WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 29 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Z prac Rady Dzielnicy Rembertów

Maciej Iwanicki, radny dzielnicy Rembertów  |  28 grudnia 2016

Najważniejszą listopadową wiadomością jest podpisanie umowy między m.st. Warszawą a PKP PLK dotyczącej budowy bezkolizyjnych przejazdów przez tory kolejowe :). W Rembertowie ma powstać tunel w osi Chruściela-Marsa, a także wiadukt w ul. Chełmżyńskiej. W latach 2017-2018 opracowana będzie dokumentacja projektowa, a także pozyskiwane będą decyzje administracyjne i potrzebne grunty pod budowę. Sama budowa realizowana byłaby w latach 2019-2021, co wydaje się dobrą decyzją, biorąc pod uwagę fakt, że w połowie 2018 roku gotowa powinna być modernizowana obecnie ulica Żołnierska (może nawet lepiej nie wyobrażać sobie sytuacji komunikacyjnej Rembertowa przy równoczesnych pracach na ulicy Żołnierskiej i budowie tunelu/wiaduktu…). Sama uroczystość podpisania umowy między PKP PLK a m.st. Warszawą odbyła się w rembertowskim Ratuszu, co uważam za miły gest w stosunku do radnych i Zarządu Dzielnicy Rembertów, którzy zainicjowali podjęcie rozmów między stronami (sam pomysł poruszenia tematu powstania tunelu w Rembertowie pojawił się na spotkaniu rembertowskiego Klubu Radnych PO w lutym 2015 roku, w marcu ub.r. doszło do pierwszego kontaktu Dzielnica-Miasto, a pierwsze oficjalne trójstronne spotkanie Dzielnica-Miasto-PKP PLK odbyło się w maju 2015 r. w gabinecie u Przewodniczącego Rady Dzielnicy).

    W listopadzie Rada Dzielnicy obradowała dwukrotnie. W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku porządkowane były zagadnienia związane z budżetem Rembertowa – przesunięcie niewydatkowanych pieniędzy na inne zgłaszane potrzeby, na które zabrakło już środków, a także przełożenie ich na przyszły rok. Negatywnie jednak trzeba ocenić fakt, że 50 tys. złotych należało zarezerwować na kary wymierzone przez Wojewodę Mazowieckiego za niewydanie w terminie decyzji dotyczących pozwoleń budowlanych. Nie jest to pierwsza taka sytuacja i, jeśli mnie pamięć nie myli, w tej kadencji już dwukrotnie przekazywaliśmy na poczet kar pieniądze do Wojewody (ok. 100 tys. złotych). Z informacji Burmistrza Dzielnicy wynika, że nieterminowe wydawanie pozwoleń na budowę dotyczyło roku 2012 i początku 2013 roku.

    Rada Dzielnicy Rembertów pozytywnie zaopiniowała propozycję miejskich radnych odnośnie do nazwania skrzyżowania ulic Strażackiej i Chełmżyńskiej „rondem Kazimierza Granzowa” w zakresie osoby patrona. Zwróciła natomiast uwagę, że „zgodnie z obowiązującym obecnie oznakowaniem drogowym opiniowane skrzyżowanie nie jest rondem i dlatego wnosi o ponowną analizę (…)”. Choć równocześnie pojawia się pytanie, czym to skrzyżowanie de facto jest… placem, skwerem, a może jednak rondem?

    W związku z projektem stanowiska ws. sprzeciwu wobec odebrania dzielnicom kompetencji z zakresu zieleni parkowej i przyulicznej na sesję Rady przybył dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy p. Marek Piwowarski. Jednostka ta została powołana przez Radę Miasta st. Warszawy w sierpniu br., aby lepiej wykorzystywać i opiekować się miejską zielenią. Warto zauważyć, że dotychczas zadania w zakresie utrzymania terenów zieleni, ochrony przyrody i gospodarki wodnej podzielone są w ponad 20 jednostkach Miasta (Zarząd Oczyszczania Miasta, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Mienia oraz dzielnice wraz z Zakładami Gospodarowania Nieruchomościami). I choć wydaje się, że sam pomysł powołania takiej zintegrowanej jednostki nie jest zły, to diabeł tkwi w szczegółach (jak to często bywa). Przykładowo: czy to oznacza, że wykonanie niewielkich działań na skwerku przy Ratuszu (róg Chruściela/Konwisarskiej) w postaci naprawy zabawek albo przycięcia krzaków/drzewa będzie (jak obecnie) koordynowane przez rembertowski Ratusz (znajdujący się 20 metrów obok) czy przez jednostkę położoną gdzieś w centrum miasta (znajdującą się kilkanaście kilometrów od tego skweru)? W tle oczywiście pojawia się zagadnienie, czy lepsze jest zarządzanie scentralizowane czy zdecentralizowane. Te i inne wątpliwości były przedmiotem dość szerokiej dyskusji radnych z dyrektorem Zarządu Zieleni, który odpowiadał na  poruszane tematy. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że Zarząd Zieleni jest jeszcze w fazie organizacyjnej (formalnie ma rozpocząć działalność w połowie 2017 roku, a pewnie będzie to dopiero początek 2018 roku), więc dodatkowe konsultacje i rozmowy mogą przynieść rozwiązania, które będą korzystne zarówno z punktu widzenia ogólnego (miejskiego), jak i specyfiki lokalnej (dzielnicowej). Jak zaznaczał dyrektor „Zarząd Zieleni ma dawać wartość dodaną do obecnego stanu”. W związku z powyższym dzielnicowi radni zdecydowali, że przyjęcie stanowiska jest na tym etapie zdecydowanie przedwczesne, i odesłali projekt do dalszych prac w komisjach. Uzgodniono, że na wiosnę, gdy będzie już więcej wiadomo, ponownie zaproszony zostanie dyrektor Zarządu Zieleni i wtedy stanowisko przybierze ostateczny kształt albo po prostu zostanie wycofane.

Tagi: sesja rady dzielnicy, z prac rady dzielnicy, rada dzielnicy Rembertów, obrady, tunel w Rembertowie, budżet Rembertowa


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń