Weronika Girys-Czagowiec

Król Maciuś Pierwszy
„No tak, ale syn królewski to jest mały Maciuś – jakże on może być królem. Maciuś nawet pisać jeszcze nie umie”. A jednak chłopiec, tytułowy bohater powieści Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita), który patronuje jednej z ulic na Marysinie Wawerskim, po śmierci swojego ojca przejął władzę w swoim królestwie.

Patroni naszych ulic: Panna z jeziora
„Ktokolwiek będąc w nowogródzkiej stronie,/ do Płużyn ciemnego boru/ Wjechawszy, pomnij zatrzymać twe konie,/ Byś się przypatrzył jezioru” – pisze Adam Mickiewicz w balladzie zatytułowanej Świteź. W owym jeziorze zamieszkiwała tytułowa bohaterka innej ballady poety i patronka jednej z falenickich ulic – Świtezianka.
Patroni naszych ulic: W świecie ludzi i bogów
Homer - patron jednej z ulic w Aninie, nie jest nam znany, ponieważ nie istnieją źródła mówiące o jego biografii. Informacje dotyczące okresu, w którym żył, opatrzone są słowem „prawdopodobnie” – między IX a VII wiekiem p.n.e. bądź w VIII wieku p.n.e. Jak pisze Wojciech Słomski w recenzji książki Jaspera GriffinaHomer, „gdy Grecy zaczęli interesować się jego biografią, nie było już żadnych informacji na temat człowieka, któremu przypisywali swoje największe skarby literackie.
Patroni naszych ulic: Benedykt Hertz - filozof, bajkopisarz
Benedykt Hertz, poeta, satyryk, bajkopisarz, autor książek dla dzieci patronujący jednej z anińskich ulic. Urodził się w 1872 roku w Warszawie. Jego wychowawcą w szkole Hermanna Benniego był Adolf Dygasiński. Pisarz w książce Ze wspomnień Samowarawspomina go jako znakomitego pedagoga, który wywarł na niego wielki wpływ i któremu zawdzięczał zamiłowanie do przyrody. Hertz studiował filozofię w Paryżu i Zurychu...
Patroni naszych ulic: Kolarska legenda
Położony nieopodal Wisły Las był niegdyś wsią szlachecką. W XVII wieku należał do Adama Kazanowskiego, marszałka nadwornego koronnego. W 1727 roku osadę kupiła Elżbieta Sieniawska z Lubomirskich, która przyłączyła ją do dóbr wilanowskich. W okresie międzywojennym wieś należała do gminy Zagóźdź, w 1939 roku włączono ją do gminy Wawer, a w 1951 roku znalazła się w granicach Warszawy.

Patroni naszych ulic: Ławnik i burmistrz – ojciec i syn
W 1951 roku Wiśniowa Góra została włączona do Warszawy. Jedna z tutejszych ulic nosi miano rodziny Kociszewskich dla upamiętnienia warszawskiego mieszczańskiego rodu wygasłego w XVII wieku. Rodzina ta wywodziła się prawdopodobnie ze szlachty grójeckiej i osiadła w Warszawie pod koniec XVI wieku.
Patroni naszych ulic: Ojciec opery polskiej
"Maciej Kamieński, twórca piérwszéj opery polskiéj" – głosi podpis pod drzeworytem przedstawiającym kompozytora, zamieszczonym w „Tygodniku Ilustrowanym” z 8 lutego 1789 roku. Kamieński jest pierwszym znanym z nazwiska twórcą polskiej opery, jako że autor najstarszego zachowanego dzieła – barokowej opery komicznej Heca albo polowanie na zająca pozostaje anonimowy.
Patroni naszych ulic: Kochany przez studentów, lubiany przez kolegów
„Profesor Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Elektrycznego, społecznik, przyjaciel i opiekun młodzieży” – tak głosi napis na nagrobku rodzinnego grobu na Powązkach, w którym spoczywa Mieczysław Pożaryski, patron ulicy przebiegającej zarówno przez Anin, jak i Międzylesie.
Patroni naszych ulic: „Umówiłem się z nią na dziewiątą”
„Za parę lat, kto wie, co spotka jeszcze mnie, więc póki czas korzystam z życia” – śpiewał Eugeniusz Bodo dla pięknej Heleny Grossówny w filmie „Piętro wyżej”. Słowa te miały wkrótce okazać się tragicznie prorocze. Filmowy amant został aresztowany w 1941 r. przez NKWD i oskarżony o szpiegostwo.
Patroni naszych ulic: Nadworny lekarz króla Zygmunta Augusta
„Zasługami własnymi, tradycyą potomności ostał się Józef Struś polskiej medycyny ozdobą i chwałą” – pisał w 1912 r. Kazimierz Hartleb w artykule poświęconym słynnemu renesansowemu medykowi, który patronuje ulicy na Marysinie Wawerskim.
Patroni naszych ulic: „Cieśla, co na deskach wiersze pisywał”
Michał Kajka, zapomniany dziś mazurski poeta, którego miano nosi dawna anińska ulica Królewska, patronuje również stojącej przy niej Szkole Podstawowej nr 218. Urodził się 27 września 1858 r. w Skomacku, w powiecie ełckim.Kalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
12 czerwca - 21 sierpnia 2022
Falenickie Koncerty Plenerowe 2022
5 - 26 sierpnia 2022
Potańcówki w Sinfonii Varsovii
6 - 28 sierpnia 2022
Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!


Nasza ankieta
Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?