WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 7 lipca 2022 r.
Imieniny obchodzą: Cyryl, Metody, Estera

Nabór do projektu

30 kwietnia - 15 czerwca 2021

Nabór do projektu

Warszawska młodzież stworzy wystawę w sercu Falenicy - wystartował nabór do projektu „Falenicka opowieść”

Podróż do miejsc, których już nie ma. Spotkanie z osobami, których już nie poznamy. Czy to możliwe? Tak. Odkrywając historię, przenosimy się w czasie, dlatego Fundacja na rzecz Wielkich Historii uruchamia roczny projekt dla młodzieży pt. „Falenicka opowieść”. Dla uczestników przewidziano specjalne stypendium. Rekrutacja trwa do 15 czerwca br.

 

Warszawska młodzież stanie przed zadaniem, które do tej pory realizują głównie instytucje muzealne, chodzi o stworzenie wystawy poświęconej historii Falenicy i jej mieszkańców. Organizatorzy zapewniają, że odkrywanie dawnego blasku tego miejsca będzie fascynującym doświadczeniem - Falenica była bowiem dawnym uzdrowiskiem, miejscem barwnym, tętniącym życiem, chętnie odwiedzanym przez artystów i literatów, w którym kultura żydowska przenikała się z innymi kulturami.

 

Efektem rocznej pracy będzie wystawa w sercu historycznej Falenicy, wernisaż zaplanowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022.

 

Falenicka opowieść - młodzież opowie historię dzielnicy

 

- „Falenicka opowieść” to program adresowany do młodzieży warszawskich szkół ponadpodstawowych, w wieku 16-18 lat. Jego celem jest nie tylko rozbudzenie zainteresowania lokalną historią, ale także możliwość przygotowania autorskiej wystawy w symbolicznym dla Falenicy obiekcie. Informację o tym jaki to obiekt, pozostawimy jeszcze w tajemnicy. Szukamy osób wrażliwych, empatycznych, otwartych, które chcą podejmować nowe wyzwania - wyjaśnia Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

 

- „Udział w projekcie związany jest z roczną aktywnością. Dla uczestników zorganizujemy regularne warsztaty, spotkania z przedstawicielami świata sztuki i nauki, wizyty w muzeach. Pragniemy wyposażyć uczestników w jak najszerszy wachlarz umiejętności przydatnych w pracy nad wystawą. Jesteśmy ciekawi punktu widzenia młodego pokolenia. Chcemy oddać im głos. Chcemy posłuchać ich opowieści o historii, by zrozumieć jakie problemy są dla nich ważne, z jakimi zagadnieniami pragną się zmierzyć” - dodaje Wojciech Surała, dyrektor programowy Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

 

Na uczestników projektu czeka wiele atrakcji. Roczny program zakłada liczne spotkania warsztatowe z wybitnymi przedstawicielami świata kultury i sztuki: fotografami, ludźmi filmu, muzealnikami czy kuratorami wystaw.

 

Warunkiem uczestnictwa jest napisanie eseju na temat: „Moje spotkanie z Innym”. Organizatorzy nie ograniczają twórczej wyobraźni uczestników, praca powinna mieć od 2000 – 5000 znaków ze spacjami. Z nadesłanych do 15 czerwca br. na adres: biuro@wielkiehistorie.pl zgłoszeń organizatorzy wybiorą najciekawsze prace, których autorzy zostaną zaproszeni do udziału w projekcie. Dla uczestników projektu przewidziano także stypendium w wysokości 250 zł miesięcznie.

 

Inauguracja projektu zaplanowana jest na wrzesień 2021, by zbiec się w czasie ze świętem Rosz Haszany - Nowego Roku.


Termin
30 kwietnia - 15 czerwca 2021
stalgast2
Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń