WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 30 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin

Mroźne dni - pamiętaj o zwierzętach!

Straż Miejska, zdj. Archiwum SM  |  8 lutego 2017

Mroźne dni - pamiętaj o zwierzętach!
Pies z odmrożonymi łapami znaleziony przez strażników przy ul. Tunelowej na warszawskiej Woli, wyziębiony bezpański pies leżący obok słupa energetycznego przy ul. Ćmielowskiej - to tylko wybrane przykłady interwencji dotyczących zwierząt, które ucierpiały na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych w ostatnim czasie. Strażnicy miejscy apelują, aby w okresie zimowym pamiętać o zwierzętach, zwłaszcza że synoptycy zapowiadają powrót siarczystych mrozów
 
Przymarznięte do lodu ptaki, psy przywiązane przed sklepami, koty pozostawione w nieogrzewanych samochodach, bo właściciel „tylko na chwilę" się oddalił – to najczęstsze powody zimowych interwencji strażników miejskich z Eko Patrolu. Ich interwencje dotyczą również zwierząt pozostawionych bez dostępu do osłoniętych od wiatru i śniegu pomieszczeń, w których mogłyby się ogrzać.
 
Jak przypomina Piotr Mostowski, zastępca naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m. st. Warszawy, do zapewnienia zwierzętom ochrony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi zobowiązuje nas prawo. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt każdy, kto utrzymuje zwierzę domowe ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące przed zimnem i opadami atmosferycznymi. Ustawa wskazuje również, że zwierzę musi mieć zapewniony dostęp do wody i karmy. Dodatkowo prawo zobowiązuje wszystkich, którzy znajdują porzucone lub pozostawione na uwięzi zwierzęta do powiadomienia policji, straży miejskiej, bądź schroniska dla zwierząt.
 
W związku z zapowiadanymi w najbliższych dniach mrozami strażnicy miejscy z Eko Patrolu apelują, aby być wyczulonym na potrzeby zwierząt i przypominają, że pomagając należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie.
 
Jest to szczególnie ważne w przypadku chęci pomocy ptakom przymarzniętym do lodu znajdującego się na powierzchni zbiornika wodnego. Najlepiej w takich chwilach wezwać odpowiednie służby. Wejście na lód może skończyć się niebezpieczną dla zdrowia i życia sytuacją. Wezwane na miejsce służby będą mogły posłużyć się specjalistycznym sprzętem i w ten sposób szybko i bezpiecznie pomóc zwierzęciu – przypomina Piotr Mostowski.
 
Pamiętaj:
 
Warto skonsultować się z weterynarzem, który doradzi w jaki sposób uchronić pupila przed skutkami zimy, np. w jaki sposób zabezpieczyć  łapy czworonoga podczas spaceru w mroźne dni. 
 
W przypadku psów przebywających na zewnątrz należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu i ociepleniu budy. Gdy temperatura na zewnątrz znacząco spada poniżej zera, zapewnijmy zwierzęciu schronienie w pomieszczeniu. Ważne jest również dopilnowanie, aby pies miał często zmienianą wodę.
 
Jeśli istnieje taka możliwość, należy pamiętać, aby umożliwić dziko żyjącym kotom swobodny dostęp do pomieszczeń piwnicznych.
Pamiętaj, nawet najdrobniejsza twoja pomoc może pomóc zwierzętom przetrwać ciężki zimowy okres.

Tagi: pomoc zwierzętom, niskie temperatury, mróz, koty, psy, ptaki, Eko Patrol


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń