WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 13 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Małgorzata, Ernest, Henryk

Warszawo, oddychaj

Hubert Zieliński  |  18 kwietnia 2017

Od początku stycznia Warszawa zmagała się ze smogiem, chwilę potem pojawił się temat masowej wycinki drzew. Ogłoszony został niemal stan wyjątkowy i klęska ekologiczna. Z każdej strony dobiegały głosy zdezorientowanych mieszkańców, którzy szukali rozwiązań problemów i znajdywali winnych. Między innymi dlatego Urząd Dzielnicy Wesoła zorganizował cykl spotkań informacyjnych dotyczących zanieczyszczenia powietrza i ochrony zieleni. 
 
W czwartek 23 marca udałem się na spotkanie w Gimnazjum nr 119, by zgłębić temat ochrony środowiska i usłyszeć, co do powiedzenia roztrzęsionym mieszkańcom mają urzędnicy. Już na wstępie zobaczyłem, że mieszkańców jest niewielu, co trochę mnie zaskoczyło. Po dokładniejszym rozeznaniu stwierdziłem, że w auli znajduje się 7 osób – czwórka przedstawicieli Urzędu (w tym burmistrz) i trójka radnych. Nie przyszedł nikt, kto nie znałby już tego tematu z posiedzeń komisji czy ostatniej sesji Rady. Być może wszystkie wątpliwości zostały rozwiane na wcześniejszych spotkaniach w Wesołej-Centrum i Zielonej? Chociaż podobno i tam frekwencja nie dopisała. 
 
Smog w Warszawie jest dużym problemem. Szczególny dla powstawania zanieczyszczenia powietrza jest okres grzewczy, stąd tak wysokie stężenia pyłów zawieszonych, które spowodowały na początku roku tzw. smog zimowy. Jednak już niedługo możemy spodziewać się smogu fotochemicznego, który powstaje przy słonecznej pogodzie, kiedy tlenki azotu przekształcają się w ozon. I chociaż od 2006 roku liczba dni z przekroczeniami norm czystości powietrza w Warszawie spadała, to temat nadal jest aktualny. 
 
Ciekawostką może być fakt, że ponad połowa zanieczyszczeń powietrza w naszym mieście pochodzi od naszych sąsiadów (w zielonym Otwocku stężenie zanieczyszczeń jest dużo wyższe niż w Wesołej). Jednak to nie zwalnia nas z odpowiedzialności za powietrze, którego przecież potrzebujemy do życia. Oto kilka wskazówek, nad którymi każdy powinien się trochę zastanowić:
1. Ogranicz niską emisję – nie pal czymkolwiek, dowiedz się, czy przysługuje Ci dofinansowanie na wymianę pieca. Zastanów się nad odnawialnymi źródłami energii (panele słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompa ciepła).
2. Korzystaj z komunikacji miejskiej lub roweru – samochód to nie tylko spaliny, ale też podrywane przez niego w powietrze pyły pochodzące z drogi, ścierania się opon i klocków hamulcowych.
3. Nie wycinaj drzew, jeżeli nie musisz – chociaż drzewo nie pochłonie smogu, zatrzyma część zanieczyszczeń w sposób mechaniczny, a przy okazji wyprodukuje tlen.
 
Ze wszystkich rozmów, konsultacji i prezentacji o ochronie środowiska płynie jeden wniosek. Nie możemy zostać obojętni na to, co dzieje się wokół nas, ale zmiany warto zacząć od siebie. Telefon do urzędu z informacją o wyciętym drzewie, skarga na palącego śmieci sąsiada czy wezwanie straży miejskiej to narzędzia, które bardzo łatwo zastosować. Jednak urzędnicy często nie mają możliwości reakcji, a funkcjonariusze przybywający po jakimś czasie widzą tylko efekt, a nie przyczynę problemu. Dlatego przypominam, dużo lepsze efekty może przynieść sąsiedzka rozmowa i nakreślanie lokalnemu „smogotwórcy” tematu, który, jak mniemam po zainteresowaniu ostatnimi spotkaniami, jest w naszej dzielnicy już bardzo dobrze znany.

Tagi: zanieczyszczenie powietrza, ochrona zieleni, powietrze, środowisko, spotkanie dla mieszkańców


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 13 lipca 2020

Po wakacjach ulica Saska będzie jak nowa

Niedziela, 2 sierpnia 2020

XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2.08–3.09.2020 ul. Grochowska 272, Warszawa

Wtorek, 1 września 2020

Powszechny spis rolny

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń