WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 9 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Anna, Pelagia, Felicjan

22. Festiwal Ogrody Muzyczne 2022 im. Ryszarda Kubiaka Śpiewaj Ogrody

1 - 31 lipca 2022

22. Festiwal Ogrody Muzyczne 2022 im. Ryszarda Kubiaka Śpiewaj Ogrody
Już w tym tygodniu rusza 22. Festiwal ,,Ogrody Muzyczne”! Tegoroczny Festiwal swoim tytułem ‒ Śpiewaj ogrody ‒ nawiązuje do powieści Pawła Huellego, w której ważną rolę odgrywa muzyka, a szczególnie tajemnicza opera Ryszarda Wagnera. 

Już w tym tygodniu rusza 22. Festiwal ,,Ogrody Muzyczne”! Tegoroczny Festiwal swoim tytułem ‒ Śpiewaj ogrody ‒ nawiązuje do powieści Pawła Huellego, w której ważną rolę odgrywa muzyka, a szczególnie tajemnicza opera Ryszarda Wagnera. Hasło przewodnie podkreśla ponadto znaczenie, jakie w tym roku mają różne odcienie wokalistyki widoczne w bogatym programie koncertów na żywo. Jest również zachętą do radosnego włączenia się w atmosferę festiwalu powracającego po pandemii z bogatą i różnorodną ofertą.

Już sam koncert inauguracyjny (01.07) zabierze uczestników w świat znanych arii Stanisława Moniuszki, Charlesa Gounoda, czy mniej oczywistych propozycji z oper Zygmunta Noskowskiego czy Władysława Żeleńskiego. Świeżość, jaką wniosą młodzi i utalentowani wykonawcy (Magdalena Stefaniak sopran, Szymon Mechliński baryton, Aleksander Teliga fortepian) - laureaci Ogólnopolskiego Konkursu im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy oraz warszawska orkiestra smyczkowa Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza, z pewnością będzie stanowić znakomity wstęp do dalszych wydarzeń ,,Ogrodów muzycznych”.

Warto zwrócić uwagę na trzy koncerty składające się na cykl "śpiewnikowy”: Polski Śpiewnik Poetyczny(08.07), Adam Strug ‒ Śpiewnik Adama (11.07) oraz Adam Bałdych: Śpiewnik domowy (25.07). Szczególnego wymiaru nabierze pierwszy z nich (08.07). W wykonaniu Kameralnego Zespołu Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej ProForma pod dyrekcją Marcina Wawruka usłyszeć będzie można polskie piosenki (Niemen, Demarczyk, Skaldowie), zaaranżowane na kilkunastoosobowy zespół wokalny. Nie zabraknie też wspólnego śpiewania.

Międzynarodowy charakter ,,Ogrodów muzycznych” podkreśli także projekcja koreańskiego musicalu Marie Curie (02.07). Produkcja otrzymała szereg Korea Music Awards, m.in. za reżyserię, scenariusz i muzykę. Gwiazdy musicalu, które w Korei mają wręcz status celebrytów, już 4 lipca odwiedzą festiwal i wystąpią z programem Marie Curie ‒ gala musicalowa live. Dowodem na bliskość Polski i Korei będzie również koncert Ko-Pol Jazz, którego program jest wynikiem pandemicznej współpracy jazzmanów pochodzących z obu krajów. Jak brzmi jazzowa, polsko-koreańska interpretacja Moniuszkowskiej Prząśniczki, przekonamy się już 18 lipca. Cykl wydarzeń koreańskich zrealizowany jest we współpracy z Korean Cultural Center w Warszawie.

Ponadto w ramach współpracy z Zygmunt Zaleski Stichting 20 lipca wystąpi z koncertem młody i bardzo utalentowany duet fortepianowy sióstr Alaimo, które solo i na cztery ręce zaprezentują utwory Haydna, Schuberta, Chopina, Liszta i Debussy'ego.  

W każdy weekend festiwalu odbywać się będą dobierane tematycznie projekcje przedstawień operowych z najlepszych teatrów całego świata. W programie zagoszczą Jenůfa Leoša Janáčka (09.07) i Rusałka Dvořáka (10.07) ‒ w ramach Weekendu czeskiego, Lohengrin Wagnera (wyświetlany w dwóch częściach ‒ 16.07 i 17.07) ‒ w ramach Weekendu w Bayreuth, a także Opowieści Hoffmana Jacquesa Offenbacha (23.07) i Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta (24.07) ‒ w ramach weekendowej wizyty na Festiwalu w Bregencji. Należy zaznaczyć, że projekcja Opowieści Hoffmanajest także wyrazem hołdu dla Ernsta Teodora Amadeusza Hoffmana, pisarza i kompozytora przez pewien czas związanego z Warszawą, którego 200. rocznica śmierci przypada w tym roku.

Wspomniany wcześniej weekend czeski to element kolejnego ważnego wątku festiwalu, mianowicie celebrowania kultury krajów, które przewodniczą w Radzie Unii Europejskiej. W tym roku będzie to, oprócz Czech, Francja. Z tej okazji 15.07 zaprezentowana będzie projekcja gwiazdorskiego koncertu spod wieży Eiffla, który odbył się w zeszłym roku w ramach obchodów święta narodowego Francji.

Poza tym festiwal stanowić będzie wspaniałą okazję, by nadrobić kinematograficzne zaległości. W ramach tegorocznej edycji odbędą się projekcje dokumentów dotyczących, zgodnie z tematem przewodnim festiwalu, wybitnych wokalistów z lat dawnych i obecnych Trzej tenorzy. Z Karakalli w świat (12.07), Jonas Kaufmann. Światowa gwiazda prywatnie (19.07) oraz Tebaldi vs Callas (26.07).

Wspaniałym zakończeniem ,,Ogrodów muzycznych” i podsumowaniem jego najważniejszych wątków będzie retransmisja koncertu z Théâtre du Capitole w Tuluzie 2021 w wykonaniu sław nego polskiego kontratenora, Jakuba Józefa Orlińskiego. Muzyk zaprezentował podczas niego utwory promujące jego drugi album, Facce d’amore (Oblicza miłości). Miłość ma różne twarze ‒ nie inaczej rzecz ma się z wokalistyką.

Przypominamy, że wszystkie wydarzenia organizowane w ramach festiwalu ,,Ogrody muzyczne” odbywają się w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii. 

Program Festiwalu: www.ogrodymuzyczne.pl

 

Organizator: Fundacja Ogrody Muzyczne 

Współorganizator: Sinfonia Varsovia 

Partner Specjalny: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum 

Gość Honorowy: Koreańskie Centrum Kultury

Partner Główny: Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego – Zygmunt Zaleski Stichting

Partnerzy: Fundacja Teresy Sahakian, No Limit, Carrier

Festiwal Ogrody muzyczne jest finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Źródło: https://pragapld.um.warszawa.pl/-/22-festiwal-ogrody-muzyczne-2022-im-ryszarda-kubiaka-spiewaj-ogrody


Termin
1 - 31 lipca 2022
stalgast2

Kalendarz Imprez

Lipiec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Sobota, 10 czerwca 2023

Starowarszawski Piknik Rodzinny w Wesołej - już 10 czerwca!

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń