WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 27 lutego 2021 r.
Imieniny obchodzą: Anastazja, Wiktor, Gabriel

Z prac Rady Dzielnicy Rembertów

Maciej Iwanicki, radny dzielnicy Rembertów  |  28 grudnia 2016

Najważniejszą listopadową wiadomością jest podpisanie umowy między m.st. Warszawą a PKP PLK dotyczącej budowy bezkolizyjnych przejazdów przez tory kolejowe :). W Rembertowie ma powstać tunel w osi Chruściela-Marsa, a także wiadukt w ul. Chełmżyńskiej. W latach 2017-2018 opracowana będzie dokumentacja projektowa, a także pozyskiwane będą decyzje administracyjne i potrzebne grunty pod budowę. Sama budowa realizowana byłaby w latach 2019-2021, co wydaje się dobrą decyzją, biorąc pod uwagę fakt, że w połowie 2018 roku gotowa powinna być modernizowana obecnie ulica Żołnierska (może nawet lepiej nie wyobrażać sobie sytuacji komunikacyjnej Rembertowa przy równoczesnych pracach na ulicy Żołnierskiej i budowie tunelu/wiaduktu…). Sama uroczystość podpisania umowy między PKP PLK a m.st. Warszawą odbyła się w rembertowskim Ratuszu, co uważam za miły gest w stosunku do radnych i Zarządu Dzielnicy Rembertów, którzy zainicjowali podjęcie rozmów między stronami (sam pomysł poruszenia tematu powstania tunelu w Rembertowie pojawił się na spotkaniu rembertowskiego Klubu Radnych PO w lutym 2015 roku, w marcu ub.r. doszło do pierwszego kontaktu Dzielnica-Miasto, a pierwsze oficjalne trójstronne spotkanie Dzielnica-Miasto-PKP PLK odbyło się w maju 2015 r. w gabinecie u Przewodniczącego Rady Dzielnicy).

    W listopadzie Rada Dzielnicy obradowała dwukrotnie. W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku porządkowane były zagadnienia związane z budżetem Rembertowa – przesunięcie niewydatkowanych pieniędzy na inne zgłaszane potrzeby, na które zabrakło już środków, a także przełożenie ich na przyszły rok. Negatywnie jednak trzeba ocenić fakt, że 50 tys. złotych należało zarezerwować na kary wymierzone przez Wojewodę Mazowieckiego za niewydanie w terminie decyzji dotyczących pozwoleń budowlanych. Nie jest to pierwsza taka sytuacja i, jeśli mnie pamięć nie myli, w tej kadencji już dwukrotnie przekazywaliśmy na poczet kar pieniądze do Wojewody (ok. 100 tys. złotych). Z informacji Burmistrza Dzielnicy wynika, że nieterminowe wydawanie pozwoleń na budowę dotyczyło roku 2012 i początku 2013 roku.

    Rada Dzielnicy Rembertów pozytywnie zaopiniowała propozycję miejskich radnych odnośnie do nazwania skrzyżowania ulic Strażackiej i Chełmżyńskiej „rondem Kazimierza Granzowa” w zakresie osoby patrona. Zwróciła natomiast uwagę, że „zgodnie z obowiązującym obecnie oznakowaniem drogowym opiniowane skrzyżowanie nie jest rondem i dlatego wnosi o ponowną analizę (…)”. Choć równocześnie pojawia się pytanie, czym to skrzyżowanie de facto jest… placem, skwerem, a może jednak rondem?

    W związku z projektem stanowiska ws. sprzeciwu wobec odebrania dzielnicom kompetencji z zakresu zieleni parkowej i przyulicznej na sesję Rady przybył dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy p. Marek Piwowarski. Jednostka ta została powołana przez Radę Miasta st. Warszawy w sierpniu br., aby lepiej wykorzystywać i opiekować się miejską zielenią. Warto zauważyć, że dotychczas zadania w zakresie utrzymania terenów zieleni, ochrony przyrody i gospodarki wodnej podzielone są w ponad 20 jednostkach Miasta (Zarząd Oczyszczania Miasta, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Mienia oraz dzielnice wraz z Zakładami Gospodarowania Nieruchomościami). I choć wydaje się, że sam pomysł powołania takiej zintegrowanej jednostki nie jest zły, to diabeł tkwi w szczegółach (jak to często bywa). Przykładowo: czy to oznacza, że wykonanie niewielkich działań na skwerku przy Ratuszu (róg Chruściela/Konwisarskiej) w postaci naprawy zabawek albo przycięcia krzaków/drzewa będzie (jak obecnie) koordynowane przez rembertowski Ratusz (znajdujący się 20 metrów obok) czy przez jednostkę położoną gdzieś w centrum miasta (znajdującą się kilkanaście kilometrów od tego skweru)? W tle oczywiście pojawia się zagadnienie, czy lepsze jest zarządzanie scentralizowane czy zdecentralizowane. Te i inne wątpliwości były przedmiotem dość szerokiej dyskusji radnych z dyrektorem Zarządu Zieleni, który odpowiadał na  poruszane tematy. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że Zarząd Zieleni jest jeszcze w fazie organizacyjnej (formalnie ma rozpocząć działalność w połowie 2017 roku, a pewnie będzie to dopiero początek 2018 roku), więc dodatkowe konsultacje i rozmowy mogą przynieść rozwiązania, które będą korzystne zarówno z punktu widzenia ogólnego (miejskiego), jak i specyfiki lokalnej (dzielnicowej). Jak zaznaczał dyrektor „Zarząd Zieleni ma dawać wartość dodaną do obecnego stanu”. W związku z powyższym dzielnicowi radni zdecydowali, że przyjęcie stanowiska jest na tym etapie zdecydowanie przedwczesne, i odesłali projekt do dalszych prac w komisjach. Uzgodniono, że na wiosnę, gdy będzie już więcej wiadomo, ponownie zaproszony zostanie dyrektor Zarządu Zieleni i wtedy stanowisko przybierze ostateczny kształt albo po prostu zostanie wycofane.

Tagi: sesja rady dzielnicy, z prac rady dzielnicy, rada dzielnicy Rembertów, obrady, tunel w Rembertowie, budżet Rembertowa


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że zimą jezdnie i chodniki powinny być posypywane solą?

Tak, nie widzę przeciwwskazań
Tak, dzięki tej metodzie jest zdecydowanie bezpieczniej na jezdniach oraz chodnikach
Nie, sól nie jest dobrym rozwiązaniem
Nie, ponieważ sól szkodzi przyrodzie
Są lepsze metody na poprawę bezpieczeństwa na jezdniach i chodnikach
Nie mam zdania
Nie, sól niszczy samochody, a pieszym buty
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń