Redakcja .

Koncert Kolęd w SP nr 353
Dziś rano wszyscy obudziliśmy się w klimatach zimy i pięknego białego krajobrazu. Korzystając z tej okazji, już teraz serdecznie zapraszamy na Koncert Kolęd przygotowany przez uczniów SP nr 353 im. "Wielkich Odkrywców", który odbędzie się 14 grudnia o godz. 18:00 w siedzibie szkoły (ul. Cieplarniana 23). Wstęp jest wolny, a muzyczną aranżację opracował Leszek Czernicki. To świetna okazja na wtopienie się w przedświąteczny klimat i relaks w czasie okołowigilijnego zawirowania. Do zobaczenia!
Aktualizacja w sprawie remontu Trasy Łazienkowskiej
Zapewne Wy, tak jak my, nie możecie się doczekać otwarcia Trasy Łazienkowskiej. Do pełnego zakończenia remontu zostało niestety jeszcze sporo czasu, ale wszystko wskazuje na to, że już w styczniu 2023 zakończy się budowa wiaduktu północnego, na który zostanie przeniesiony ruch. Zostały już zamontowane krawężniki oraz wylana warstwa asfaltu. Nawierzchnia wykonana jest z mieszanki mineralno-asfaltowej BBTM, która redukuje hałas drogowy, a na gotowych już odcinkach montowane są balustrady i bariery energochłonne. Czekamy na kolejne informacje w tej sprawie.
Kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego już zaraz!
Budżet Obywatelski - znany niegdyś pod nazwą Budżet Partycypacyjny - świętować będzie w tym roku swoje 10. urodziny. Przez te dziesięć lat w całej Warszawie zgłoszonych zostało tysiące projektów - niektóre stały się wręcz kultowe, jak np. skatepark w Wesołej lub neon z dzikiem w Wawrze. Już za kilka dni (a konkretnie od 1 grudnia) zgłaszać będzie można swoje pomysły w ramach tegorocznej edycji. Wesoła i Rembertów dostaną w tym roku trochę ponad 1 milion złotych, a Wawer - niedużo ponad 3 miliony. Projekty zgłaszać można do 23 stycznia 2023, więc nie zwlekajcie!
Wesołowskie problemy z dzikami
Dziki znane są większości mieszkańców Wesołej. Zazwyczaj - choć nie tylko - spotkać je można w okresie letnim. Ostatnio jednak pojawił się problem związany z ich ekspansją. W Zielonej-Grzybowej dziki zadomowiły się na dobre i nie zapowiada się, aby z własnej woli chciały się wyprowadzić. W związku z tym radna Małgorzata Zaremba złożyła interpelację dot. tego problemu. Lasy Miejskie odpowiedziały na interpelację ogłaszając, że podejmą odpowiednie kroki oraz przeprowadzą kampanię informacyjną (ulotki, plakaty, spotkania z mieszkańcami) w dzielnicy. Przy okazji przypominamy, że jeśli chcecie zgłosić spotkanie z dzikiem, kontaktujcie się bezpośrednio z Lasami Miejskimi-Warszawą, a nie z Urzędem Dzielnicy.
Mamy nowe czujniki jakości powietrza w Wesołej!
Już od kilku lat w Warszawie montowane są czujniki jakości powietrza. Oprócz bycia lokalną ciekawostką, mogą też powiedzieć nam wiele ciekawych rzeczy o naszym rejonie. Przykładowo: niedawno, bo dwa miesiące temu, zakończono montaż nowych urządzeń tego typu, z czego pięć z nich stanęło w Wesołej. Jak możemy zaobserwować na platformie IoT, zanieczyszczenie powietrza przy Trakcie Brzeskim jest dwa razy większe niż w środku osiedla. Co jednak najciekawsze, największe zanieczyszczenie w Wesołej jest w... Zielonej-Grzybowej.
Już są! Listopadowe Wesołowskie Wiadomości Sąsiedzkie
Z przyjemnością informujemy, że ukazał się nowy numer „Wiadomości Sąsiedzkich Wesoła”. Niżej prezentujemy listę punktów dystrybucyjnych.
Poprawa infrastruktury dla pieszych na Pradze
Na Ursynowie, Pradze-Południe i Targówku do końca roku Zarząd Dróg Miejskich planuje poprawić infrastrukturę przeznaczoną dla pieszych. Właśnie rozpoczął remont chodnika na ul. Płaskowickiej, a niebawem prace z tym związane będą się toczyć na ulicach Bora-Komorowskiego i Rembielińskiej.
Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Dzielnicy Rembertów
Zapraszamy na Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy, który odbędzie się 26 -27 listopada 2022 r. na terenie Akademickiego Ośrodka Sportu Akademii Sztuki Wojennej.
Zmiana trasy linii 146 i 213
W związku z awarią gazową na skrzyżowaniu ulic Młodej i Patriotów linie autobusowe 146 (kursy wydłużone przez ulicę Michalinki) oraz 213 (tylko w kierunku pętli Błota) zostaną dziś skierowane na trasę objazdową od ronda na skrzyżowaniu ulic Patriotów, Walcowniczej i Młodej: Patriotów – Bysławska i dalej swoimi trasami podstawowymi.
Spotkanie z prezydentem Trzaskowskim w Wesołej
„Dwugodzinne spotkanie z mieszkańcami w wypełnionej po brzegi sali szkoły podstawowej przy ul. Klimatycznej zakończyło całodzienną wizytę prezydenta Rafała Trzaskowskiego w dzielnicy Wesoła. Prezydent odpowiadał na każde pytanie mieszkańców dzielnicy, a towarzyszący mu współpracownicy notowali wszystkie wnioski i uwagi” – informuje urząd miasta. „Prezydent dojechał do Wesołej SKM-ką w zaledwie 19 minut z centrum miasta. Na miejscu byli już członkowie zarządu miasta – wiceprezydent Michał Olszewski odpowiedzialny za infrastrukturę oraz sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński. Gości witał burmistrz dzielnicy Marian Mahor” – dodaje.
MotoParada Niepodległości 2022
Jutro o godz. 10.30 przed Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku rozpocznie się MotoParada Niepodległości 2022. Po godz. 12, po wspólnym odśpiewaniu hymnu, motocykliści wyruszą na trasę przejazdu, który został zaplanowany na trasie: al. Piłsudskiego (Sulejówek), Moczarskiego (Sulejówek), Armii Krajowej, 1 Praskiego Pułku, Niemcewicza, Wspólna, Korkowa, Stepowa, Okularowa, Marsza, rondo Mościckiego, Płowiecka, Grochowska, rondo Wiatraczna, al. Stanów Zjednoczonych, Trasa Łazienkowska, pl. Na Rozdrożu, al. Ujazdowskie, Belwederska, Jana III Sobieskiego, Sikorskiego, Dolinka Służewiecka, Rzymowskiego, Puławska, Płaskowickiej, Sójki.Niedługo koniec budowy nowego wiaduktu północnego Trasy Łazienkowskiej
Budowa pierwszego z nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy parku Agrykola zmierza ku końcowi. Gotowe są już wszystkie 22 podpory oraz płyta, na której po wykonaniu izolacji ułożona zostanie nawierzchnia jezdni.
Pierwsze spotkanie z mieszkańcami Wawra już 9.11.2022
Zapraszamy mieszkańców osiedli Las, Zerzeń, Sadul i Wawer w najbliższą środę do Szkoły Podstawowej nr 109.
Spektakl "Którędy do wyjścia?"
27 listopada (niedziela) o godz. 16 w Terminalu Kultury Gocław odbędzie się premiera “Którędy do wyjścia?” - spektaklu cyrkowego, na motywach powieści “Przygody Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. „To historia opowiedziana językiem cyrkowym - żonglerką, akrobatyką, tańcem w powietrzu, czy z hula hoopami. Goście przeniosą się prościutko, przez Króliczą Norę, do…Krainy Czarów. To opowieść dla młodych (od 7 lat) i starszych i tych co się czują młodo i tych, którzy uważają, że są odrobinę szaleni, albo chcieliby na chwilę szalonymi się poczuć” – informują organizatorzy.
Szlakiem powstania listopadowego – spektakl i warsztaty
13 listopada w DK "Wygoda" (ul. Koniecpolska 14) obędzie się spektakl teatralny oraz warsztaty w ramach wydarzenia "Szlakiem powstania listopadowego". O 17:00 będzie miał miejsce spektakl „Ananke” nawiązujący do twórczości Stanisława Wyspiańskiego, głównie do „Warszawianki”, dramatu rozgrywającego się w drugim dniu bitwy o Olszynkę Grochowską. Od 18:00 do 20:00 odbędą się warsztaty „WARSZAWIANKA - ANEKS”, które prowadzi Monika Rejtner. Celem warsztatu jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat warszawskich wątków powstania listopadowego i samej „Warszawianki” oraz jej recepcji. Wstęp na obydwie części jest darmowy, jednak na warsztaty trzeba się zapisać.
"Jabłonka" - spektakl dla dzieci
Już 13 listopada o godz. 11:00 w WCK (ul. Żegańska 1a) odbędzie się spektakl dla dzieci "Jabłonka", realizowany przez Teatr Afori. Teatr Atofri to grupa teatralna realizująca spektakle dla najmłodszych widzów i najnajów. Zespół tworzą Beata Bąblińska, Monika Kabacińska-Zajączkowska, aktorki i pedagożki muzyki. Spektakle Teatru Atofri to widowiska muzyczno-plastyczne o uniwersalnej formie i tematyce, wielokrotnie nagradzane na festiwalach w Polsce i zagranicą. „Jabłonka” to spektakl dla dzieci od 3 roku życia, wyróżniony na XIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ”KORCZAK”. Bilety w cenie 20 pln, do nabycia on-line na stronie Wawerskiego Centrum Kultury lub kasie WCK w godz. 9.00 - 16.00.

Wybór nazw dla tężni na terenie dzielnicy
Zarząd Dzielnicy Wesoła zaprasza wszystkich mieszkańców dzielnicy do wypełnienia ankiety, która umożliwi wybór nazw dla dwóch tężni powstałych w ramach budżetu obywatelskiego przy ul. Armii Krajowej i przy ul. Fabrycznej. Ankieta jest anonimowa i składa się z dwóch pytań.
Nowe przejście dla pieszych na ul. Międzynarodowej
„Zakończyliśmy budowę nowego, wyposażonego w azyl, przejścia dla pieszych na ul. Międzynarodowej na wysokości numeru 52. O jego budowę apelowali do nas mieszkańcy. Przy okazji rozpłytowaliśmy fragmenty chodnika – w miejsce zbędnych betonowych płyt pojawi się zieleń” - informuje Zarząd Dróg Miejskich.
Targi Pracy w Terminalu Kultury Gocław
17 listopada (czwartek) w godz. 10-15 w Terminalu Kultury Gocław przy ul. Jana Nowaka - Jeziorańskiego 24 odbędą się Praskie Targi Pracy. W programie m.in. warsztaty: „Sztuka szukania... pracy. Jak, gdzie i właściwie dlaczego?”, „Jak skutecznie szukać pracy na warszawskim rynku pracy”, „Dobre praktyki ekonomii społecznej i organizowania społeczności lokalnej” oraz „Про ринок прац# для громадян України” - prezentacja w języku ukraińskim.
E- korespondencja, płatność BLIK-em i zaświadczenie od ręki. Nowości w e-Urzędzie Skarbowym
- e-Urząd Skarbowy umożliwia załatwienie wielu spraw online - bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu, 24/7.
- Systematycznie udostępniamy nowe usługi dostosowane do indywidualnych potrzeb naszych klientów.
- Jedną z nowości jest funkcjonująca od lipca e-Korespondencja.

Mecz na stadionie Legii
W związku z meczem piłki nożnej na stadionie Legii dziś od godz. 17 do godz. 22.30 dla linii przyspieszonych 411, 502, 514, 520, 523 oraz 525 przystanek Torwar 01 obowiązywał będzie jako stały. Po zakończeniu meczu (ok. godz. 20.30) uruchomione zostaną autobusy rozwozowe oznaczone jako linia 911, kursujące na trasie: Torwar 01 – Trasa Łazienkowska – al. Stanów Zjednoczonych – Wiatraczna 10.
Wernisaż wystawy "Stan surowy"
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy ceramiki "Stan surowy", który odbędzie się 20 listopada o godz. 17:00 w Centrum Artystycznym "Scena" w Sulejówku (ul. Dworcowa 52). Prace znajdujące się na wystawie zostały wykonane przez uczestników zajęć Mimbres Pracownia Ceramiki. To świetna okazja na kontakt z lokalną sztuką. Z całego serca polecamy!
Spotkanie w Teatrze Powszechnym
Już dziś o godz. 19 w Teatrze Powszechnym przy ul. Zamoyskiego 20 odbędzie się czwarte spotkanie dotyczące krajów pochodzenia osób trafiających na polsko-białoruską granicę. Tym razem uczestnicy porozmawiają o Kubie. Gościem spotkania będzie Joanna Szyndler. „W naszych rozmowach chcielibyśmy skupić się na historii i teraźniejszości krajów, z których uchodzący trafiają m.in. na granicę polsko-białoruską” - opisują organizatorzy.
Otwarcie Strefy Kibica Sports Baru
5 listopada (sobota) w godz. 18-23 na Stadionie Narodowym odbędzie się wielkie otwarcie Strefy Kibica Sports Baru. Na wszystkich przybyłych będą czekać konkursy, zabawy, a także goście - Marcin Żewłakow, Michał Żewłakow, Piotr Świerczewski czy Tomasz Kłos. Zwieńczeniem wieczoru będzie wspólne oglądanie meczu Mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet – Polska vs Niemcy. Głównym założeniem Strefy Kibica było stworzenie przestrzeni, w której zarówno kibice, jak i miłośnicy wyjątkowych miejsc będą mogli spędzać wolny czas, organizować spotkania ze znajomymi lub po prostu śledzić relacje na żywo z najważniejszych wydarzeń sportowych.
Czy witamina D3 to najważniejsza z witamin?
Witaminy to organiczne związki chemiczne, które posiadają różną budowę, a organizm człowieka ich potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Co ciekawe, nie wszystkie są pochodzenia naturalnego, ponieważ część z nich może być otrzymywana syntetycznie, jednak zdecydowanie wszystkie są egzogenne. Oznacza to, że organizm człowieka nie jest w stanie ich wytwarzać samodzielnie, a jedynie za sprawą dostarczania drogą pokarmową, czy też innych źródeł zewnętrznych, takich jak np. promieniowanie słoneczne. Witaminą o której mowa jest witamina D3, która w organizmie człowieka jest syntetyzowana za sprawą ekspozycji ciała na światło słoneczne. Co warto o niej wiedzieć? Często mówi się o tym, że jest jedną z najważniejszych witamin w ogóle. Czy słusznie? Warto to sprawdzić.
Otworzenie ul. Saskiej i Egipskiej
Drogowcy otworzyli ciąg ulic Saskiej i Egipskiej. Kierowcy mogą już poruszać się po nowym asfalcie między wiaduktem nad al. Stanów Zjednoczonych a skrzyżowaniem z ul. Afrykańską. Na tym odcinku trwają jeszcze prace porządkowe na chodnikach.
Turniej badmintona w Wesołej
Najlepszych nastoletnich badmintonistów w kraju będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w Wesołej podczas zawodów „XIX Grand Prix International Juniorów i Młodzików - Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona”. Z kolei amatorzy, którzy nabiorą ochoty do gry będą mogli wyjść na korty 11 listopada i wziąć udział w 32. Ursynowskim Otwartym Turnieju Rodzinnym.
IV Rembertowski Festiwal Poezji Śpiewanej „Droga do krainy łagodności”
Serdecznie zapraszamy na IV Rembertowski Festiwal Poezji Śpiewanej „Droga do krainy łagodności”, który odbędzie się 29 października w Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II (ul. Gawędziarzy 8). Rozpiska czasowa: godz. 10:00 – przesłuchania uczestników zgłoszonych do konkursu; godz. 18:00 – koncert w wykonaniu laureatów konkursu oraz gościa specjalnego festiwalu, Janusza Radka. Projekt dofinansowany z Funduszu Edukacji Kulturalnej. Wstęp wolny.
Amunicja – nieodłączny element broni palnej. Jakimi nazwami jest określana?
Amunicja wystrzeliwana z pistoletów określana jest wieloma słowami. Pocisk, ładunek, pestka, nabój czy ołów to tylko jedne z niewielu haseł, które używane są w slangu osób posługujących się bronią palną. Najczęściej są to osoby pełniące funkcje publiczne, takie jak policjanci czy wojskowi; lecz również jednostki posiadające konkretne uprawnienia w postaci pozwolenia na broń. Jednak samo pojęcie amunicji jest o wiele bardziej skomplikowane – o czym dowiesz się w tym artykule.
Remont ul. Brukselskiej
Na Pradze-Południe rusza remont ul. Brukselskiej. W czasie prac wymieniona zostanie cała podbudowa jezdni, a następnie będą tam ułożone nowe krawężniki i nawierzchnia drogi. Pasażerowie zyskają nowy przystanek autobusowy. Remont będzie prowadzony na odcinku od ul. Ateńskiej do ronda Wolframa. Wszystkie wloty ulic dochodzących do ul. Brukselskiej na tym fragmencie zostaną zamknięte, a skrzyżowanie z ul. Lotaryńską stanie się nieprzejezdne. Zakaz nie będzie dotyczył dojazdu do posesji. Ponieważ drogowcy będą wymieniać podbudowę drogi – do głębokości dochodzącej do 50 cm poniżej obecnego poziomu jezdni – na remontowanym fragmencie nie będą także funkcjonowały przejścia dla pieszych. Objazd utrudnień poprowadzi ulicami: Ateńską lub Afrykańską, Wałem Miedzeszyńskim i Wersalską. Tak też pojadą autobusy linii 117. Prace na ul. Brukselskiej mają potrwać do końca roku.Kalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
10 maja - 27 września 2023
Psie spacery z trenerem psów w Wesołej


Nasza ankieta
Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?