WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 19 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Mikołaj, Piotr, Urban

78 barier do usunięcia

Joanna Wiśniewska, źródło: ZDM  |  17 lutego 2017

78 barier do usunięcia
W bieżącym roku na likwidację barier architektonicznych przeznaczono 2,2 mln zł. Milion pochodzi z budżetu miasta, kolejny milion od Zarządu Dróg Miejskich, 200 tys. zł dołoży Biuro Koordynacji Inwestycji Remontów w Pasie Drogowym. Potrzebę ingerencji w ww. zakresie zgłosiło pięć dzielnic: Śródmieście, Mokotów, Rembertów, Wawer i Wesoła. Łącznie wytypowano 78 miejsc wymagających poprawy. 
 
To znacznie mniej niż w roku poprzednim, kiedy to usunięto 197 barier architektonicznych. Zwykle są to przedsięwzięcia stosunkowo łatwe i mało kosztowne w realizacji, jak obniżenie krawężników czy oznaczenia na przejściach dla pieszych, znacznie poprawiające jednak komfort poruszania się po mieście, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym, seniorom bądź rodzicom z wózkami. W roku 2016 ZDM likwidował też bariery z całych ciągów ulicznych, jak miało to miejsce w przypadku al. gen. A. Chruściela "Montera" w Rembertowie. Ponadto problemy architektoniczne były też rozwiązywane "przy okazji" większych inwestycji, jak przebudowa dróg. Dzięki takim działaniom przy Przyczółku Grochowskim powstała pochylnia ułatwiająca korzystanie z węzła przesiadkowego.
 
A jakie są plany na ten rok? Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich, w Wawrze zmodernizowane zostaną przejścia na ul. Bystrzyckiej przy skrzyżowaniach z ulicami: Trocinową, Bartoszycką, Biernacką, Podkowy i Oliwkową; na ul. Odrodzenia przy skrzyżowaniach z Homera i Szoferską; na ul. Bajkowej przy skrzyżowaniach z ulicami: Klimatyczną, Wielostronną, Pomologiczną, Słotną, Ulanowską i Junaków. Zakres prac to dwustronne obniżenie krawężników, dwustronne zastosowanie żółtych płyt ostrzegawczych, przebudowa chodnika. W Rembertowie zaplanowano natomiast likwidację barier m.in. na ul. Jaworzniaków, Kordiana, Magenta, Gawędziarzy i Konwisarskiej. 
 
Skąd wiadomo, jakie inwestycje należy przeprowadzić? Od czterech lat Urząd m.st. Warszawy współpracuje w tej kwestii ze stowarzyszeniem SISKOM przy projekcie Warszawska Mapa Barier (www.mapabarier.siskom.waw.pl). Zakłada on gromadzenie informacji nt. problematycznych miejsc w stolicy i podejmowanie różnorodnych działań na rzecz ich usunięcia.

Tagi: bariery architektoniczne, zdm, likwidacja barier


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
teknosystempracownicy

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń