WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 2 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Jagoda, Urban, Otton

Rozpoczęcie leczenia rdzeniowego zaniku mięśni w CZD

Redakcja  |  6 marca 2017

Lekarze z Kliniki Neurologii i Epileptologii w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie rozpoczęli leczenie rdzeniowego zaniku mięśni typu I lekiem, który jest jeszcze niedostępny w Europie. Ministerstwo Zdrowia wydało specjalną decyzję, która umożliwiła stosowanie go w Polsce w drodze wyjątku, jeszcze przed oficjalnym zarejestrowaniem.

Lek nusinersen to preparat, który zwiększa ilość proteiny SMN kodowanej przez gen SMN2, co przywraca funkcjonowanie neuronów i/lub zapobiega ich obumieraniu w związku z SMA. 23 grudnia ubiegłego roku został on dopuszczony do stosowania na terenie USA jako pierwszy lek na rdzeniowy zanik mięśni. W Polsce program leczenia nusinersenem w ramach wczesnego dostępu obejmie grupę dziesięciorga dzieci. Na razie lek przyjęło dwóch pacjentów, w tym tygodniu zostaną podane kolejne dawki. 

„Dzieci, które do programu wczesnego dostępu wejdą, mają zagwarantowane leczenie, dopóki będzie ono skuteczne i bezpieczne. Firma produkująca lek już zadeklarowała, że będzie składała wniosek refundacyjny” – mówi Krzysztof Łanda - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Włączenie leku to pierwsza możliwość terapii dla polskich dzieci chorych na SMA. „Dzień rozpoczęcia programu wczesnego dostępu do Nusinersenu w Polsce otwiera nowy rozdział w życiu całej społeczności SMA. Od tego momentu możemy mówić, że  możemy powstrzymać Rdzeniowy Zanik Mięśni. Jako przedstawiciele tej społeczności, chcemy podziękować Ministerstwu Zdrowia oraz Centrum Zdrowia Dziecka za otwarcie tej możliwości w naszym kraju. Dziękujemy całej społeczności SMA oraz wszystkim, którzy nas wsparli, za zaangażowanie w dyskusję o wczesnym dostępie, która zaowocowała otwarciem programu” - Kamila Górniak, założycielka Fundacji SMA.

Więcej informacji: https://www.fsma.pl/ oraz  http://www.czd.pl/index.php.

Tagi: Leczenie SMA, SMA, rdzeniowy zanik mięści, Fundacja SMA, czd, leczenie, nusinersen


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 2 lipca 2020

Uratuj życie, oddaj krew na Pradze-Południe

Piątek, 3 lipca 2020

Scena Muzyczna w Stacji: Orkiestra Ludwika Sarskiego + Brzdąc

Sobota, 4 lipca 2020

Bezpłatne badania mammograficzne

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń