WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 21 lutego 2020 r.
Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Premiera filmu "Falenicka Atlantyda" już za miesiąc!

Wtorek, 20 sierpnia 2019

Premiera filmu "Falenicka Atlantyda" już za miesiąc!
Film dokumentalny, którego celem było ocalenie od zapomnienia historii Falenicy, przed wojną tętniącej życiem miejscowości letniskowej, to projekt społeczny, którego inicjatorem jest Irek Dobrowolski - reżyser, którego ostatni film „Walka - życie i zaginiona twórczość Szukalskiego”, będący jednocześnie pierwszym polskim dokumentem Netflixa, współprodukował Leonardo DiCaprio. Producentem „Falenickiej Atlantydy” jest Anna Dobrowolska i firma Film Street. Premierę zaplanowano na 20 sierpnia, w dniu 77. rocznicy likwidacji falenickiego getta. Projekt wspierany jest przez Gminę Wawer, a pokaz filmu odbędzie się w Klubokawiarni Stacja Falenica.

Falenica jest zjawiskiem kulturowym. Kiedyś była to miejscowość letniskowa, w której toczyło się intensywne życie kulturalne. Po wielu ciekawych miejscach nie ma już śladu, ale mogły zachować się one na fotografii czy w opowieści. Chcemy, by uczestnicy projektu poczuli ducha dawnej Falenicy. Wszystkie materialne ślady: wywiady, zdjęcia, albumy staną się właśnie tkanką filmu dokumentalnego. Również ludność żydowska mieszkająca dawniej w Falenicy będzie przedmiotem naszego zainteresowania. Chcemy zaktywizować młodzież, by odkryła dawne dzieje, zaczęła inaczej patrzeć na swoją okolicę, na najstarszych mieszkańców, którzy pamiętają wojnę i czasy przedwojenne” - tłumaczył opiekun artystyczny projektu i mieszkaniec Falenicy Irek Dobrowolski, wielokrotnie nagradzany reżyser, znany także z głośnego “Portrecisty” czy kultowego "Sierpniowego nieba. 63 dni chwały" o powstaniu warszawskim (zwiastuny filmu obejrzało blisko 9 milionów osób, a na fanpage’u film ma ponad 330 tysięcy fanów).

Zachęcona przez Irka Dobrowolskiego grupa młodych filmowców porównywała opowieści dawnych świadków ze współczesną topografią miasteczka – a przez 3 lata ich pasjonującej pracy towarzyszyła im kamera czego efektem są godziny fascynującego  materiału wideo. Jak archeolodzy składali okruchy ceramiki w antyczną wazę poszukując autentyczności w niezwykłych świadectwach przeszłości. Wszystkie one ułożyły się w obraz małej ojczyzny.

“Falenicka Atlantyda” to świat, który żyje w pamięci najstarszych mieszkańców, opowieściach tych, którzy już odeszli, ale pozostawili swoje historie dzieciom. Dokument ma pokazać świat, którego już nie ma i poszerzyć świadomość historyczną mieszkańców Wawra jako “małej ojczyzny”, której centrum była przed wojną właśnie Falenica.

Justyn Kołakowski - reżyser debiutujący “Falenicką Atlantydą”, pracujący pod nadzorem artystycznym pomysłodawcy projektu - Irka Dobrowolskiego - mówi o tym miejscu tak: “Moi rówieśnicy zwykle uciekali z Falenicy, chcieli się stąd wyrwać. Nieliczni tylko świadomi mieszkańcy dostrzegali jej unikatowy charakter. Dzisiaj odwracamy tę sytuację odsłaniając dawną twarz Falenicy poprzez film. I co jest niezwykłe - kontekst historyczny okazuje się bardzo aktualny, wręcz namacalny. Wierzę że prawda o falenickich losach umocni więź pomiędzy przestrzenią i społecznością, która coraz piękniej rozkwita. Nic już nie będzie takie samo - Atlantyda powraca na powierzchnię!”.

Przed I wojną światową Falenica była osadą drewnianych domów letniskowych, które były głównie własnością Żydów. W czasie I wojny osada została zniszczona, jednak tuż po zakończeniu walk nastąpił szybki jej rozwój. W latach dwudziestych kwitł tu przemysł: huta szkła kolorowego Józefa Nowotnego, cegielnia "Sylikat" Jana Szałasa oraz Tartak Najwera. Powstawały szkoły, kościoły i liczne sklepy. Zbudowano dwa kina: "Wir" i "Bałtyk". II wojna światowa położyła kres świetności Falenicy - w latach 1939-1942 Niemcy utworzyli tu getto, a 6 tysięcy Żydów, dawnych mieszkańców tych okolic, została zgładzona. Większość z nich wywieziono 20 sierpnia 1942 roku do Treblinki i tam zamordowano. Po wschodniej stronie dworca PKP znajduje się pomnik upamiętniający tragedię tamtych dni.

Premierę filmu “Falenicka Atlantyda” zaplanowano na 20 sierpnia - odbędzie się ona w Kinokawiarni Stacja Falenica, przy ulicy Patriotów 44B, o godz. 19.00 w ramach obchodów 77. rocznicy likwidacji falenickiego getta.

 

Pierwszy zwiastun filmu można obejrzeć na:

https://www.youtube.com/watch?v=q4VmfhbEZCc

 

Więcej informacji o projekcie na Facebooku:

https://www.facebook.com/projektatlantydafalenicka/

 

Zapraszamy na film!

 


Termin
Wtorek, 20 sierpnia 2019
Stalgast

Kalendarz Imprez

Sierpień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 21 lutego 2020

Duet „STRING ENGINE”, czyli Tadeusz Sudnik i Krzesimir Dębski w Wawrze

Sobota, 22 lutego 2020

Wernisaż wystawy "ŚWIAT KOBIET" w Centrum Promocji Kultury

Sobota, 22 lutego 2020

Festiwal Orientalny w Warszawie w Centrum Promocji Kultury

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń