WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 21 lipca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Ufunduj dzień wakacji dla starszej samotnej osoby

mali bracia Ubogich / redakcja  |  14 lipca 2017

Ufunduj dzień wakacji dla starszej samotnej osoby

"Kiedyś, jak byłam młodsza, latem wyjeżdżaliśmy za miasto. To było gdy jeszcze żył mąż. Dzisiaj sama nie schodzę nawet na ławkę pod blokiem. Moje dni zimą i latem wyglądają tak samo: nie korzystam z ładnej pogody i rzadko wychodzę z domu. Od 10 lat chodzę o kuli i mam trudności z poruszaniem się. Jestem zdana na opiekę. Niestety…" – mówi pani Krystyna, mieszkanka warszawskiego Czerniakowa.  

"Kiedy ma się 30 lat nie myśli się o starości. – kontynuuje pani Krystyna -  Nigdy nie sądziłam, że długie życie może oznaczać samotność, brak siły i ochoty na wyjście z domu, czy proszenie sąsiadów o zakup chleba". Pani Krystyna urodziła się w Warszawie w 1929 roku. W trakcie Powstania Warszawskiego udało się jej uniknąć śmierci podczas masowych egzekucji. Jako jedna z pierwszych kobiet w Polsce w 1961 roku zrobiła kurs prawa jazdy i przez pół roku pracowała jako kierowca taksówki. Była zawsze towarzyszka, aktywna i energiczna. Niestety tamte czasy należą już do wspomnień. 

Zamiast żyć wspomnieniami, lepiej tworzyć nowe. Taką szansę daje samotnym osom starszym Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich", które po raz kolejny organizuje dla nich wakacyjne wyjazdy. Nie są to dwutygodniowe wczasy w jakimś nadmorskim kurorcie. Są to jednodniowe wycieczki za miasto. Ale te kilka godzin spędzonych na łonie natury, w otoczeniu życzliwych osób, jest dla samotnych seniorów przeżyciem bezcennym. To dla nich często jedyna możliwość wyrwania się ze swoich pustych czterech ścian. 

"Dla nas, zamkniętych w mieszkaniach, przy skromnych bardzo emeryturach, taki jednodniowy wyjazd, to wakacje na które czeka się cały rok" – opowiada pani Krystyna. "Nie byłoby mnie stać, bo to jednak wydatek 47 złotych" – mówi z kolei pani Stefania. Ale dla niej finanse to tylko jedna z kilku przeszkód. Od dawna porusza się na wózku. O spacerach nie ma co marzyć. A podczas wakacji z „małymi braćmi Ubogich” znów jest to możliwe. 

Do tej pory w wakacyjnych wyjazdach organizowanych przez stowarzyszenie w 2015 i 2016 roku wzięło udział ponad 300 osób. Za tymi liczbami stoją jednak ludzie – szczęśliwi seniorzy, wolontariusze, ludzie dobrej woli. W tym roku możesz podarować wakacje jednego dnia samotnej osobie starszej. 

Akcję „Ufunduj dzień wakacji starszej samotnej osobie” można wesprzeć poprzez wpłatę darowizny na stronie https://malibracia.org.pl/wakacje/ lub bezpośrednio na konto stowarzyszenia o nr: 42 1090 1043 0000 0001 3263 9932 z tytułem wpłaty „dzień wakacji”. Każdy darczyńca wpłacając 47zł funduje dzień wakacji dla starszej samotnej osoby. 

Film promujący akcję dostępny jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=b1W5CmIHKlw.

Tagi: wakacje dla seniorów, dzień wakacji, zbiórka, seniorzy, samotni seniorzy, mbu, mali bracia ubogich, pomoc seniorom


Komentarze użytkowników (2)

Dodaj komentarz
AN | 2017-07-16 20:32:10

Czy możecie Państwo ten artykuł wrzucić na facebooka? Będzie łatwiej udostępnić.

Redakcja | 2017-07-23 12:59:51

Wpis został opublikowany na Facebooku 22 lipca, zachęcamy do udostępniania.

Stalgast

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


24 czerwca - 31 sierpnia 2018

Podwieczorki teatralne dla dzieci

28 czerwca - 30 sierpnia 2018

Kino plenerowe w Parku Polińskiego

1 lipca - 26 sierpnia 2018

Kino plenerowe na Plaży Romantycznej

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy satysfakcjonują Cię wyniki budżetu partycypacyjnego 2019?

Tak, zrealizowane będą pomysły, na które głosowałam/em
Tak, chociaż nie brałam/em udziału w głosowaniu na projekty
Nie, projekty na które głosowałam/em nie zostaną zrealizowane
Nie interesuje się budżetem partycypacyjnym
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń