WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 30 marca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Amelia, Leonard, Dobromir

Wisło – wracamy!

ZTM  |  26 kwietnia 2017

Rozpoczyna się kolejny sezon rejsów wycieczkowych po Wiśle. To znakomita okazja do wypoczynku i zwiedzania Mazowsza. Jedno jest pewne, gdyby przyjechał dziś do Warszawy Picasso, na pewno wybrałby się statkiem do Serocka. A może i popłynąłby tramwajem wodnym?
 
Słońce świeci coraz wyżej, dzień jest coraz dłuższy, więc warto będzie spojrzeć na Warszawę, Mazowsze i samą Wisłę z pokładu statku. Już 29 kwietnia wystartuje nowy sezon Warszawskich Linii Turystycznych, który potrwa do 10 września. 
Przepłyń pod mostem, zobacz bulwary wiślane, podziwiaj Stare Miasto, albo po prostu stań na pokładzie i poczuj wiatr we włosach.
 
Tramwaj „Wars” wita was

Statek „Wars” to wiosną i latem stały element krajobrazu Warszawy. Kto jeszcze nie płynął, będzie miał okazję nadrobić zaległości i ruszyć z okolic Mostu Poniatowskiego. Wyprawa statkiem to także znakomita rozrywka dla najmłodszych i okazja do pokazania ciekawych miejsc Warszawy. Z perspektywy Wisły będzie można podziwiać Stare Miasto, Stadion Narodowy, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego albo pomachać Syrence. Nawet osoby bardzo dobrze znające Warszawę, będą mogły odkryć coś nowego – kto bez podpowiedzi wskaże Skwer Kahla? Fani słuchowiska „Matysiakowie” wzruszą się, dopływając do Mostu Śląsko-Dąbrowskiego i widząc Skwer Radiowej Rodziny Matysiaków.
 
Jeśli ktoś zgłodnieje podczas rejsu, może sobie kupić potrawę z grilla oraz ciepłe i zimne napoje. Kapitan „Warsa” Wojciech Falkowski to prawdziwy wilk rzeczny, który pływa po Wiśle już od kilkudziesięciu lat. 
Tramwaj wodny będzie wypływał z przystanku przy moście Poniatowskiego i będzie zabierał na pokład 150 pasażerów. Tu też przybije do brzegu po rejsie. 
 
Od 29 kwietnia do 30 czerwca tramwaj wodny będzie kursował tylko w weekendy i dni świąteczne (dodatkowo 2 i 16 czerwca i 14 sierpnia – według rozkładu świątecznego), a od 1 lipca do 31 sierpnia także w piątki.
 
Promem przez Wisłę

Brzegi Wisły połączą cztery bezpłatne przeprawy promowe:
1) prom „Wilga” na trasie Podzamcze Fontanny – ZOO na pokład zabierze 40 pasażerów wraz z rowerami,
2) prom „Pliszka” na trasie Most Poniatowskiego (przystanek tuż przy moście) – Stadion Narodowy na pokład zabierze 12 osób wraz z rowerami,
3) prom „Słonka” na trasie Cypel Czerniakowski – Saska Kępa na pokład zabiera 12 osób wraz z rowerami,
4) prom „Turkawka” na trasie Nowodwory – Łomianki na pokład zabiera 12 osób wraz z rowerami.
Promy od 29 kwietnia do 30 czerwca będą pływały tylko w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz dodatkowo 2 maja, 16 czerwca i 14 sierpnia (rozkład świąteczny), od 1 lipca do 31 sierpnia również w dni powszednie.
 
Statkiem do Serocka, czyli co by powiedział Picasso?

Jeżeli ktoś ma wolny dzień, to powinien skorzystać z możliwości jaką daje rejs statkiem „Zefir” do Serocka. To wyprawa, która zajmie kilka godzin, ale warto się w nią wybrać, bo można dzięki niej poznać ciekawe zakątki Mazowsza.
 
Na trasie rejsu zobaczymy m.in. Zaporę w Dębem, czyli jedyny zrealizowany obiekt z planowanej kaskady Bugu. To dzięki tej budowli powstał doskonale wszystkim znany Zalew Zegrzyński. W momencie otwarcia, 22 lipca 1963 roku, zapora była pierwszym tego typu obiekt na rzece nizinnej w Polsce. Dzięki zaporze powstała również Elektrownia wodna Dębe, która wyposażona jest w 4 turbozespoły, mogące generować 20 MW mocy.
 
W Serocku wycieczkowicze będą mieli około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży. Warto ten czas wykorzystać na zobaczenie domu, w którym nocował Pablo Picasso. Słynny malarz przyjechał tam jesienią 1948 r. na zaproszenie architektów Heleny i Szymona Syrkusów. Podobno Picasso wykąpał się w Narwi, a wieczorem pracował tam nad jednym ze swoich obrazów.
Warto także przejść się na rynek, który ma piękny, średniowieczny układ. W pobliżu rynku znajdziemy także kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, wybudowany w XVI wieku, w stylu późnogotyckim.
 
Statek „Zefir" będzie wypływał o godz. 9.30 z przystani na Kanale Żerańskim w okolicy przystanku Cementownia 02. O godzinie 12.30 przybije do brzegu w Serocku, aby o 14.30 wyruszyć do Warszawy. Rejs zakończy się około godziny 18.00. Godziny te, poza rozpoczęciem wycieczki, mogą ulec zmianie ze względu na zmienne warunki żeglugi.
 
Na pokładzie „Zefira" będzie mogło podróżować nawet 110 pasażerów. Tak długa podróż i ogrom wrażeń mogą spowodować, że turyści nabiorą ochoty na jedzenie, dlatego na statku będzie grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. 
 
Od 29 kwietnia do 30 czerwca „Zefir” będzie pływał w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz dodatkowo 2 maja, 16 czerwca i 14 sierpnia (rozkład świąteczny), od 1 lipca do 31 sierpnia również w piątki, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę. W przypadku dojazdu na rejs komunikacją miejską proponujemy skorzystać  z autobusu linii 735. Autobus odjeżdża z przystanku Metro Marymont 15 i należy wysiąść na przystanku Cementownia 02 (przystanek na żądanie).
 
Taryfa

Ceny biletów na Warszawskie Linie Turystyczne będą takie same jak w latach ubiegłych. Rejs tramwajem wodnym będzie kosztował 18 zł (bilet normalny), rejs wycieczkowy do Serocka 36 zł (bilet normalny), a promy będą bezpłatne.
 
Bilety na rejsy do Serocka można kupić w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Dworzec Wileński, w środy i czwartki w godz. 16.00-20.00, piątki 7.00-11.00 oraz w soboty 8.00-12.00. Płatność za bilety możliwa będzie tylko gotówką. Wejściówkę kupić będzie można nie wcześniej niż na 14 dni przed planowanym rejsem. 
 
Bilety na Tramwaj Wodny będzie można zakupić bezpośrednio przed rejsem, lub w siedzibie Żeglugi Stołecznej ul. Targowa 66 pawilon 17 (w pobliżu stacji metra Wileńska) – od wtorku do czwartku w godz. 12.00-16.00 i w piątki w godz. 14.00-18.00.
Sprzedaż rozpocznie się od 26 kwietnia br.

Tagi: Rejsy po Wiśle, prom, tramwaj wodny, statek wycieczki, rejsy wycieczkowe


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Marzec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 1 kwietnia 2023

Leśna Triada Biegowa - ruszyły zapisy!

Zgłoś wydarzenie

smartschool2
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń