WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 25 września 2020 r.
Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Lipiec-sierpień w Radzie Dzielnicy

Niedziela, 15 września 2019

Pomimo sezonu urlopowego Rada Dzielnicy spotykała się dwukrotnie. Termin pierwszej sesji przypadł na dzień 31 lipca. Podczas niej powołano Młodzieżową Radę Dzielnicy Wawer (MRDW). 

Jej główne cele to m.in.:

  • rozwój dialogu pomiędzy przedstawicielami Zarządu i Rady Dzielnicy a młodzieżą
  • zrozumienie potrzeb i problemów młodzieży przez władze lokalne
  • zainteresowanie młodzieży sferą spraw społecznych na poziomie lokalnym
  • rozwój świadomości obywatelskiej
  • kształtowanie umiejętności podejmowania działań na rzecz swojej społeczności lokalnej.

W skład MRDW wejdą radni: po jednym delegacie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych położonych na terenie dzielnicy oraz do 10 mieszkańców Wawra. Radnym może być uczeń w wieku od 13 lat do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Wybory do Młodzieżowej Rady Dzielnicy Wawer odbędą się do końca października tego roku. 

 

Ponadto Rada podjęła bardzo ważne dla dzielnicy stanowisko w sprawie modernizacji linii kolejowej. Treść stanowiska:

„Rada Dzielnicy Wawer M. St. Warszawy działając w imieniu i dla dobra mieszkańców uważa, iż realizacja przebudowy linii kolejowej nr 7 na terenie naszej Dzielnicy jest korzystna dla jej rozwoju. Rada Dzielnicy wspiera działania mające na celu realizację tego zadania.

Właściwa i pełna informacja dla Zarządu Dzielnicy, Rady Dzielnicy, jak również mieszkańców jest niezbędna do rzetelnej oceny projektu i jego oddziaływania. Dlatego niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego przepływu informacji od PKP PLK SA i przekazanie do Rady Dzielnicy Wawer szczegółowego projektu, jak również projektów uproszczonych powyższej inwestycji, tak aby były one czytelne dla mieszkańców.

Rada Dzielnicy uważa, że projekt powinien być przyjazny dla mieszkańców i otoczenia.
Z tego powodu wskazuje działania, które między innymi powinny zostać zrealizowane:  

Przeanalizowanie optymalnego dla Dzielnicy i jej mieszkańców, uwzględniającego maksymalne zachowanie zieleni, miejsca i sposobu przeplotu torów, o ile jest on konieczny na terenie Dzielnicy Wawer.

 

  1. Ograniczenie prędkości pociągów poruszających się po obszarze Dzielnicy Wawer do  prędkości właściwych dla terenów zurbanizowanych (maksymalnie 80 km/h)
  2. Realizację możliwych zgodnie z przepisami (także na podstawie wnioskowanych  odstępstw) nasadzeń zieleni w pasie pomiędzy dwiema jezdniami ul. Patriotów / Szpotańskiego / Wydawniczej / Widocznej, jak również estetycznych barier wygłuszających o wysokości 1,1m, poprawiających bezpieczeństwo (zapobiegającym wtargnięciu pieszych i zwierząt na tory), jak również komfort akustyczny.
  3. Maksymalne możliwe pozostawienie parkingów „parkuj i jedź” pomiędzy jezdniami ul. Patriotów / Szpotańskiego / Wydawniczej / Widocznej i dobudowanie nowych. Zapewnienie również parkingów rowerowych przy każdej stacji i przystanku.
  4.  Zaprojektowanie rond w Falenicy i w Radości o minimalnych dopuszczalnych  parametrach zgodnie z ustawą o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, także w kontekście przejezdności autobusów ZTM (również przegubowych). Powyższe powinno być zrealizowane przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców, a zarazem minimalizacji wycinek istniejącej zieleni”.

 

Na sierpniowej sesji zaś głównym punktem było zaopiniowanie zmian w załączniku budżetowym. Zmiana dotyczyła przeznaczenia 120 000 złotych na konserwację i renowację miejsca pamięci, a konkretnie placu przy ul. 27 grudnia - miejsca tzw. „mordu wawerskiego”. W tym roku będziemy obchodzić równą 80 rocznicę tych wydarzeń.

Wielkimi krokami nadszedł wrzesień. We wszystkich wawerskich placówkach oświatowych odbyły się uroczystości związane z inauguracją roku szkolnego. Mam nadzieję, że będzie on obfitował w sukcesy oraz dobre wyniki. Od wielu lat wawerskie placówki oświatowe zajmują wysokie miejsca w rankingu na tle całej Warszawy i oby tak pozostało również w tym roku.

Korzystając z okazji, chciałbym zaprosić do udziału w imprezie „Kolej na Wawer”, która odbędzie się już 15 września. Jak co roku będzie to przejazd zabytkowego pociągu parowego, wypożyczonego ze skansenu w Chabówce. Na terenie parkingu przy Urzędzie Dzielnicy od godz. 14 będą odbywały się imprezy towarzyszące, a zwieńczeniem będzie koncert Sydneya Polaka o godz. 18:00. Wstęp wolny.


Termin
Niedziela, 15 września 2019
Stalgast

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 25 września 2020

Wieczór opowieści o wybitnych kobietach - spotkanie na Pradze-Południe

26 - 29 września 2020

Warsztaty: Życie zgodnie z naturą - ogród permakulturowy

Sobota, 26 września 2020

Uliczna uczta w Wesołej

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wywołuje u Ciebie duży niepokój?

zdecydowanie nie
raczej nie
trudno powiedzieć
raczej tak
zdecydowanie tak
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń