Zachęta poszukuje przedwojennych mebli oraz sprzętów domowych z lat 20. i 30. XX wieku.
Michał Kubiak | 20 lipca 2017
W związku z planowaną w Zachęcie wystawą związaną z okresem dwudziestolecia międzywojennego, poszukujemy polskich mebli oraz elementów wyposażenia mieszkań — głównie urządzeń i sprzętów kuchennych z tego czasu. Interesują nas łatwo dostępne na przedwojennym rynku, tanie meble przeznaczone dla klasy średniej i robotniczej. Szukamy wyposażenia funkcjonalnego, prostego w formie, drewnianego lub opartego na konstrukcji z giętej rurki, wyrobów z warszawskich wytwórni, np. Spółki Konrad-Jarnuszkiewicz lub firmy Meko.
O szczególną pomoc w naszych poszukiwaniach prosimy mieszkańców niezniszczonych w trakcie wojny domów i kamienic, w których zachowały się elementy oryginalnego wyposażenia z lat 30. XX wieku, oraz mieszkańców przedwojennych osiedli związanych z takimi wydarzeniami jak wystawy Mieszkanie Najmniejsze (Żoliborz, 1930), Tani Dom Własny (Bielany, 1932) czy Wystawa Budowlano-Mieszkaniowa BGK (Koło, 1935).
Osoby, które mogłyby udostępnić takie wyposażenie prosimy o kontakt z asystentem kuratorki wystawy Michałem Kubiakiem
tel. 732 720 917
Wystawa rozpocznie się w marcu 2018 roku, a jej roboczy tytuł to "Szklane domy". Poszukiwania będą prowadzone prawdopodobnie do października 2017 roku. Meble zostaną wypożyczone od właścicieli na czas wystawy (Zachęta pokryje koszt transportu w obie strony, a meble będą ubezpieczone jak inne obiekty na wystawie).
Opis wystawy: Narracja wystawy zainspirowanej metaforą „szklanych domów” zbudowana ma być wokół kluczowych idei społecznych, jakie rodzą się w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego, wdrażanych w życie za sprawą instytucji i organizacji, których powstanie wiąże się z odzyskaniem niepodległości. Idee modernizacyjne skupiające się na potrzebach dotychczas niedowartościowanych grup społecznych (kobiety, dzieci, robotnicy, mniejszości narodowe) pokazane zostaną za pomocą szeroko pojętej kultury wizualnej tego okresu. Taki obraz II RP widzianej poprzez historię „słabych” i proces ich emancypacji z jednej z strony wpisuje się w proces demitologizacji tego okresu w historii Polski, z drugiej pozwala na wydobycie rodzących się wówczas wartościowych idei społecznych – które okazują się niezwykle nośne i aktualne dzisiaj. Realizowane w różnym stopniu, mniej lub bardziej utopijne idee ukierunkowane na projektowanie nowoczesnego społeczeństwa (począwszy od społecznego wychowania dziecka) rodzą się w tym czasie jako odpowiedź na realne problemy społeczne (bezrobocie, klęska mieszkaniowa, ogromna po I wojnie liczba dzieci osieroconych, bezdomnych) i nastroje społeczne (radykalizujące się wraz z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym). Wcieleniem tych idei były modelowe osiedla robotnicze Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (na Żoliborzu i Rakowcu) czy modelowe ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, jak „Nasz Dom”na Bielanach czy Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie („mały Eden”).





Tagi: Wystawa w Zachęcie, Zachęta, meble, wyposażenie, przedwojenne meble, dwudziestolecie międzywojenne
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarz