WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 19 października 2021 r.
Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Niekończąca się historia

Marcin Jędrzejewski  |  22 maja 2017

Sprawa budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy mniej więcej od dwóch lat budzi żywe emocje wśród sporej grupy mieszkańców dzielnicy. Wtedy to właśnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad po kilku latach bezczynności zaskoczyła chyba wszystkich propozycją zupełnie nowego przebiegu tej trasy. No i otworzyła tym swoistą puszkę Pandory. A decydująca o ostatecznym przebiegu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska dołożyła swoje, kilkakrotnie przesuwając termin rozpatrzenia sprawy. W minionym tygodniu termin podjęcia decyzji został przesunięty po raz kolejny, i to aż do 27 grudnia. Jak czytamy w uzasadnieniu „powyższe spowodowane jest koniecznością przeanalizowania przedłożonego przez inwestora ujednoliconego i zaktualizowanego raportu o oddziaływaniu ww. przedsięwzięcia na środowisko”. Tak więc mamy kolejne pół roku rozbudzania płonnych nadziei, sporów i przepychanek. Bo oczywiście każdy samochodem bez korków jeździć by chciał, ale drogi najlepiej jak by przechodziły nie pod naszym oknem, lecz pod oknem sąsiada. I tak spór: wariant zielony czy czerwony będzie nadal absorbował spore rzesze mieszkańców, Stara Miłosna (choć już nie tylko ona) nadal będzie stała w korkach, a trasa S17 (droga na Lublin) wraz z węzłem Zakręt (dla przypomnienia zlokalizowanym już na terenie naszej dzielnicy) konsekwentnie i szybko będzie budowana.
 
Kiedyś miałem okazję rozmawiać z ekspertem z SISKOM (Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji). Powiedział wtedy: „wasze protesty tak się skończą, że w końcu zostanie zbudowany węzeł Zakręt, a z drugiej strony węzeł Drewnica i wówczas na wyścigi będziecie błagali, aby szybko skończyć budowę WOW. Nieważne jakim wariantem”. Patrząc na tempo rozpatrywania sprawy przez RDOŚ oraz na rosnące natężenie ruchu na terenie dzielnicy, boję się, że jego słowa mogły być prorocze.
 
Grupa osób protestujących jest oczywiście dość liczna, bo i uciążliwości związane z budową WOW dotkną sporo osób. Ale z moich rozmów ze znajomymi i sąsiadami obserwuję, że poparcie dla tej inwestycji w ostatnich latach bardzo wzrosło, i to nie tylko w Starej Miłośnie. Gdyby tylko GDDKiA, zamiast forsować z uporem maniaka oderwany od rzeczywistości wariant na nasypie, przystąpiła do mądrych konsultacji i podjęła dialog z naszą lokalną społecznością, jak zrekompensować mieszkańcom Wesołej konieczność przeprowadzenia WOW przez teren naszej dzielnicy, to nagle mogłoby się okazać, że nie jest taki diabeł straszny, jak go malują.
 
A zamiast tego mamy kolejne przesuwanie terminów podjęcia i tak nieuchronnej decyzji. Karmienie ludzi fałszywą nadzieją, że coś może jednak się wydarzy i WOW przejdzie przez środek Sulejówka lub Halinowa. A te tysiące ludzi spędzające codziennie po kilkadziesiąt minut w korkach przez kolejne lata będzą tracić czas i nerwy.
 
Taka to nasza lokalna niekończąca się historia. Szkoda, że bez szans na happy end.

Tagi: Wschodnia Obwodnica Warszawy, WOW


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


24 września - 31 października 2021

Konkurs plastyczny "Mój Rembertów"

27 września - 7 listopada 2021

Stwórz film reklamowy Wedla i zdobądź cenne nagrody!

Piątek, 22 października 2021

Warszawa zaprasza na Noc Księgarń

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń