Dzieje Grochowa wyznaczane nazwami ulic i placów
Przyglądając się starym i współczesnym mapom Grochowa nasuwają się pytania: co kryją nazwy ulic i placów, jaka jest ich geneza, kiedy powstały i jakie są ich dzieje? Pytanie o ich istnienie w przestrzeni tego terenu wymaga analizy jego historii i dziejów. Należy zaznaczyć, iż granice dawnego Grochowa nie pokrywają się ze współczesnymi.Piekarnia Europejska na „Wiatraku”
Powoli kruszą się mury narożnej budowli z elewacją licowaną czerwoną cegłą na rondzie Wiatraczna. Stopniowo skruszył się wysoki ceglany komin, jeszcze niedawno tu i ówdzie paliło się światło w oknach, w sklepie „Lubelska” kupowałam chleb… dziś już po kominie nie ma śladu, zamknięto sklep z pieczywem, a w oknach pogasły światła…
Wieczór autorski w Bibliotece Publicznej na Żegańskiej
14 marca - w sobotnie popołudnie w Bibliotece Publicznej w Międzylesiu przy ul. Żegańskiej odbył się wieczór autorski Marka Ławrynowicza, współautora radiowych audycji satyrycznych, scenarzysty serialowego, a przede wszystkim prozaika.
Dyskusje nad projektami do Budżetu Partycypacyjnego 2016 na Pradze-Południe
Dyskusje nad projektami –to następny etap Budżetu Partycypacyjnego 2016. Jej celem jest poznanie projektów zgłoszonych przez innych mieszkańców. Spotkania na Pradze-Południe odbędą się w drugiej połowie marca. Podczas dyskusji będzie okazja do zadania pytań autorom projektów a także wysłuchania prezentacji i uzyskania odpowiedzi: na jakie potrzeby odpowiadają ich projekty.
184 rocznica bitwy pod Grochowem
Każdego roku w końcu lutego - tradycyjnie już mieszkańcy Grochowa, Wawra i okolic oraz władze Pragi Południe spotkają się by uczcić pamięć poległych pod Grochowem. Tegoroczne obchody odbędą się 22 lutego 2015r. Natomiast 7 marca bedziemy mieli okazję uczestniczyć w niezwykle spektakularnym przedsięwzięciu rekonstrukcji bitwy.Rocznica wybuchu Powstania Listopadowego
W niedzielę 30 listopada br. w 184. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, w miejscu gdzie później stoczono najbardziej krwawą bitwę - odbyły się uroczyste obchody pod pomnikiem ku czci ofiar Bitwy pod Olszynką Grochowską.
Demontaż pergoli w Parku Leśnika
W Parku im. J. Szypowskiego rozpoczął się demontaż pergoli zbudowanej blisko pół wieku temu z macew przywiezionych ze zniszczonego żydowskiego kirkutu na Bródnie. Prace prowadzone pod kontrolą Stołecznego Konserwatora Zabytków odbywają się z poszanowaniem należnym przedmiotom kultu religijnego, jakimi są w judaizmie stele nagrobne.Apteka przy placu Szembeka
Historia Grochowa to miejsca i ludzie, którzy pozostawili trwały ślad swojej rzetelnej pracy dla społeczeństwa. Takim szczególnym miejscem jest plac Szembeka – „Serce Grochowa”. Tutaj krzyżują się codzienne drogi tysiąca jego mieszkańców, bo tu znajdują się wszelkiego rodzaju placówki użyteczności publicznej i instytucje ważne dla codziennego ich życia: poczta, kościół, bazar, placówki bankowe, apteka – które od czasów przedwojennych funkcjonują niezmiennie w tym samym miejscu.
Centrum Handlowe Szembeka
W dniu 13 marca 2014 roku w niezwykle patriotycznej oprawie odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego rozbudowy i wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Handlowe Szembeka. Akt erekcyjny podpisany został przez panie prezydentową Karolinę Kaczorowską i córkę generała Andersa Annę Marię oraz bp. Kazimierza Romaniuka i prezesa Mirosława Sztybera.
Kalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
10 maja - 27 września 2023
Psie spacery z trenerem psów w Wesołej
Sobota, 3 czerwca 2023
Studium dla Wesołej: spotkanie z mieszkańcami i mieszkankami
Sobota, 3 czerwca 2023
VII Rolkowisko w Wesołej - wyścigi na Rolkostradzie


Nasza ankieta
Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?