WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 21 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Rowerem po Niemcewicza i Wspólnej – raport z konsultacji społecznych

Joanna Wiśniewska  |  25 stycznia 2017

Tereny zielone w Wesołej zajmują prawie trzy czwarte powierzchni. W takich warunkach aż miło pobiegać, pospacerować czy pojeździć na rolkach lub na rowerze. Na szczęście aktywności fizycznej zaczyna sprzyjać nie tylko środowisko naturalne, ale i coraz lepiej rozwinięta infrastruktura sportowo-rekreacyjna. W ostatnich latach na terenie dzielnicy powstały m.in. rolkostrada oraz trasa do biegu na orientację "Zielone Punkty Kontrolne", a na terenach leśnych i w pasach drogowych przybywa ścieżek przeznaczonych dla rowerzystów.
 
Mądrze wyznaczone trasy rowerowe to większe bezpieczeństwo i komfort nie tylko miłośników dwóch kółek, ale również pieszych i kierowców. Cieszą zatem informacje o planach stworzenia sieci infrastruktury rowerowej, która miałaby połączyć Wesołą z przyległymi dzielnicami i gminami podwarszawskimi. Pierwszym krokiem w tej sprawie jest budowa optymalnego połączenia między Wesołą a Rembertowem. Od 25 października do 20 listopada trwały konsultacje społeczne dotyczące budowy dróg rowerowych na ul. Niemcewicza i ul. Wspólnej na odcinku od 1 Praskiego Pułku do ul. Szosowej. Uwagi można było zgłaszać do Zarządu Dróg Miejskich za pomocą tradycyjnej poczty, jak również drogą mailową. Ponadto 15 listopada odbyło się spotkanie w Urzędzie Dzielnicy Wesoła, podczas którego zaprezentowano projekt trasy i odbyła się dyskusja nad przyjętymi rozwiązaniami. Mieszkańcy Wesołej, a także przedstawiciele instytucji zgłosili kilkadziesiąt uwag dotyczących proponowanej infrastruktury rowerowej. Te, które uznano za zasadne, uwzględniono w całości lub w części i wprowadzono do projektu. ZDM ustosunkował się również do tych zgłoszeń, które nie zostały przyjęte do realizacji. Z wszystkimi uwagami można zapoznać się w przygotowanym przez ZDM raporcie z konsultacji społecznych opublikowanym 17 stycznia.
 
Wiele zgłoszonych uwag dotyczyło budowy ścieżki w bezpośrednim sąsiedztwie szkół i posesji. Dla przykładu, dyrekcja oraz rodzice dzieci uczęszczających do Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Wspólnej 55 wyrazili sprzeciw wobec zmniejszenia liczby istniejących miejsc parkingowych w okolicy budynku szkoły oraz rezygnacji z przejścia pieszego na ulicy Wspólnej (uwagi te zostały uwzględnione przez ZDM). O całkowitą rezygnację z projektu wniosła natomiast Warszawska Masa Krytyczna, pisząc w uzasadnieniu m.in. "w realizacji niniejszego projektu nie chodzi o nic innego niż usunięcie rowerzystów z jezdni w imię św. przepustowości". Krytyczna uwaga od, nomen omen, Warszawskiej Masy Krytycznej nie została jednak uwzględniona i wszystko wskazuje na to, że projekt zrealizowany zostanie.
 
Jak czytamy w raporcie, droga dla rowerów zostanie zbudowana po północnej stronie ciągu. Ma ona stanowić połączenie z istniejącymi obecnie ścieżkami rowerowymi wzdłuż ul. 1 Praskiego Pułku i ul. Wspólnej. Planowany jest również częściowy remont chodników. 
 
Cieszy fakt, że przedstawiciele miasta pytają nas, mieszkańców, o zdanie w istotnych dla nas kwestiach oraz że pytanie to nie pozostaje bez odpowiedzi. To żadne odkrycie, ale punkt widzenia zależy od puntu siedzenia. Inaczej na sprawę spojrzy kierowca samochodu, inaczej poruszający się jednośladem, jeszcze inaczej pieszy. Ba! Nawet ci, którzy jeżdżą rowerem rekreacyjnie, od czasu do czasu, będą mieli inne zdanie od tych, którym dwa kółka służą do rozwijania nieco większych prędkości. Najważniejsze, żeby w tym wszystkim widzieć nie tylko czubek swojego nosa, ale i potrzeby innych.
 
Raport dostępny jest na stronie:
https://zdm.waw.pl/uploads/1210/raport-niemcewicza-wersja-ostateczna_1484653641.pdf.

Tagi: raport z konsultacji społecznych, konsultacje społeczne, raport, rowery, infrastruktura rowerowa, ścieżki rowerowej w Wesołej


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
teknosystempracownicy

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń