WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 16 września 2019 r.
Imieniny obchodzą: Edyta, Kamil, Korneliusz

Koncert Pasyjny na Kamionku

Czwartek, 11 kwietnia 2019

Koncert Pasyjny na Kamionku

Orkiestra Sinfonia Varsovia już po raz szósty zaprasza na Koncert Pasyjny na Kamionku. Tradycyjnie przed Świętami Wielkanocnymi zabrzmi utwór z repertuaru najpiękniejszej muzyki sakralnej. Wielkopostnej refleksji sprzyjać będzie Requiem d-moll Mozarta. Muzycy orkiestry wykonają najsłynniejszą mszę żałobną wraz z Chórem Akademickim Politechniki Warszawskiej oraz znakomitymi solistami: Joanną Freszel (sopran), Agatą Schmidt (alt), Maciejem Kwaśnikowskim (tenor) i Arturem Jandą (bas), zaś za pulpitem dyrygenckim stanie Anna Duczmal-Mróz.

11.04.2019, godz. 19:00

Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 365, Warszawa

Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta to jedno z najbardziej tajemniczych dzieł w historii muzyki. Ostatni, nieukończony utwór kompozytora powstał w 1791 roku pod wpływem anonimowego zamówienia. Zleceniodawcą okazał się hrabia Franciszek Walsegg-Stuppach, który mszą żałobną chciał uczcić pamięć swojej zmarłej żony. W lipcu 1971 roku, kiedy wpłynęło zamówienie, Mozart tworzył już operę Łaskawość Tytusa, więc pracę nad requiem rozpoczął kilka miesięcy później. W listopadzie proces twórczy tajemniczo zbiegł się z początkiem choroby, która niespodziewanie zaatakowała organizm kompozytora. Mimo, że spory biografów Mozarta dotyczące okoliczności śmierci trwają do dziś, pewne jest, że utwór urywa się po 8 taktach partii wokalnych Lacrimosa. Przyjmuje się, że dalszą część odtworzył na podstawie pozostawionych szkiców oraz samodzielnie dokomponował Sanctus, Benedictus, Agnus Dei oraz Lux aeterna uczeń kompozytora, Franz Xaver Süssmayr, na prośbę Konstancji, żony wiedeńskiego geniusza.

Wokół Requiem d-moll narosło wiele mitów. Do popularności legend o ostatnich miesiącach życia kompozytora z pewnością przyczynił się także film Amadeusz (1984) w reżyserii Miloša Formana, a wcześniej sztuka Petera Shaffera pod tym samym tytułem. Nagrodzony Oscarem film opowiada historię życia i twórczości Mozarta z perspektywy jego największego rywala – Antonia Salieriego, nadwornego kompozytora na dworze cesarza Józefa II. I choć na łożu śmierci Salieri przyznał się do otrucia Mozarta, z biegiem lat pogłoski o morderstwie okazały się nieprawdziwe.

Zbliżające się święta Wielkanocy i towarzyszący im czas wielkopostnej refleksji będą okazją do wysłuchania monumentalnego dzieła. 11 kwietnia o godz. 19:00 Sinfonia Varsovia z Chórem Akademickim Politechniki Warszawskiej oraz uznanymi solistami – Joanną Freszel (sopran), Agatą Schmidt (alt), Maciejem Kwaśnikowskim (tenor) i Arturem Jandą (bas) – i pod batutą Anny Duczmal-Mróz wykonają Mozartowskie Requiem d-moll w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku.

Szczegółowe informacje o koncercie są dostępne na stronie www.sinfoniavarsovia.org

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Honorowy patronat: Biskup Diecezjalny Bp Romuald Kamiński oraz Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy Tomasz Kucharski.


Termin
Czwartek, 11 kwietnia 2019
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia


16 - 20 września 2019

Bezpłatne badania laryngologiczne w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym

Sobota, 21 września 2019

Miłość Ci wszystko wybaczy

Poniedziałek, 23 września 2019

Warszawskie Dni Seniora 2019 - spacery i spotkania varsavianistyczne

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jakie uczucie zwykle towarzyszy Ci podczas roku szkolnego?

radości
spokoju
strachu
podekscytowania
zdenerwowania
obojętności
znudzenia
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń