WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 16 października 2018 r.
Imieniny obchodzą: Florentyny, Ambrożego, Gawła

A na zdrowie nowy piec, czyli jeszcze o smogu

Redakcja  |  10 stycznia 2017

W ostatnich dniach tematem numer 1 pozostaje smog. Bardziej niż zwykle dał nam się we znaki z powodu zalegającego arktycznego powietrza oraz bezwietrznej pogody. Główną przyczyną powstawania tego zjawiska są jednak spaliny i tzw. niska emisja – czyli palenie w domowych, często przestarzałych, piecach opałem niskiej jakości tudzież "opałem", czyli materiałami takimi jak: plastik, guma, lakierowane meble, sklejka etc. Wczoraj sytuacja w wielu polskich miastach była krytyczna, padły kolejne niechlubne rekordy, dopuszczalne normy stężenia pyłów  PM10 i PM2,5 zostały przekroczone wielokrotnie, nawet o 3000%. W Warszawie, w celu zachęcenia kierowców do pozostawienia samochodu w garażu, po raz kolejny ogłoszono dzień darmowej komunikacji miejskiej. Pojawił się też apel do dyrektorów szkół dotyczący odwołania zajęć dla uczniów na świeżym (a raczej nieświeżym) powietrzu. Dziś jest trochę lepiej, ale odczyty w wielu miejscach wciąż nie mieszczą się w dopuszczalnych normach. 
 
Problem smogu zrobił się na tyle głośny i na tyle widoczny (dosłownie!), że podejmowane są kolejne inicjatywy na rzecz poprawy jakości powietrza, mające na celu bardziej "zapobiegać niż leczyć" (również dosłownie). W budżecie m.st. Warszawy na 2017 rok na ochronę środowiska przeznaczono ponad 2 miliardy złotych, z czego ponad 1,1 miliarda ma zostać wykorzystanych na ochronę powietrza w Warszawie. Wśród realizowanych z tych środków inwestycji znajdą się m.in. rozbudowa II linii metra, zakup niskoemisyjnego taboru komunikacji miejskiej, a także rozwój infrastruktury rowerowej. Niebawem Politechnika Warszawska ma udostępnić mieszkańcom stolicy Warszawski Indeks Powietrza, dzięki któremu na bieżąco będzie można śledzić aktualną jakość powietrza. Od niedawna po warszawskich ulicach jeżdzą tzw. laboratoria na kołach, czyli radiowozy Straży Miejskiej wyposażone w nowoczesne systemy kontrolno-pomiarowe. Jak działa taki pojazd możecie zobaczyć na filmikach udostępnionych na facebookowym profilu przez Michała Andrzeja Olszewskiego. Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy badał w minioną niedzielę jakość powietrza w Wawrze.
https://www.facebook.com/100006987939645/videos/1865073477068899/ (Nadwiśle)
https://www.facebook.com/100006987939645/videos/1865057810403799/ (Międzylesie)
https://www.facebook.com/100006987939645/videos/1865065613736352/ (Radość)
 
Więcej informacji o działaniach Ratusza: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/warszawa-walczy-z-zanieczyszczeniami-powietrza.
 
Część budżetu przeznaczonego na ochronę warszawskiego powietrza ma być przeznaczona na dopłaty do inwestycji polegających na wymianie starych pieców węglowych na nowoczesne źródła ciepła opalane gazem, a także na przyłączenia do warszawskiej sieci ciepłowniczej. Wnioski można składać od 12 stycznia do 31 marca br. Druki będą dostępne na stronie Biura Ochrony Środowiska oraz na http://zielona.um.warszawa.pl i w Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Wysokość dopłat wynosi od 7 do 20 tysięcy złotych (szczegóły na grafice poniżej). 
 
Gorąco zachęcamy do zainteresowania się tematem! Wymiana nieekologicznych źródeł ogrzewania w znacznej mierze pozwoli ograniczyć poziom kancerogennego benzopirenu, który uwalnia się przede wszystkim w wyniku spalania paliw stałych niskiej jakości w domowych piecach i kominkach. Zamiast fundować sobie i innym raka, zafundujmy sobie nowy piec, zwłaszcza że dopłaty mają wynosić nawet 75% inwestycji.
 
Szczegóły dotyczące programu dopłat: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/warszawiacy-otrzymaj-dofinansowanie-do-wymiany-piec-w oraz http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/oddychaj-warszawo-dzia-amy-dla-czystego-powietrza.

 
 
Pojawiają się też inicjatywy oddolne, np. Akcja Demokracja wspólnie z Warszawskim Alarmem Smogowym apeluje, by wprowadzić uchwałę antysmogową na terenie Warszawy i aglomeracji (petycja do podpisania tu: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/warszawskismog?utm_campaign=was_2017-01-09&utm_medium=facebook&utm_source=akcja).
 
Czego najczęściej życzymy sobie podczas świątecznych i noworocznych życzeń? Oczywiście, że zdrowia. Zamiast sobie tego życzyć, działajmy!

Tagi: smog w Warszawie, smog, zanieczyszczenie powietrza, dopłaty do wymiany pieców, dofinansowanie, laboratoria na kołach


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 16 października 2018

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej - Pamięci Anny Jachniny

Czwartek, 18 października 2018

„Z Szuflady Babci i Dziadka” – stwórz wyjątkową wystawę razem z nami, przyjdź na wernisaż!

Czwartek, 18 października 2018

Z prac Rady Dzielnicy

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o uproszczonych taryfach na 1 i 2 strefę komunikacji miejskiej?

Świetny pomysł! Teraz nie będzie chaosu z 1 i 2 strefą
Jestem bardzo zadowolona/zadowolony z tego pomysłu. Wreszcie jadąc poza Warszawę nie będę musiała/musiał kupować dodatkowego biletu
Nie odczuję różnicy. Podróżuję tylko w obrębie administracyjnym Warszawy
Nie jeżdżę komunikacją miejską
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń