WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 30 marca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Amelia, Leonard, Dobromir

Z prac Rady Dzielnicy Rembertów

Maciej Iwanicki, radny dzielnicy Rembertów  |  27 lutego 2017

Styczniowa sesja Rady Dzielnicy to zawsze etap podsumowania prac komisji Rady za ubiegły rok, jak i określenia planów komisji i samej Rady na bieżący rok. Radni będący przewodniczącymi poszczególnych komisji przedstawiają roczne sprawozdania oraz plany prac. To dość dobra lektura, aby w skrócie zobaczyć, nad czym rembertowscy samorządowcy pracują. Szczególną komisją Rady Dzielnicy jest Komisja Rewizyjna, która kontroluje legalność, rzetelność i gospodarność działalności Zarządu Dzielnicy w oparciu o roczny plan kontroli przyjmowany przez Radę Dzielnicy. W 2017 roku Komisja Rewizyjna przyjrzy się dwóm inwestycjom, tj. rozbudowie Przedszkola nr 243 przy ul. Kordiana oraz budowie żłobka przy ul. Cyrulików, a także skontroluje wydatkowanie środków przez Ośrodek Pomocy Społecznej w latach 2015-2016.
 
Na wniosek Komisji Gospodarki Przestrzennej i Zrównoważonego Rozwoju radni przyjęli jednogłośnie stanowisko ws. rozbudowy Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Gwarków. W stanowisku tym Rada zwraca się do Prezydent m.st. Warszawy o uwzględnienie udziału Rembertowa na etapie opiniowania i zatwierdzania rozwiązań do realizacji związanych z rozbudową ZUSOK-u, w szczególności w zakresie modernizacji układu drogowego oraz infrastruktury mającej wpływ na komfort życia mieszkańców. Krótko mówiąc, rozbudowa ZUSOK-u, choć niewątpliwie konieczna, może pogorszyć jakość życia rembertowian, w związku z czym warto podjąć takie działania, które zniwelują ewentualne uciążliwości. Celowo jednak w stanowisku nie poruszono konkretnych projektów inwestycyjnych, gdyż jak stwierdził Przewodniczący Komisji Tomasz Lis „stanowisko jest stanowiskiem intencyjnym i otwiera drogę do negocjacji z inwestorem”.
 
Lutowa sesja Rady Dzielnicy miała dość obszerny porządek obrad, który zawierał aż dziewięć merytorycznych punktów. Cztery uchwały Rady Dzielnicy dotyczyły spraw budżetowych – w zakresie spraw inwestycyjnych odpowiednio o 100 tys. i 200 tys. złotych zwiększona została wartość inwestycji polegających na budowie boiska przy Szkole Podstawowej nr 217 i boiska przy LI LO. Wynika to z faktu, że na obydwu obiektach sportowych położona będzie lepsza i bardziej wytrzymała nawierzchnia. Dla przypomnienia, liceum powinno otrzymać boisko w tym roku, a ogólnodostępne boisko przy SP nr 217 zrealizowane będzie w przyszłym roku. Więcej kontrowersji pojawiło się przy innej zmianie budżetowej w postaci opracowania studium wykonalności (20 tys. zł) dla parkingu w systemie „Parkuj i jedź” (P+R) wraz z opracowaniem dodatkowego wariantu koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Centrum Lokalnego (30 tys. zł). O co chodzi? Możliwym wariantem jest połączenie kwestii powstania Centrum Lokalnego (w przybliżeniu jest to teren pomiędzy Urzędem Dzielnicy a Biblioteką) z utworzeniem parkingu podziemnego, znajdującego się pod nim. Wydaje się, że ze względu na brak odpowiednich miejskich działek po stronie Starego Rembertowa trudno będzie zlokalizować parking P+R na powierzchni, więc wariant z podziemnymi miejscami do parkowania wart jest szczegółowego rozpatrzenia i przeanalizowania.
 
Oprócz spraw budżetowych Rada Dzielnicy Rembertów podjęła kolejne dwie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów do Rady Osiedla Nowy Rembertów i Rady Osiedla Polanka. Będzie to już trzecia próba wyboru tychże rad. Warunkiem koniecznym, aby powołać radę osiedla, jest konieczność uczestnictwa w zebraniu mieszkańców minimum 1,5% mieszkańców z terenu obszaru działania danej rady. W praktyce w przypadku i Polanki, i Nowego Rembertowa jest to kilkadziesiąt osób, niestety, na zebrania przychodzi kilkanaście osób… Serdecznie zatem zapraszam mieszkańców Nowego Rembertowa na zebranie 5 marca br. o godz. 16:00 do Domu Kultury Rembertów, a Polanki na 15 marca o godz. 18:30 do Gimnazjum nr 126 przy ul. Ziemskiego.
 
Na wniosek grupy radnych Rada Dzielnicy przyjęła również stanowisko w sprawie budowy przystanku kolejowego w rejonie skrzyżowania ulicy Chełmżyńskiej i Strażackiej, które przekazane będzie do PKP Polskie Linie Kolejowe. Zgodnie ze stanowiskiem rozwiązanie to jest niezbędne „dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców w zakresie pełnej obsługi komunikacyjnej tej części Warszawy i okolicznych gmin. Powstały w ten sposób węzeł komunikacyjny obsługiwałby kilka tysięcy osób dziennie i wpisywał się w misję i wizję PKP PLK S.A.”.
 
W poprzednim artykule opisywałem, jak reforma oświaty wpłynie na sytuację szkół w Rembertowie. Szczególnym przypadkiem jest Gimnazjum nr 126 przy ul. Ziemskiego – obecnie w budynku oprócz gimnazjum mieści się Szkoła Filialna Szkoły Podstawowej nr 217 (chodzą do niej dzieci z terenu osiedla Polanka i Starego Rembertowa Kolonii, którym jest bliżej niż do placówki przy ul. Paderewskiego). Na bazie likwidowanego gimnazjum planowane jest powstanie nowej podstawówki. Dość dziwna byłaby zatem sytuacja, gdyby w szkole podstawowej znajdowała się filia innej szkoły podstawowej, zwłaszcza że nowa szkoła podstawowa w założeniu będzie szkołą rejonową dla dzieci z osiedla Polanka i Starego Rembertowa Kolonii (czyli tych, które obecnie chodzą do szkoły filialnej). A zatem zmiana z punktu widzenia organizacyjnego jest dość techniczna – likwidacja szkoły filialnej, aby docelowo powstała tam podstawówka dla dzieci z tego samego rejonu. W tym celu Rada Dzielnicy powinna przedłożyć Radzie Miasta projekt uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Filialnej (już w ubiegłym roku Rada Miasta podjęła uchwałę intencjonalną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej). Zgodnie z procedurą o projekcie likwidacji Szkoły Filialnej poinformowane zostały związki zawodowe, kuratorium oświaty i rodzice. Dość zaskakujący był fakt negatywnej opinii kuratorium oświaty bez de facto żadnego uzasadnienia merytorycznego… Rembertowscy radni po zapoznaniu się z pismem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i tak jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie skierowania pod obrady Rady Warszawy projektu uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Filialnej.
 

Tagi: z prac Rady Dzielnicy, Rada Dzielnicy Rembertów, sesja, obrady, podsumowanie roku, budżet, uchwały, wybory do rad osiedli


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Marzec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 kwietnia 2020

Wielkanocne warsztaty artystyczne w Ferio Wawer!

Niedziela, 5 kwietnia 2020

XI edycja Wawer Music Festival: Sasha Strunin & Gary Guthman Shaw

Sobota, 11 kwietnia 2020

Asterix i Obelix - ile kryją w sobie prawdy?

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń