Redakcja .

Warszawiaki 2022 - głosujmy lokalnie!
Wystartowało głosowanie finałowe w tegorocznej edycji plebiscytu Warszawiaki. Osobom niezaznajomionym z tym wydarzeniem wyjaśniamy, że plebiscyt ten wybiera najlepsze miejsca lub dzielnice Warszawy, opisane w 10 kategoriach. Więcej informacji poniżej.
Co robić w ferie? Lokalne atrakcje w Wesołej
Oficjalnie zacżęły się ferie. W dobie inflacji oraz innych plag egipskich nie zawsze wszyscy są w stanie zorganizować wyjazd w góry lub inne miejsce Polski. Z pomocą przychodzi na szczęście coroczna akcja Zima w Mieście, która objęła swoim zasięgiem również Wesołą.
Nowe Wiadomości Sąsiedzkie Wesoła już na Was czekają!
Po raz kolejny prezentujemy Wam nowe, papierowe i fizyczne wydanie naszej gazetki. W tym numerze przeczytacie m.in. o 60-leciu szkoły nr 173, publikowany już przez nas artykuł o Kazimierzu Szpotańskim lub o wieściach z Biblioteki Publicznej. Listę punktów dystrybucyjnych znajdziecie poniżej.
Ponad 1700 projektów w budżecie obywatelskim 2023
Spłynęły już wszystkie propozycje mieszkańców odnośnie lokalnych projektów, a to oznacza, że budżet obywatelski 2023 wchodzi w fazę oceny formalnej. W tym roku warszawiacy zgłosili 1746 projektów - wynik imponujący, a co ciekawe połowa z nadesłanych pomysłów została przesłana ostatniego dnia zgłoszeń.
46. edycja Warszawskiej Syrenki
Ruszyły eliminacje do 46. edycji legendarnego konkursu recytatorskiego "Warszawska Syrenka". Jak informują organizatorzy, po raz kolejny "istotą konkursu jest pobudzanie aktywności artystycznej, ujawnianie młodych talentów recytatorskich, ale również wyrobienie nawyku czytania, rozwój czytelnictwa i popularyzacja literatury."
Nowe światła na pasach - już niebawem
ZDM ma już projekty 345 doświetleń przejść dla pieszych na terenie całej Warszawy. Nie mogło wśród nich zabraknąć oczywiście interesujących nas rejonów Wesołej, Wawra i Rembertowa.
Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin
Tytuł przyciąga uwagę, a według zapewnień aktorów sama sztuka jest jeszcze ciekawsza. 10 lutego o 19:00 w Wawerskim Centrum Kultury w Marysinie (ul. Korkowa 119/123) zostanie wystawiony spektakl "Pijcie Ocet" autorstwa grupy teatralnej Ad Rem, powstałej w Służewskim domu kultury KADR w 2020 roku, a w jej skład wchodzą młodzi artyści, studenci.
W niedalekim sąsiedztwie Warszawy. Recenzja książki "Puszcza. Opowieści kampinoskie"
Niewątpliwie Puszcza Kampinoska jest niedaleką sąsiadką Warszawy, jednak przez wieczny pośpiech zapominamy o wielu rzeczach. Toteż nic dziwnego, że to niezwykłe miejsce czasem nam umyka. W takim razie może jest to czas, byśmy sobie o niej przypomnieli? Recenzję przygotowała Aleksandra Świetlicka z 163 LO w Wesołej. Książkę do recenzji podarowało nam Wydawnictwo Iskry, za co serdecznie dziękujemy.
Lwy Fortepianu w hotelu Boss
Już 12 lutego o 17:30 w wawerskim hotelu Boss odbędzie się koncert "Lwy Fortepianu". Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to "koncert, w którym promocja młodych i utalentowanych pianistów jest konfrontowana z dojrzałymi artystami".
Nowy przystanek Cieplarniana w Starej Miłosnej
Szkoła przy ulicy Cieplarnianej w Wesołej otworzyła się w 2012 roku. Teraz, po prawie 11 latach, ZDM tworzy przystanek autobusowy, który pomoże dzieciom i młodzieży dostać się na zajęcia. Od środy 1 lutego na nowym przystanku Cieplarniana będą zatrzymywać się wszystkie autobusy jadące ul. Jana Pawła II, czyli 173, 147, 198, 411 i 502. W drugą stronę na żądanie zatrzymywać się będzie też autobus linii N21.
Liceum w Wesołej szuka patrona
CLXIII Liceum Ogólnokształcące poszukuje patrona. Szkoła zaprosiła wszystkich do zgłaszania propozycji kandydatur, są jednak pewne wymagania.
Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej
Jeśli lubicie sztukę sakralną, nie możecie przegapić tego wydarzenia. Już 5 lutego (niedziela) o godz. 19 w kaplicy parafii Opatrzności Bożej w Wesołej (ul. Piotra Skargi 2) odbędzie się spotkanie autorskie z Krystyną Czerni - autorką książki „Nowosielski w Warszawie i na Mazowszu. Sztuka sakralna”.
Remont kościoła przy Trakcie Lubelskim
Jak informuje urząd miasta, "dobiegł końca kolejny etap remontu ceglanej elewacji kościoła przy Trakcie Lubelskim 157". Ekipa oczyściła mur ceglany ze szkodliwych, czarnych, korozyjnych nawarstwień i usunęła wtórne zaprawy cementowe. Uzupełniono za to elewację o ubytki cegieł, kształtek ceramicznych i fug. Wzmocniono również zniszczone kamienne detale architektoniczne. Kościół znalazł się na linii frontu 1944 roku, co spowodowało jego uszkodzenia. Odbudowany został w latach 50., a obecnie remontowany jest juz od kilku lat. Na zdjęciu widać efekty konserwacji.
Głosujmy na Warszawę!
Warszawa (jako jedyne polskie miasto!) została nominowana do finału plebiscytu European Best Destination 2023. Ten prestiżowy konkurs zapewnia rozgłos wygranemu miastu, co pomaga napędzać turystykę i ogólny rozwój miasta.
Jakie wybrać dodatki do nowoczesnego wnętrza? Postaw na klimatyczne drewno
Chyba zgodzisz się z nami, że dekorowanie wnętrza to jedna z najprzyjemniejszych czynności. Wybieranie wszystkich dodatków i komponowanie ich pozwala puścić wodze fantazje i odtworzyć swoje własne wizje. Pamiętaj, jednak, aby w szale zakupu dekoracji zachować umiar! Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy krótki poradnik, w którym omówimy dopasowanie drewna do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Czy fińskie wnętrze jest powieleniem duńskich i szwedzkich stylizacji?
Wymagający klimat, ograniczony dostęp do światła słonecznego i jednocześnie piękno dzikiej tajgi i tundry – to właśnie Finlandia. Estetyka kraju stała się inspiracją do stworzenia fińskiego stylu, za którego twórcę uważa się Alvaro Aalto, projektanta tworzącego w myśli humanistycznej. Finlandia, zupełnie jak inne wnętrza skandynawskie, estetyką nawiązuje do minimalizmu, zaś jej bazowym kolorem jest biel. Na tym kończy się lista podobieństw, jakie dzielą między sobą style z krain, których cechą charakterystyczną są zapierające dech w piersiach zimy. Fińskie aranżacje wyróżnia przede wszystkim stosowanie kontrastowych zestawień jasnych tonacji z ciemnym brązem, grafitem, a nawet czernią. Nie brak tu również geometrycznych form i ciekawych ozdób naściennych. Designerskie wnętrza mają w sobie wiele z nowoczesności, dlatego są tak chętnie wybierane przez wielu miłośników spokojnej atmosfery pełnej komfortu.
Satysfakcja klienta przepisem na sukces – dlaczego tak ważne jest jej badanie?
Usatysfakcjonowani klienci to marzenie każdej firmy. Satysfakcja klienta pozwala bowiem na pozyskanie nowych klientów, a przy tym utrzymanie dobrych relacji ze stałymi konsumentami. Strategia marki powinna opierać się przede wszystkim na kliencie i jego indywidualnych potrzebach, a także wymaganiach. Nie da się zadowolić wszystkich, jednak opracowując strategię ukierunkowaną na grupę docelową, możesz spełnić wymogi większości. Klient zawsze stanowi punkt badań marketingowych w każdej firmie, zaś jego zdanie jest na wagę złota. Przed przystąpieniem do badań satysfakcji, warto jest poznać kilka mitów krążących na jej temat.
Estakada w Rembertowie otworzona!
Wczoraj rano została otworzona estakada nad ulicami Żołnierską i Marsa w Rembertowie. Przypomnijmy, że struktura ta była budowana od 2021 roku. Chociaż oficjalne otworzenie miało nastąpić dopiero w przyszłym tygodniu, drogowcom udało się doprowadzić do inauguracyjnego otwarcia trasy wcześniej. Ta inwestycja jest jedną z największych w Rembertowie, a to dlatego, że estakada nie posłuży jedynie mieszkańcom Rembertowa i okolicznych dzielnic, ale też kierowcom jadącym do i z centrum.fot. Cezary Warś

Jak urządzić przytulny salon? Poznaj kilka inspiracji na aranżację wnętrza
Śmiało możemy zaryzykować stwierdzeniem, że to właśnie salon jest najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu. To właśnie tam spędza się czas z najbliższymi osobami oraz odpoczywa przy kubku ulubionej herbaty z interesującą książką w ręce. Nic więc dziwnego, że urządzając wnętrze salonu, chcemy, aby wszystkie dodatki tworzyły spójną, harmonijną całość. Ogromne znaczenie mają nie tylko meble, ale także wszystkie elementy dekoracyjne. Tematem naszego dzisiejszego wpisu będą plakaty botaniczne! Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Czytaj dalej!Spotkanie z Rafałem Trzaskowskim w Rembertowie
Już jutro (18 stycznia) do Rembertowa przyjedzie Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W trakcie spotkania mieszkańcy będą mogli porozmawiać z Prezydentem o lokalnych sprawach i problemach, jak i o przyszłych planach i wyzwaniach dla dzielnicy. Spotkanie ma charakter otwarty - każda osoba jest mile widziana. Jeśli macie więc pytanie lub temat, który chcecie poruszyć, przyjdźcie o godz. 18 do Biblioteki Publicznej przy ul. Gawędziarzy 8. Do zobaczenia!
Niedługo otwarcie estakady nad ul. Marsa!
W przyszłym tygodniu planowane jest otworzenie długo wyczekiwanej estakady nad skrzyżowaniem ulic Żołnierskiej i Marsa - informuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. W związku z tym w rejonie tych ulic zmienią się cykle sygnalizacji świetlnej i pojawią się nowe pasy do skrętu. Jak podaje SZRM, we wrześniu 2019 roku zakończył się drugi etap przebudowy drogi, w ramach którego na skrzyżowaniu ul. Marsa i Żołnierskiej wybudowana została m.in. wschodnia estakada, prowadząca ruch w stronę granicy miasta. Ta informacja zdecydowanie ucieszy wielu kierowców uczęszczających tamtą trasą.
Wycieczka dla seniora – o czym musisz pamiętać?
Seniorzy zaliczają się do jednej z największych grup turystycznych w Polsce. Nie tylko korzystają z oferty wycieczek klubowych czy usług biura podróży – coraz częściej decydują się na wyjazd indywidualny. Mimo swojego wieku, wiele seniorów uwielbia podróżować i właśnie z tego powodu nie ograniczają się tylko do jednego sposobu podróżowania. Niemniej, starsze osoby mają swoje potrzeby i ograniczenia, z którymi młodsze osoby nie mają zbyt wiele wspólnego. Dlatego przygotowanie wycieczki dla seniora okazać się może sporym wyzwaniem dla bliskich, którzy chcą podarować niesamowite wrażenia miłośnikowi lub miłośniczce podróży. Decyzje co do miejsca wycieczki i jej przebiegu powinny być wysoce przemyślane i dobrane w oparciu o stan zdrowia, mobilność i samopoczucie. Również dobór hotelu nie może być przypadkowy a podyktowany atrakcyjnymi warunkami dostosowanymi do seniorów.
Pomóżcie nam zidentyfikować to zdjęcie!
Jakiś czas temu dostaliśmy od naszej czytelniczki takie zdjęcie. Jak sama pisze, jego autorem jest najpewniej jej dziadek. Na fotografii widać mały, ceglany domek. Wedle ustaleń czytelniczki w Międzylesiu znajdowała się niegdyś huta. Jeśli macie jakieś pomysły lub propozycje, gdzie została wykonana ta fotografia i co się na niej znajduje, zachęcamy do dzielenie się nimi w komentarzach.
fot.Edward Piwocki

Książka roku 2022 - plebiscyt
Po raz kolejny zgłaszać można swoje propozycje odnośnie książki roku 2022 i po raz kolejny miasto Warszawa przyzna nagrody najciekawszym propozycjom.
Nikola Tesla z sąsiedztwa – Kazimierz Szpotański
Naukowiec, człowiek–pozytywista, społecznik, patriota. Jego zdaniem Rzeczpospolita nie mogła odrodzić się tylko walką – wcześniej należało zadbać o rozwój gospodarczy i techniczny Jej ziem, by już jako niepodległe państwo była samowystarczalna i miała mocną pozycję w tej dziedzinie. Sądził, że nie byłoby to możliwe bez elektryfikacji całego kraju, do czego dążył. Mowa tu o Kazimierzu Szpotańskim – założycielu Fabryki Aparatów Elektrycznych, której jedna z filii znajdowała się w Międzylesiu.
Kanalizacja na ul. Widocznej
9 stycznia rozpoczęła się budowa kanalizacji sanitarnej na wawerskiej ul. Widocznej. "Ruch zostanie utrzymany przez cały czas trwania prac, ale zmieni się przebieg jezdni u zbiegu ulic Widocznej i Lucerny" - informuje Ratusz. Rozebrana zostanie także połowa ronda, a dodatkowo drogowcy skrócą drogę rowerową. Całość prac ma potrwać do końca lutego.
Nowy park kieszonkowy na Gocławiu
Na praskim Gocławiu powstał właśnie nowy park kieszonkowy jako część zazieleniania stolicy. Tam, gdzie niedawno znajdował się duży trawnik przy ulicach Fieldorfa-Nila i Bora-Komorowskiego, obecnie pojawiła się nowa roślinność oraz inne elementy tzw. pocket parku. Posadzono m.in. trzy jabłonie, 200 nowych krzewów oraz byliny i rośliny cebulowe. W sumie pojawiło się 2,5 tys. roślinek. Zbudowano także ławki i huśtawkę. Co uważacie o takim rozwiązaniu? Czy chcielibyście, aby parki kieszonkowe pojawiły się również na Waszym osiedlu?
Bezpłatny sprzęt do rehabilitacji od miasta
Miasto Warszawa bezpłatnie udostępnia sprzęt do rehabilitacji. W ofercie nowo otwartej wypożyczalni znajdują się m.in. laski, łóżka rehabilitacyjne czy trójnogi.Kontrola w Cyraneczce, monitoring Kanału Wawerskiego
Na początku grudnia 2022 roku Wody Polskie poinformowały o zanieczyszczeniu Kanału Wawerskiego i objęciu go monitoringiem. Skontrolowana została również oczyszczalnia Cyraneczka.
Poszukujemy informacji o lokalnych przedsiębiorcach
Dzielnica Wawer ogłosiła, że poszukuje informacji o lokalnych przedsiębiorcach i małych firmach, a w szczególności - rzemieślnikach. Chodzi konkretnie o coraz rzadziej spotykane zawody. Planowane jest stworzenie mapy-załącznika do Przewodnika Mieszkańca, na której zaznaczone byłyby różne małe, rzemieślnicze biznesy. Jeśli znacie więc kogoś, kto jest lokalnym rzemieślnikiem lub sami nimi jesteście, nie zwklejacie! Napiszcie maila na adres wawer.wdg@um.warszawa.pl. Zgłoszenia trwają do końca stycznia.Kalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
10 maja - 27 września 2023
Psie spacery z trenerem psów w Wesołej
Sobota, 3 czerwca 2023
Studium dla Wesołej: spotkanie z mieszkańcami i mieszkankami
Sobota, 3 czerwca 2023
VII Rolkowisko w Wesołej - wyścigi na Rolkostradzie


Nasza ankieta
Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?