WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 19 października 2021 r.
Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Z prac Rady Dzielnicy Wesoła

Marcin Jędrzejewski, Przewodniczący Rady  |  19 kwietnia 2017

W marcu Rada Dzielnicy obradowała dwukrotnie. Najpierw na króciutkiej sesji nadzwyczajnej w dniu 13 marca Rada pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2016 oraz także pozytywnie zaopiniowała drobna korektę tegorocznego budżetu. Zmiany dotyczyły wysokości dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych, a wynikały ze zmiany liczby uczęszczających tam uczniów.
Kolejna sesja, w dniu 16 marca, już do krótkich ani miłych nie należała, choć nic nie zapowiadało takiego jej przebiegu.
 
Po raz pierwszy gwałtowna dyskusja wybuchła przy informacji o pracach nad przebiegiem WOW przez Wesołą. Ponieważ nie było żadnych nowych informacji, wydawało się że punkt ten przejdzie bez większego echa. Jednak niespodziewanie wywołał on ostry atak części radnych PiS i oskarżenia, że to z winy Zarządu i PO WOW przejdzie przez Wesołą. Już abstrahując od przesłanek historycznych (wszak to za poprzednich rządów PiS minister z tego ugrupowania p. Grażyna Gęsicka wydała pierwszą decyzję środowiskową lokującą WOW na terenie Wesołej), za każdym razem w sprawie WOW z ust naszych radnych było można usłyszeć, że dzięki nim żadnego WOW w Wesołej nie będzie. Z takim hasłem szli do wyborów (zarówno samorządowych, jak i parlamentarnych), z takim budowali swoją lokalną pozycję. Taka nagła zmiana stanowiska mi osobiście (czemu dałem też wyraz w dyskusji) dała sporo do myślenia. Czyżby decyzje już zapadły, a nie zostały jeszcze ogłoszone, żeby dać czas na znalezienie winnych niewywiązania się ze swoich obietnic? 
 
Reprezentuję osiedle Stara Miłosna, dla którego budowa WOW nie jest żadnym nieszczęściem, a wręcz przeciwnie, będzie oczekiwanym z niecierpliwością wybawieniem. Każdy kto koło 8.00 rano lub koło 17.00 przebija się w rzece samochodów płynącej ul. Jana Pawła II, nie mówiąc już o staniu w korkach na Trakcie Brzeskim, powinien doskonale to rozumieć. Dlatego mógłbym wzruszyć ramionami i powiedzieć „nie moja sprawa”. Ale jako radny dzielnicy, z żalem patrzę na to, że z powodu czczych obietnic zostały zablokowane działania, które być może spowodowałyby, że WOW zostałoby zbudowane w wariancie mniej uciążliwym dla centralnej części Wesołej. 
 
Ostatecznie po dość zaciętej, za to mało konstruktywnej dyskusji Rada zdecydowała o powołaniu specjalnej komisji, która miałaby monitorować proces wydawania decyzji środowiskowej dla WOW oraz inspirować działania Rady i Zarządu Dzielnicy w tej sprawie. Przewodniczącą tej komisji została radna Lidia Cybulska-Przesław, zaś wiceprzewodniczącą Małgorzata Zaremba.
 
W kolejnych punktach sesji mieliśmy spotkania z przedstawicielami MPWiK w sprawie planowanych na naszym terenie inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych. Było mnóstwo szczegółowych pytań dotyczących poszczególnych zadań inwestycyjnych. Natomiast najważniejszą dla całej Wesołej informacją  bez wątpienia jest ta o bardzo zaawansowanej budowie dwóch magistral, mających połączyć naszą lokalną sieć wodociągową z siecią ogólnomiejską. Jednym z elementów tej inwestycji ma być kolejna modernizacja SUW-u Stara Miłosna, tak by był dostosowany do podwyższonego ciśnienia wody z sieci miejskiej. Trochę niepokoi mnie, na ile nasze wodociągi, szczególnie te starsze odcinki, będą do tego przygotowane, mam nadzieję, że MPWiK ma na to jakieś plany.
 
Kolejne spotkanie odbyło się z przedstawicielami ZDM. Była mowa o sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i Cieplarnianej oraz na ul. Wspólnej, remoncie kanału Rembertowskiego (mającym odwodnić rejon Zielonej-Grzybowej), planowanej budowie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Niemcewicza oraz możliwości jej przedłużenia wzdłuż ul. Korkowej do Marysina Wawerskiego. Dowiedzieliśmy się także, że szumnie zapowiadany program budowy ścieżek rowerowych, który zakładał m.in. ścieżkę wzdłuż ul. Płowieckiej, Bronisława Czecha i Traktu Brzeskiego, został poważnie okrojony. Niestety, budowa tej najbardziej interesującej nas ścieżki została wstrzymana do czasu kompleksowej przebudowy Traktu Brzeskiego, czyli do bliżej nieokreślonej przyszłości…
 
Następnymi gośćmi na sesji Rady byli przedstawiciele Straży Miejskiej i Policji. Przedstawili raporty o stanie bezpieczeństwa na terenie naszej dzielnicy. Jak się można domyślić, większość pytań do Straży Miejskiej dotyczyła zanieczyszczeń powietrza. Z raportu policji za to mogliśmy się dowiedzieć, że nadal jesteśmy jedną z najbezpieczniejszych dzielnic Warszawy.
 
Następnie radni zajęli się informacją Zarządu Dzielnicy nt. skali wycinki drzew na terenie Wesołej po nowelizacji ustawy o ochronie środowiska. Wywołało to kolejną gorącą dyskusję. Czasem groteskową i bezmyślną, czasem śmieszną, choć najczęściej smutną, której osobiście nawet nie będę próbował relacjonować. Ostatecznie, mimo zdecydowanego sprzeciwu radnych PiS, rada przyjęła stanowisko w tej sprawie:
 
STANOWISKO RADY DZIELNICY WESOŁA
W sprawie masowej wycinki drzew na terenie Dzielnicy
 
W związku z grudniową nowelizacją ustawy o ochronie środowiska, na terenie Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy obserwuje się masową wycinkę drzew na prywatnych posesjach. W wielu przypadkach usuwanie drzew nie jest związane z ich złym stanem, kolizją z domem czy wjazdem. Szanując prawo własności posiadaczy nieruchomości Rada Dzielnicy Wesoła uważa, że prowadzona na taką skalę i bez żadnej kontroli wycinka, może zagrażać naturalnej równowadze środowiska. Dalsze prowadzenie wycinki na taką skalę, może skutkować przekształceniem naszej Dzielnicy, chlubiącej się swoimi terenami zielonymi,  w betonową pustynię. W kontekście zagrożenia smogiem, usuwanie tak wielu drzew, będących naturalnym sojusznikiem w jego zwalczaniu może mieć także niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców.
Słuszne decyzje o ułatwieniu osobom prywatnym usuwania kolidujących z domami czy chorych drzew są obecnie ewidentnie nadużywane, a organy samorządowe nie mają jakichkolwiek narzędzi do powstrzymania tego procederu. Uważamy, że całkowite wyłączenie organów samorządowych z procesu kształtowania i ochrony środowiska naturalnego w zakresie wycinki drzew było olbrzymim błędem ustawodawcy, który w trybie pilnym należałoby naprawić. 

Następne punkty, dotyczące stanu infrastruktury istniejącej w dzielnicy oraz ukierunkowania prac nad planem inwestycyjnym na rok 2018, przebiegły już gładko i spokojnie. W kolejnych punktach Rada przyjęła cały pakiet uchwał związanych ze zmianami w swoich gremiach. W szczególności została przyjęta rezygnacja pana Stefana Słowikowskiego z funkcji wiceprzewodniczącego Rady. Na jego miejsce został powołany pan Leszek Winiarski. Z funkcji przewodniczącego Komisji Infrastruktury zrezygnował pan Ryszard Brzezik, a zastąpił go właśnie pan Stefan Słowikowski. Po wyborze na wiceprzewodniczącego Rady z funkcji przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu musiał ustąpić także pan Leszek Winiarski, zastąpiła go na tej funkcji pani Grażyna Weber.
Na tej sesji został ustanowiony swoisty rekord – trwała 9 h 20 min, najdłużej ze wszystkich, w jakich uczestniczyłem jako radny dzielnicy Wesoła od daty jej powołania w 2002 roku, a zakończyła się już grubo po 23.00.
 
Kolejna sesja Rady Dzielnicy zaplanowana jest na dzień 20 kwietnia br. Program sesji dostępny jest w Internecie. Sesja rozpocznie się o godz. 14.00 w sali Rady w budynku naszego Urzędu Dzielnicy. Zainteresowanych serdecznie zapraszam.

Tagi: sesja rady dzielnicy, obrady, rada dzielnicy Wesoła, radni, budżet 2016, wow, infrastruktura w dzielnicy


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


24 września - 31 października 2021

Konkurs plastyczny "Mój Rembertów"

27 września - 7 listopada 2021

Stwórz film reklamowy Wedla i zdobądź cenne nagrody!

Piątek, 22 października 2021

Warszawa zaprasza na Noc Księgarń

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń