WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 25 września 2020 r.
Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Nowy system odbioru odpadów w stolicy

Wtorek, 1 stycznia 2019

Nowy system odbioru odpadów w stolicy
Od 1 stycznia 2019 r. odpady od mieszkańców odbiorą dotychczasowi operatorzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie spółka z o.o., „Suez Polska” spółka z o.o. oraz P.P.H.U.LEKARO Jolanta Zagórska.
 

Dotychczasowi operatorzy systemu będą odbierać odpady od mieszkańców do czasu rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów docelowych. To optymalne rozwiązanie dla warszawiaków. MPO odbierze odpady komunalne z 11 dzielnic Warszawy: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Ochota, Śródmieście, Ursus, Włochy, Wola, Targówek, Żoliborz.  „Suez Polska” spółka z o.o.  z dwóch dzielnic: Ursynów i Wilanów. P.P.H.U.LEKARO Jolanta Zagórska z pięciu dzielnic: Rembertów, Wawer i Wesoła, Praga Południe i Praga Północ. 

  - Warszawiacy mogą być spokojni. Odpady będą odbierane terminowo i bez zakłóceń. Będziemy ściśle współpracować z wykonawcami monitorując wprowadzenie nowego systemu. Rozwiązanie elastyczne, które proponujemy, pozwoli mieszkańcom na stopniowe poznanie nowych zasad segregacji. Operatorzy dostarczają mieszkańcom w pierwszej kolejności niezbędne worki na zbieranie odpadów, co oznacza, że najszybciej nowy system wdrożymy w domach jednorodzinnych. Operatorzy oklejają dotychczasowe pojemniki nowymi naklejkami – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Mieszkańcy stolicy od 1 stycznia 2019 r. mają zagwarantowany odbiór odpadów

Priorytetem dla stołecznego ratusza jest zapewnienie ciągłości odbioru odpadów. Od 1 stycznia wchodzi w życie system, w którym mieszkańcy będą mieli możliwość selektywnej zbiórki odpadów do 5 pojemników. W piątek, 28 grudnia na stronach internetowych operatorów (www.mpo.com.pl , www.lekaro.pl,www.suezpolska.com oraz na stronie www.czysta.um.warszawa.pl zostaną umieszczone nowe harmonogramy odbioru odpadów (w przypadku strony czysta.um.warszawa.pl - linki do stron operatorów).

 

Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie będą wdrażane stopniowo

Operatorzy rozpoczęli dystrybucję tzw. pakietów startowych (worków ze szczegółową informacją dotyczącą nowego systemu segregacji) do zabudowy jednorodzinnej. Do ponad 70 tysięcy punktów worki zostaną dostarczone do końca 2018 roku.

Operatorzy naklejają również na dotychczasowe pojemniki nowe oznaczenia – naklejki określające rodzaj odpadów.

Pojemniki i nowe oznakowania w altankach będą pojawiać się stopniowo. Dopóki w altanach są trzy pojemniki, mieszkańców prosimy o segregację według dotychczasowego systemu. Przejście na nowy system może potrwać parę tygodni, jego wprowadzenie jest i będzie monitorowane przez stołeczny ratusz. 

Jak segregować odpady komunalne od 2019 roku?  

Segregacja według nowych zasad będzie możliwa w momencie, w którym firma odbierająca odpady dostarczy odpowiednie pojemniki czy worki dla mieszkańców. W nowym systemie segregacji odpady, które do tej pory trafiały do czerwonego pojemnika na „segregowane suche” zostają podzielone na dwa:  

  • niebieski pojemnik na „”papier
  • żółty pojemnik na „”metale i tworzywa sztuczne

Natomiast odpady, które trafiały do czarnego pojemnika na odpady „zmieszane”, będą podzielone na:

  • odpady, które mogą trafić do frakcji „bio”,
  • odpady „zmieszane” - których nie możemy wrzucić do żadnego innego pojemnika, a nie są odpadami niebezpiecznymi. 

Uwaga! Na obecnych pojemnikach pojawią się nowe oznakowania, dlatego apelujemy do mieszkańców na zwracanie uwagi na oznaczenia pojemników.

 

System odbioru odpadów do pięciu pojemników – podział szczegółowy

  • – naklejka niebieska (czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy),papier  
  • – naklejka żółta (puste, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki), zgniecione puszki po napojach i żywności),metale i tworzywa sztuczne  
  • – naklejka zielona (puste szklane butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach),szkło  
  • –naklejka brązowa(odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe resztki jedzenia bez mięsa, kości tłuszczów zwierzęcych)bio  
  • –naklejka czarna(resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szkło i lustra, tekstylia) Do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy tylko to, czego nie udało sią rozdzielić do pojemników na odpady segregowane lub czego nie można oddać do PSZOK-u lub MPSZOK-u.zmieszane  

Dodatkowo, zgodnie z regulaminem, na terenie nieruchomości selektywnie zbierać należy odpady zielone (naklejka szara) oraz odpady wielkogabarytowe (naklejka pomarańczowa).

Co może ułatwić segregację?

Zachęcamy do rozsądnych zakupów i ograniczenia ilości produkowanych odpadów. Zwłaszcza w najbliższych dniach świątecznych. Ważne, żeby jak najmniej odpadów trafiało do pojemnika na zmieszane.  Objętość odpadów można zmniejszyć bardzo prosto – np. zgniatając butelki, puszki albo składając kartonowe pudła. To często wystarcza, żeby taki odpad zmieścił się w pojemniku.

Proponujemy, żeby odpady jak szkło, metale i tworzywa sztuczne trzymać w jednym pojemniku i segregować dopiero w altanie śmietnikowej przed wrzuceniem do właściwych pojemników. Papier można trzymać np. w papierowej torbie, która zajmie mniej miejsca i będzie mogła być wraz z zawartością przetworzona.

Kampania informacyjna

Pierwsza odsłona kampanii, która trwa od 14 grudnia pokazuje odpady zmieszane trafiające do jednego kosza. Kampania pojawia się w różnych formatach, nie tylko w outdoorze i prasie lokalnej, będzie także wykorzystywana w komunikacji na profilach społecznościowych miasta. Warszawiacy zobaczą ją również na monitorach w komunikacji miejskiej i Galerii Multimedialnej na stacji Świętokrzyska. 

W drugim etapie, od początku stycznia 2019 r., warszawiacy będą szczegółowo informowani o nowych zasadach segregacji. Każdy mieszkaniec będzie miał dostęp do informacji: w swoim urzędzie dzielnicy, komunikacji miejskiej, prasie dzielnicowej, mediach społecznościowych. Materiały informacyjne można pobrać również bezpośrednio ze strony www.czysta.um.warszawa.pl 

Ulotka informacyjna

Plakat informacyjny

Na stronie www.czysta.um.warszawa.pl  mieszkańcy mogą znaleźć wiele cennych informacji m.in. kontakty i strony operatorów, którzy odbierają odpady, regulamin zbiórki odpadów segregowanych, gdzie i kiedy odbierane są np. choinki czy śmieci „kłopotliwe”, czyli takie, których nie należy wyrzucać do kosza. Poprzez całodobowe Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (numer 19115, bezpłatna aplikacja Warszawa 19115, portal www.warszawa19115.pl lub e-mail kontakt@um.warszawa.pl), można zgłosić nieprawidłowości dotyczące odbioru odpadów komunalnych, przypadki wandalizmu, dzikie wysypiska czy palenie odpadami w piecach. Dzięki temu odpowiednie służby mogą reagować szybko i skutecznie. W Warszawie zorganizowaliśmy całodobowe Interwencyjne Pogotowie Porządkowe, które usuwa nagłe zanieczyszczenia. 

Rozstrzygniecie przetargu na odbiór odpadów – umowy docelowe

Wpłynęło 9 ofert w przetargu na odbiór odpadów w stolicy. Teraz oferty będą sprawdzane pod względem formalnym. Potem odbędzie się aukcja elektroniczna. Umowy wynikające z przetargu będą obowiązywać od chwili rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów przez trzy kolejne lata.

Więcej informacji jest tutaj

 

Źródło: www.wawer.warszawa.pl


Termin
Wtorek, 1 stycznia 2019
Stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wywołuje u Ciebie duży niepokój?

zdecydowanie nie
raczej nie
trudno powiedzieć
raczej tak
zdecydowanie tak
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń