WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 22 stycznia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor

Złóż wniosek o dotację na wymianę pieca węglowego na gazowy

Arkadiusz Piotrowski, samorządowiec, Mazowiecka Agencja Energetyczna  |  25 stycznia 2017

W listopadowym numerze WS Rembertów w artykule „Skorzystaj z dotacji na wymianę pieca węglowego na gazowy” zachęcałem czytelników WS do rozpoczęcia przygotowania do wymiany pieca i skorzystania w 2017 roku z dotacji na ten cel, w związku z przygotowywanym wówczas przez Prezydenta m.st. Warszawy nowym instrumentem dotacyjnym. W dniu 15.12.2016 r. Rada m.st Warszawy przyjęła zasady udzielania dotacji na realizację inwestycji polegających na modernizacji kotłowni zawarte w Uchwale nr XXXVIII/975/2016 w sprawie udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji na terenie m.st. Warszawy, służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej. Biuro Ochrony Środowiska już rozpoczęło nabór wniosków o udzielenie dotacji na planowane w tym roku wymiany pieców. Wnioski są przyjmowane do 31.03.2017 r. Formularze wniosków są dostępne w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy oraz na BIP
http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/biura_urzedu/OS/dofinansowanie_przedsiewziec/inne/default.htm.
 
Zgodnie z uchwałą można otrzymać dotację od 7 do 15 tys. zł. Udzielone wsparcie nie może przekroczyć 75% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na likwidacji kotłów lub palenisk na paliwo stałe (np. węgiel) i zastąpieniu ich przez nowe źródło ciepła opalane paliwem gazowym. Na zakup i montaż nowej instalacji technologicznej kotłowni wraz z aparaturą kontrolno-pomiarową można uzyskać maksymalne dofinansowanie w wysokości: 7 000 zł dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz 15 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i pozostałych przedsiębiorców. Dotacje będą udzielane ze środków budżetu m.st. Warszawy tytułu pochodzących z opłat za korzystanie ze środowiska i administracyjnych kar pieniężnych. W budżecie na 2017 rok zaplanowano na ten cel kwotę ca 23 mln złotych. W razie potrzeby środki te mogą zostać zwiększone.
 
Równocześnie można ubiegać się o dofinansowanie innych przedsięwzięć służących ochronie środowiska: likwidacji zbiorników bezodpływowych z budową przyłącza kanalizacyjnego, usuwania i unieszkodliwiania wyrobów/odpadów zawierających azbest oraz wykorzystania lokalnych źródeł energii odnawialnej (kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła). W 2016 r. dotacje z budżetu m.st. Warszawy na te cele uzyskało 579 projektów na łączną kwotę ponad 7,3 miliona złotych.
 
Obok ostatnio przekazanych specjalistycznych pojazdów straży miejskiej służących pomiarom jakości powietrza to właśnie dotacje na wymianę pieców mają wpłynąć na obniżenie niskiej emisji na obszarach Warszawy najbardziej dotkniętych tym zjawiskiem, także w Rembertowie. Zimą przyczyną smogu jest niska emisja, czyli palenie w przydomowych piecach, szczególnie niskiej jakości paliwem. Aby zimą ogrzać dom (ca 150 m.kw.), możesz potrzebować 5 t węgla, emitujesz wówczas do powietrza: 10 t dwutlenku węgla, 225 kg tlenku węgla, 200 kg pyłów, 80 kg dwutlenku siarki i 10 kg tlenków azotu. W ostatnich tygodniach najbliżej Rembertowa położona stacja pomiarowa Inspektoratu Ochrony Środowiska przy ul. Kondratowicza 8 (Targówek, ca 8 km od centrum Rembertowa) największe tej zimy stężenia odnotowała w dniu 8.01.2017: pyłu PM 2,5 – 242,8 µg/m3 i pyłu PM10 – 263,8 µg/m3 (norma 50 µg/m3 przekroczona ponad pięciokrotnie). Ciekawe, jaki był wówczas stan powietrza w Rembertowie. Tego się nie dowiemy, bo nie ma w Rembertowie stacji pomiarowej. 
 
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nawet krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc). Pomyśl o innych i o sobie. Skorzystaj z dotacji i wymień piec węglowy na gazowy. 
 
Arkadiusz Piotrowski, samorządowiec, Mazowiecka Agencja Energetyczna, www.mae.com.pl

Tagi: dopłaty do wymiany pieców, dofinansowanie, dotacje, smog, wymiana pieców


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Styczeń 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 22 stycznia 2019

Doradzą, pomogą...

Czwartek, 24 stycznia 2019

Zaproszenie na gabinet VR

Sobota, 26 stycznia 2019

III Marsz Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r.

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Które z wydań Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wawer
Wesoła
Praga Południe
Rembertów
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń