WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 8 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Elżbieta, Adrian, Edgar

Z prac Rady Dzielnicy Rembertów

Maciej Iwanicki, radny dzielnicy Rembertów  |  27 lutego 2017

Styczniowa sesja Rady Dzielnicy to zawsze etap podsumowania prac komisji Rady za ubiegły rok, jak i określenia planów komisji i samej Rady na bieżący rok. Radni będący przewodniczącymi poszczególnych komisji przedstawiają roczne sprawozdania oraz plany prac. To dość dobra lektura, aby w skrócie zobaczyć, nad czym rembertowscy samorządowcy pracują. Szczególną komisją Rady Dzielnicy jest Komisja Rewizyjna, która kontroluje legalność, rzetelność i gospodarność działalności Zarządu Dzielnicy w oparciu o roczny plan kontroli przyjmowany przez Radę Dzielnicy. W 2017 roku Komisja Rewizyjna przyjrzy się dwóm inwestycjom, tj. rozbudowie Przedszkola nr 243 przy ul. Kordiana oraz budowie żłobka przy ul. Cyrulików, a także skontroluje wydatkowanie środków przez Ośrodek Pomocy Społecznej w latach 2015-2016.
 
Na wniosek Komisji Gospodarki Przestrzennej i Zrównoważonego Rozwoju radni przyjęli jednogłośnie stanowisko ws. rozbudowy Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Gwarków. W stanowisku tym Rada zwraca się do Prezydent m.st. Warszawy o uwzględnienie udziału Rembertowa na etapie opiniowania i zatwierdzania rozwiązań do realizacji związanych z rozbudową ZUSOK-u, w szczególności w zakresie modernizacji układu drogowego oraz infrastruktury mającej wpływ na komfort życia mieszkańców. Krótko mówiąc, rozbudowa ZUSOK-u, choć niewątpliwie konieczna, może pogorszyć jakość życia rembertowian, w związku z czym warto podjąć takie działania, które zniwelują ewentualne uciążliwości. Celowo jednak w stanowisku nie poruszono konkretnych projektów inwestycyjnych, gdyż jak stwierdził Przewodniczący Komisji Tomasz Lis „stanowisko jest stanowiskiem intencyjnym i otwiera drogę do negocjacji z inwestorem”.
 
Lutowa sesja Rady Dzielnicy miała dość obszerny porządek obrad, który zawierał aż dziewięć merytorycznych punktów. Cztery uchwały Rady Dzielnicy dotyczyły spraw budżetowych – w zakresie spraw inwestycyjnych odpowiednio o 100 tys. i 200 tys. złotych zwiększona została wartość inwestycji polegających na budowie boiska przy Szkole Podstawowej nr 217 i boiska przy LI LO. Wynika to z faktu, że na obydwu obiektach sportowych położona będzie lepsza i bardziej wytrzymała nawierzchnia. Dla przypomnienia, liceum powinno otrzymać boisko w tym roku, a ogólnodostępne boisko przy SP nr 217 zrealizowane będzie w przyszłym roku. Więcej kontrowersji pojawiło się przy innej zmianie budżetowej w postaci opracowania studium wykonalności (20 tys. zł) dla parkingu w systemie „Parkuj i jedź” (P+R) wraz z opracowaniem dodatkowego wariantu koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Centrum Lokalnego (30 tys. zł). O co chodzi? Możliwym wariantem jest połączenie kwestii powstania Centrum Lokalnego (w przybliżeniu jest to teren pomiędzy Urzędem Dzielnicy a Biblioteką) z utworzeniem parkingu podziemnego, znajdującego się pod nim. Wydaje się, że ze względu na brak odpowiednich miejskich działek po stronie Starego Rembertowa trudno będzie zlokalizować parking P+R na powierzchni, więc wariant z podziemnymi miejscami do parkowania wart jest szczegółowego rozpatrzenia i przeanalizowania.
 
Oprócz spraw budżetowych Rada Dzielnicy Rembertów podjęła kolejne dwie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów do Rady Osiedla Nowy Rembertów i Rady Osiedla Polanka. Będzie to już trzecia próba wyboru tychże rad. Warunkiem koniecznym, aby powołać radę osiedla, jest konieczność uczestnictwa w zebraniu mieszkańców minimum 1,5% mieszkańców z terenu obszaru działania danej rady. W praktyce w przypadku i Polanki, i Nowego Rembertowa jest to kilkadziesiąt osób, niestety, na zebrania przychodzi kilkanaście osób… Serdecznie zatem zapraszam mieszkańców Nowego Rembertowa na zebranie 5 marca br. o godz. 16:00 do Domu Kultury Rembertów, a Polanki na 15 marca o godz. 18:30 do Gimnazjum nr 126 przy ul. Ziemskiego.
 
Na wniosek grupy radnych Rada Dzielnicy przyjęła również stanowisko w sprawie budowy przystanku kolejowego w rejonie skrzyżowania ulicy Chełmżyńskiej i Strażackiej, które przekazane będzie do PKP Polskie Linie Kolejowe. Zgodnie ze stanowiskiem rozwiązanie to jest niezbędne „dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców w zakresie pełnej obsługi komunikacyjnej tej części Warszawy i okolicznych gmin. Powstały w ten sposób węzeł komunikacyjny obsługiwałby kilka tysięcy osób dziennie i wpisywał się w misję i wizję PKP PLK S.A.”.
 
W poprzednim artykule opisywałem, jak reforma oświaty wpłynie na sytuację szkół w Rembertowie. Szczególnym przypadkiem jest Gimnazjum nr 126 przy ul. Ziemskiego – obecnie w budynku oprócz gimnazjum mieści się Szkoła Filialna Szkoły Podstawowej nr 217 (chodzą do niej dzieci z terenu osiedla Polanka i Starego Rembertowa Kolonii, którym jest bliżej niż do placówki przy ul. Paderewskiego). Na bazie likwidowanego gimnazjum planowane jest powstanie nowej podstawówki. Dość dziwna byłaby zatem sytuacja, gdyby w szkole podstawowej znajdowała się filia innej szkoły podstawowej, zwłaszcza że nowa szkoła podstawowa w założeniu będzie szkołą rejonową dla dzieci z osiedla Polanka i Starego Rembertowa Kolonii (czyli tych, które obecnie chodzą do szkoły filialnej). A zatem zmiana z punktu widzenia organizacyjnego jest dość techniczna – likwidacja szkoły filialnej, aby docelowo powstała tam podstawówka dla dzieci z tego samego rejonu. W tym celu Rada Dzielnicy powinna przedłożyć Radzie Miasta projekt uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Filialnej (już w ubiegłym roku Rada Miasta podjęła uchwałę intencjonalną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Filialnej). Zgodnie z procedurą o projekcie likwidacji Szkoły Filialnej poinformowane zostały związki zawodowe, kuratorium oświaty i rodzice. Dość zaskakujący był fakt negatywnej opinii kuratorium oświaty bez de facto żadnego uzasadnienia merytorycznego… Rembertowscy radni po zapoznaniu się z pismem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i tak jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie skierowania pod obrady Rady Warszawy projektu uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Filialnej.
 

Tagi: z prac Rady Dzielnicy, Rada Dzielnicy Rembertów, sesja, obrady, podsumowanie roku, budżet, uchwały, wybory do rad osiedli


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 9 lipca 2020

Wokół brzmienia autentycznego - W kręgu warszawskim

Sobota, 11 lipca 2020

Energicznie i romantycznie nad Wisłą w Wawrze już w sobotę

Niedziela, 2 sierpnia 2020

XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2.08–3.09.2020 ul. Grochowska 272, Warszawa

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń