WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 22 marca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Bogusław, Katarzyna, Oktawian

Dobra wiadomość dla seniorów z Wesołej

Izabela Ruli, Członek Rady Seniorów   |  2 sierpnia 2017

Jeśli ktoś z nas będzie czuł się samotny, będzie miał dolegliwości wymagające obecności osoby trzeciej, a nawet chciał polepszyć swoje samopoczucie w towarzystwie osób trzecich, będzie mógł skorzystać z możliwości pobytu dziennego wśród innych seniorów, wziąć udział w różnorodnych zajęciach, a może nawet zjeść ciepły posiłek.

A wszystko to w domu dziennego pobytu, którego budowa dopiero się zaczęła, ale gdy już się skończy, osoby potrzebujące w ciągu dnia obecności osób trzecich albo zwyczajnie kontaktów międzyludzkich będą mogły je tu znaleźć. Odwiedziłam dwa warszawskie dzielnicowe domy dziennego pobytu, a także rozmawiałam z osobami, które były w takich tomach w innych dzielnicach, i mogę powiedzieć, że wszystkie te domy mają u siebie po ok. 20-40 starszych osób, którym organizują 7-8-godzinny pobyt dzienny. Przy kwalifikowaniu seniorów do domów dziennego pobytu bierze się pod uwagę ich status materialny, warunki życiowe oraz stan zdrowia. Kandydat do tego rodzaju placówki powinien być na tyle sprawny, aby być w stanie samodzielnie się obsłużyć w zakresie czynności higienicznych, spożywania posiłków itp. W niektórych dzielnicach istnieją też domy dla osób chorych, głównie na chorobę Parkinsona i Alzhaimera. Są one jednak często pełnopłatne, co znacznie zmniejsza możliwość korzystania z nich przez seniorów.

Domy Dziennego Pobytu związane są w większości z Ośrodkami Pomocy Społecznej, ale bywają również prowadzone przez różne fundacje. Nasz, wesołowski mieścić się będzie w tym pierwszym wariancie. Sądzę więc, że każdy senior potrzebujący takiego pobytu będzie mógł z niego skorzystać.

W najlepszej sytuacji są seniorzy w domach posiadających ogród, jak np. mokotowski, gdzie przy ładnej pogodzie można spędzać czas na świeżym powietrzu. Ale i w pozostałych organizuje się różnego rodzaju zajęcia, takie jak gimnastyka, gry towarzyskie, ćwiczenia pamięciowe, spotkania z ciekawymi ludźmi czy interesujące wykłady. W jednym z domów spotkałam się z ciekawą inicjatywą spotkań seniorów z przedszkolakami, przy czym raz jedni, raz drudzy pełnią rolę gospodarzy. Niektóre domy opieki odwiedzają również chorych seniorów w ich miejscu zamieszkania, jednak nie wszystkie są w stanie tak rozszerzyć zakres świadczonych usług. Bywa także, że tak jak w Domu w Wilanowie seniorzy uczą się np. układania bukietów z kwiatów, mają zajęcia dekoracyjne czy muzyczne.

Tagi: dom dziennego pobytu, seniorzy, pomoc dla seniorów, zajęcia dla seniorów


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jakie są Twoje wrażenia z nowego Universamu (galerii handlowej Rondo Wiatraczna)?

Pozytywne, jest ładniej niż w dawnym Universamie
Jest super! Na pewno będę tam często wpadać na zakupy
Może być, ale żadna rewelacja
Szkoda, że nie ma tu bardziej oryginalnych sklepów
Centrum handlowe jak każde inne, oceniam neutralnie
Wolałem/am stary Universam
Jest ok, ale ma za mało restauracji/sklepów/punktów usługowych
Parę rzeczy bym poprawił/a, ale generalnie jest ok
Wreszcie coś nowoczesnego w miejsce starego odrapanego Universamu!
Jest za nowocześnie, powinni byli bardziej nawiązać do tradycji
Trudno powiedzieć, mam mieszane odczucia, które się równoważą
Jeszcze tam nie byłem/am
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń