WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 13 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym

Pierwsze urodziny Dzielnicowej Rady Seniorów

Bożena Borys, przewodnicząca Dzielnicowej Rady Seniorów  |  21 marca 2017

Był tort z jedną świeczką. Byli znakomici Goście – Pan Burmistrz Edward Kłos, Pani Dyr. OPS Alicja Pasztor, Pani Maria Surawska, radna, Przewodnicząca Komisji Społecznej i członkowie Dzielnicowej Rady Seniorów. Ta skromna, ale miła uroczystość odbyła się z okazji pierwszej rocznicy powołania naszej Dzielnicowej Rady Seniorów. Od Pana Burmistrza otrzymaliśmy piękny list gratulacyjny. Dzielnicowa Rada Seniorów odbyła w ciągu tego roku 12 spotkań, na których podjęto szereg uchwał i interwencji dotyczących spraw najstarszych mieszkańców dzielnicy. Przedstawiciele Dzielnicowej Rady Seniorów uczestniczyli w wielu wydarzeniach  organizowanych przez instytucje i stowarzyszenia zajmujące się polityką senioralną.
 
Na początku naszej działalności dokonaliśmy diagnozy potrzeb seniorów w dzielnicy Wesoła. Opracowaliśmy ankietę „Portret Seniorów Dzielnicy Wesoła”. Rozdaliśmy wśród osób 60+ blisko 1000 egzemplarzy ankiety, otrzymaliśmy z powrotem 250 ankiet. Po opracowaniu mięliśmy lepsze rozeznanie potrzeb seniorów mieszkających w dzielnicy Wesoła. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, przystąpiliśmy do otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego na rzecz osób w wieku emerytalnym, ogłoszonego przez Prezydent Warszawy. Pomocy udzielił nam PKPS, bo Rada Seniorów, nie mając osobowości prawnej, nie mogła samodzielnie uczestniczyć w tym konkursie. Jeśli się uda pozyskać środki, zaproponujemy seniorom atrakcyjne zajęcia. Trwa rozpatrywanie ofert i nie znamy jeszcze ostatecznych wyników.
 
Dzielnicowa Rada Seniorów współpracuje z Warszawską Radą Seniorów. Przedstawicielką naszej Rady do WRS jest pani Helena Kaźmierczak. Wspólnie z WRS przystąpiliśmy do konkursu na Miejsca Przyjazne Seniorom. Wytypowaliśmy 7 miejsc z naszej dzielnicy. Kto otrzyma zaszczytny certyfikat, dowiemy się 17 marca. Przeprowadziliśmy konkurs dla gimnazjalistów z okazji Dnia Babci i Dziadka. O tym konkursie pisaliśmy obszerniej w poprzednim numerze WS. Monitorujemy budowę Domu Dziennego Pobytu, która to budowa już się rozpoczęła. Pragniemy, by był miejscem atrakcyjnych spotkań wesołowskich seniorów, a nie „przechowalnią”.
 
Braliśmy udział w konferencji dotyczącej organizacji pozarządowych, w przedsięwzięciu „Seniorzy mają talent”, w obchodach Tygodnia Seniora, w uroczystościach upamiętniających 72 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 98 rocznicę odzyskania niepodległości. Dwukrotnie uczestniczyliśmy w konferencjach w Sejmie poświęconych sprawom senioralnym. Byliśmy w Letniej Szkole Rad Seniorów w Jachrance i w Lotnej Szkole w Górze Kalwarii i w Pruszkowie. Uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej konferencji pt. „Zoom na Rady Seniorów” organizowanej przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Przed Świętami wsparliśmy dwie rodziny paczkami zrobionymi z darów przyniesionych przez członków Rady. Współpracujemy z Klubem Seniora w Osiedlu Zielona. Na konferencjach spotykamy się z innymi radami seniorów. Wymieniamy poglądy i pomysły. Pomimo wieku jesteśmy aktywni i mobilni.
W Radzie pracuje obecnie tylko 7 osób, które same będąc seniorami, angażują się do pracy na rzecz innych . Chcemy uruchomić tzw. Pocztę Seniora. W przychodniach i bibliotece będą skrzynki pocztowe, do których będą mogli Państwo wrzucać informacje o potrzebach i problemach. Zachęcamy, by tą drogą komunikować się z Radą Seniorów. O tej inicjatywie napiszemy szerzej po zainstalowaniu skrzynek. Mamy szereg pomysłów na obecny rok. Nie wszystko udaje się zrobić, ale staramy się, by nie zmarnować zapału i cennych inicjatyw. 

Tagi: Dzielnicowa Rada Seniorów, seniorzy w Wesołej, seniorzy, urodziny, Wesołowska Rada Seniorów


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń