WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 9 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Weronika, Hieronim, Zenon

PTTK zaprasza

Czwartek, 26 września 2019

Zaczyna się powoli złota polska jesień. Mamy nadzieję, że będzie ciepła i pogodna. Warto więc ruszyć się gdzieś za miasto, na przykład na planowane przez nas jesienne wycieczki.

Beskid Niski – wokół przełęczy Dukielskiej

W zeszłym roku jesienią wędrowaliśmy połoninami na wysokich szczytach Bieszczad. W tym roku dla odmiany zapraszamy na wędrówkę malowniczymi dolinkami Beskidu Niskiego. Opustoszałe w wyniku brutalnej akcji „Wisła” żyzne niegdyś doliny, w których rozciągały się zasobne wsie, dziś kuszą ciszą, spokojem i coraz dzikszym wyglądem.
Jesień to świetna pora, by się zapuścić w bezdroża Beskidu Niskiego. Kończy się rykowisko, więc łatwo spotkać ogłupiałe po nim jelenie. Pokryte bukowymi lasami stoki gór powoli rudzieją, o wschodzie czy zachodzie słońca pokrywając się czerwoną łuną.
Na naszej wyprawie zaproponowaliśmy państwu trasy o średniej długości, ale jak na góry bardzo płaskie, bez ostrych podejść (co nie znaczy, że w ogóle nie wejdziemy na żaden szczyt). Będą dostępne bez nadmiernego wysiłku nawet dla osób bez szczególnego przygotowania kondycyjnego oraz dzieci od lat 10-12. Dla chętnych zaś każdego dnia pojawi się opcja ich wydłużenia, czy też zaliczenia dodatkowego podejścia na jakąś ciut większą górę.
Po ubiegłorocznych doświadczeniach z Bieszczad (kto był, ten wie, o czym piszę…) tym razem zdecydowaliśmy się na „cieplejsze”, a zarazem też bardzo klimatyczne miejsce noclegu…

W programie:

Dzień 1 – wędrówka:  Nieznajowa – Wołowiec - Bacówka PTTK w Bartnem - przełęcz Majdan - Świątkowa Wielka (ok. 18 km/360 m podejść/5:20 h wędrówki), dla chętnych możliwość wydłużenia trasy o wejście na Wątkową (najwyższy szczyt Magury Wątkowej), wieczorem ognisko.

Dzień 2 – wędrówka: Barwinek - przełęcz Szabrowska – Olchowiec - Tylawa (ok. 18,5 km/380 m podejść/5:10 h wędrówki). Możliwa krótka trasa alternatywna Barwinek – Ostra – Tylawa, ok. 11 km.

Dzień 3 – wędrówka: Chyrowa (wieś) - Chyrowa(góra) - Dukla (ok. 9,5 km/240 m podejść/3 h wędrówki). Wczesny obiad i powrót do Warszawy.

Wyjeżdżamy 26 września (czwartek) o godz. 16.00 z parkingu przy hali sportowej SP385, przy ul. Pogodnej, powrót zaplanowany jest w niedzielę 29 września ok. 22.00. Noclegi: Gościniec Chyrowa-Ski w Chyrowej, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje. Kierownik wyjazdu: Marcin Jędrzejewski.

Galicyjskim Szlakiem

Tarnowskie Powiśle leży pomiędzy ruchliwą autostradą Kraków-Rzeszów (A4) a Wisłą, która w dawnych wiekach pełniła podobną rolę jako szlak komunikacyjny. Na tym terenie zwiedzane obiekty dają świadectwo bogatej tradycji ludowej, rycerskiej i szlacheckiej, a także głęboko zakorzenionej religijności jego mieszkańców. To właśnie stąd pochodzili tak wspaniali Polacy jak premier Wincenty Witos, mjr Henryk Sucharski, św. Stanisław – jeden z patronów Polski czy Karolina Kózkówna ogłoszona błogosławioną przez św. Jana Pawła II. Jest to także rejon, gdzie żył „Łańcucki Diabeł” – Stanisław Stadnicki. Był on w XVI w. właścicielem zamku w Łańcucie i zapisał się na kartach historii jako rozbójnik i awanturnik, który walczył ze swoimi sąsiadami. Wspomniany zamek zyskał miano jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Miasta tego regionu kształtowały swój charakter w tyglu kulturowym, jaki przez wieki tworzyli jego mieszkańcy.

Zwiedzimy m.in.:

Zalipie – malowniczą wieś znaną z oryginalnej tradycji zdobienia domów i zabudowań gospodarskich kolorowymi kwiatami.

Tarnów – odbędziemy spacer po pełnym galicyjskiej atmosfery mieście, zwanym „Perłą Renesansu” zwiedzimy m.in. bazylikę katedralną z gotycko-renesansowymi nagrobkami rodu Tarnowskich oraz barokowym nagrobkiem Ostrogskich, uchodzące za jedne z najwybitniejszych tego rodzaju dzieł sztuki w Polsce. Zobaczymy Rynek i Stare Miasto, „węgierski zakątek Tarnowa”, „Ławkę poetów”, „Kosmiczną Fontannę” oraz dworzec kolejowy.

Łańcut – zamek - dawną rezydencję magnacką Lubomirskich i Potockich z otaczającym go parkiem, Muzeum Ikon, storczykarnię oraz Synagogę.

Markowa - Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej.

Rzeszów - odbędziemy spacer po mieście, zwiedzimy rynek z zabytkowym ratuszem i kupieckimi kamienicami, zamek i pałac Lubomirskich, wysłuchamy hejnału autorstwa T. Stańki. Zwiedzimy także jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek.

Wyjazd: 18.10.2019 r. (piątek), zbiórka na parkingu przy hali sportowej SP 385, przy ul. Pogodnej w Starej Miłośnie o godz. 6:30, powrót w to samo miejsce 20.10.2019 r. (niedziela) około 22.00. Kierownik wyjazdu: Bożena Jaźwińska.

Więcej informacji o wycieczkach oraz zapisy na nie przyjmujemy za pośrednictwem strony internetowej www.pttkwesola.pl. Serdecznie zapraszamy!


Termin
Czwartek, 26 września 2019
Stalgast

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 9 lipca 2020

Wokół brzmienia autentycznego - W kręgu warszawskim

Sobota, 11 lipca 2020

Energicznie i romantycznie nad Wisłą w Wawrze już w sobotę

Poniedziałek, 13 lipca 2020

Po wakacjach ulica Saska będzie jak nowa

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń