WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 28 maja 2018 r.
Imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Sinfonia Varsovia Kameralnie – Trio smyczkowe

Środa, 7 marca 2018

Sinfonia Varsovia Kameralnie – Trio smyczkowe
7 marca 2018 r. zapraszamy na godzina 19:00 na ul. Grochowską 272 na koncert z cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie usłyszymy muzykę przeznaczoną na trio smyczkowe. Zespół, który czasem pozostaje w cieniu bardziej popularnego kwartetu, jest dla muzyków wyjątkową okazją do ukazania indywidualnej wrażliwości. W tak małym składzie każdy jest solistą, jednak za sukces koncertu odpowiada w ogromnej mierze umiejętność współpracy. 

Trio smyczkowe prowadzone przez Adama Siebersa, drugiego koncertmistrza orkiestry Sinfonia Varsovia, dopełniają Dariusz Kisieliński na altówce i Katarzyna Drzewiecka-Szlachcikowska na wiolonczeli. Na trzecim koncercie z cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie zespół zaprezentuje utwory na trio smyczkowe skomponowane przez Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Szymańskiego – niezwykle cenionych i wciąż aktywnych kompozytorów oraz Józefa Kofflera i Romana Maciejewskiego –  twórców, których dzieła czekają na dokładniejsze poznanie.

Kiedy w 1931 roku Trio smyczkowe op. 10 Józefa Kofflera zabrzmiało na Festiwalu Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej w Oksfordzie, wzbudziło ogromny zachwyt publiczności zgromadzonej w barokowym Sheldonian Theatre. Kompozytor w swoim utworze zręcznie godzi wywrotową metodę dodekafonii Schoenberga z tradycyjną konstrukcją formalną i upodobaniem do szerokich melodii. Dzięki temu po latach Trio smyczkowe op. 10 pozostaje jednym z najczęściej wykonywanych utworów Kofflera, zachęcając do odkrywania pozostałych dzieł pioniera polskiej dodekafonii.

Matinata Romana Maciejewskiego to utwór zaliczany do jego okresu fascynacji neoklasycyzmem, Jednak ulokowanie twórczości tego kompozytora w ramach jednego nurtu byłoby sporym uproszeniem. Roman Maciejewski jest bodaj jednym z najciekawszych outsiderów polskiej muzyki XX wieku. W wieku 22 lat został wyrzucony z Konserwatorium Muzycznego w Warszawie za organizację strajku w obronie Karola Szymanowskiego. Wojnę spędził w Szwecji, gdzie komponował muzykę do spektakli teatralnych Ingmara Bergmana. Następnie na wiele lat osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie był organistą w kościołach w Los Angeles. Po sukcesie amerykańskiego wykonania swojego Requiem, Maciejewski wyjechał ze Stanów i przez jakiś czas mieszkał samotnie w namiocie na pustyni, na jednej z Wysp Kanaryjskich. Jego muzyka, podobnie jak sam twórca, pozostaje nieco na uboczu, choć kiedy się po nią sięgnie, ma słuchaczowi bardzo wiele do zaoferowania.

Paweł Szymański i Krzysztof Penderecki to dwie osobowości, które w dużej mierze ukształtowały polską muzykę drugiej połowy XX wieku. W Trio na skrzypce, altówkę i wiolonczelę Penderecki korzysta z tematów wprost zaczerpniętych z powstającej w tym samym czasie opery buffa, Król Ubu. Ironiczne i pełne dystansu spojrzenie na świat, stanowiące o sukcesie jego opery, przejawia się również w charakterze tematów muzycznych Tria, nakreślonych z subtelnym przymrużeniem oka.

10 utworów na trio smyczkowe pochodzi z czasu, gdy 25-letni Paweł Szymański definiował swój własny, unikalny język muzyczny, który stał się jego znakiem rozpoznawczym po dziś dzień. Muzyka Szymańskiego to silnie zakorzenione w tradycji motywy i melodie, które kompozytor ukazuje w nowych kontekstach, używając niezwykle wyrafinowanych narzędzi. Powstaje w ten sposób świat dźwiękowy, w którym muzyka przeszłości rezonuje w nieoczywisty i często przewrotny, ale niezmiennie urzekający sposób.

Wstęp na wszystkie koncerty cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie jest bezpłatny.

Szczegółowe daty i programy wszystkich koncertów dostępne są na stronie www.sinfoniavarsovia.org

Patroni medialni cyklu: CoJestGrane24, Polmic.pl, Going.pl

 www.sinfoniavarsovia.org  

 Orkiestra Sinfonia Varsovia

ul. Grochowska 272

03-849 Warszawa


Termin
Środa, 7 marca 2018
Mośibrody

Kalendarz Imprez

Marzec 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 29 maja 2018

MAJOWE FARBOWANIE

Środa, 30 maja 2018

Otwarta Próba Pogodnej Grupy Teatralnej działającej w filii ODT Pogodna

Poniedziałek, 4 czerwca 2018

Ponad 100 polonezów na 100-lecie odzyskania niepodległości

Zgłoś wydarzenie

Willa Międzylesie
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że w Wesołej powinna powstać szkoła ponadpodstawowa?

Tak, koniecznie!
Tak, dzieci będą miały szkołę w swojej najbliższej okolicy
Nie, jest wystarczająco dużo szkół ponadpodstawowych w Warszawie
Nie, do szkół ponadpodstawowych dzieci dostają się na podstawie m.in. wyników z egzaminów. Zanim szkoła zyska renomę i dzieci będą chciały do niej uczęszczać minie dużo czasu.
Zależy jakiego rodzaju byłaby to szkoła średnia
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Mośibrody

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń