WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 25 września 2022 r.
Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Wyjdź z inicjatywą, graj w zielone

Redakcja  |  30 marca 2017

Wyjdź z inicjatywą, graj w zielone
Chcesz coś zmienić w swoim otoczeniu? Marzysz, by Twoja okolica była bardziej zielona? Masz pomysł na przyjazne miejsce spotkań dla Ciebie i Twoich sąsiadów? Skorzystaj z inicjatywy lokalnej! To już czwarta edycja programu kierowanego do mieszkańców Warszawy. Polega na realizacji przedsięwzięcia o charakterze społecznym we współpracy z urzędem dzielnicy. Wystarczą trzy rzeczy: dobry pomysł, szczere chęci i – tak dla formalności – wniosek o realizację inicjatywy lokalnej. Jak w praktyce działa program i jakie projekty można zrealizować za jego pomocą? 
 
Centrum Komunikacji Społecznej stworzyło na ten temat kampanię pt. „Wyjdźcie z inicjatywą”. Do końca 2017 roku pojawią się w internecie materiały stanowiące cenny zbiór wskazówek dla osób, które chciałyby zrealizować swój pomysł, np. założyć ogród sąsiedzki albo zorganizować projekt kulturalny o charakterze lokalnym. Pierwszym cyklem edukacyjnym jest „Zielono mi”, w ramach którego zostaną opublikowane trzy artykuły. W pierwszym z nich znajdziemy podstawowe zasady działania inicjatywy lokalnej oraz przykłady zastosowania tego narzędzia w praktyce. Kolejny tekst to rozmowy z osobami, które już złożyły wnioski i cieszą się zielenią w swojej okolicy. Ostatni ma stanowić inspirację do dalszych działań.
 
Czas na konkretne przykłady z naszego podwórka. W zeszłym roku mieszkańcy Wawra wyszli z inicjatywą posprzątania terenu położonego w Obszarze Natura 2000 nad Wisłą w okolicy ul. Rychnowskiej. Miasto pomogło w zabezpieczeniu terenu, dostarczyło worki i rękawice. W ramach akcji obywatelskiej odbyły się też gry i zabawy dla dzieci, pokaz filmu oraz grill z kiełbaskami. W roku 2015 rembertowianie rozbudowali ogródek edukacyjno-ekologiczny wokół Domu Kultury przy al. Komandosów. Przynieśli swoje narzędzia i uporządkowali teren, przycięli gałęzie, naprawili ogrodzenie. Z kolei mieszkańcy Podskarbińskiej na Pradze-Południe wspólnym wysiłkiem zmienili zaniedbane podwórko pomiędzy budynkami 10a, 10b i 8b w miejsce rekreacji i wypoczynku – postawiono altankę, zamontowano kilka ławek, założono ogródki. Niedaleko, przy ul. Paca 40 powstał ogród sąsiedzki, stanowiący przestrzeń do zajęć i spotkań. W innych warszawskich dzielnicach zawieszono budki lęgowe dla ptaków i tzw. hotele dla owadów, a na osiedlu Jazdów powstała Pracownia Pszczelarstwa Miejskiego. 
 
Tego typu „zielone” projekty nie tylko pozytywnie wpływają na otoczenie, w którym mieszkamy, ale często budują i umacniają relacje sąsiedzkie. Działając na rzecz jakiegoś przedsięwzięcia zbliżamy się do siebie i czujemy odpowiedzialność za wspólnie zrealizowany cel. W założonym przez siebie ogrodzie miło jest też, tak po ludzku, spotkać się i porozmawiać. Pomysł na realizację projektu muszą zgłosić co najmniej dwie osoby, ale wiadomo, że im więcej chętnych się zbierze tym lepiej. Liczą się przede wszystkim zapał do pracy chęci i do zmieniania rzeczywistości na lepsze, a w tym przypadku, na zielone. Brakujący sprzęt czy materiały, a nawet przestrzeń do realizacji pomysłu pomoże zapewnić miasto. 
 
Jeśli chcesz wiedzieć więcej i czujesz w sobie potrzebę działania, koniecznie wybierz się na spotkanie organizowane 9 kwietnia na Jazdowie. Będą to warsztaty ogrodnicze, w trakcie których wszyscy stawiający pierwsze kroki w ogrodnictwie będą mogli szkolić się pod okiem profesjonalistów. Na spotkaniu obecni będą też urzędnicy i  przedstawiciele zrealizowanych inicjatyw lokalnych. 
 
Zachęcamy też do lektury wspomnianych wyżej artykułów z cyklu „Zielono mi” dostępnych pod adresem: http://inicjatywa.um.warszawa.pl/zielono-mi.

Tagi: inicjatywa lokalna, zielono mi, inicjatywy obywatelskie, zieleń, projekty


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 25 września 2022

W niedzielę spacer po terenie dawnego KS „Orzeł”

Niedziela, 25 września 2022

Kino Pogodna dla dzieci - "Moje życie to cyrk"

Piątek, 30 września 2022

Wystawa fotografii "Czerwcowe pachnidła"

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń