WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 15 lipca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Henryk, Włodzimierz, Brunon

Dobra wiadomość dla seniorów z Wesołej

Izabela Ruli, Członek Rady Seniorów   |  2 sierpnia 2017

Jeśli ktoś z nas będzie czuł się samotny, będzie miał dolegliwości wymagające obecności osoby trzeciej, a nawet chciał polepszyć swoje samopoczucie w towarzystwie osób trzecich, będzie mógł skorzystać z możliwości pobytu dziennego wśród innych seniorów, wziąć udział w różnorodnych zajęciach, a może nawet zjeść ciepły posiłek.

A wszystko to w domu dziennego pobytu, którego budowa dopiero się zaczęła, ale gdy już się skończy, osoby potrzebujące w ciągu dnia obecności osób trzecich albo zwyczajnie kontaktów międzyludzkich będą mogły je tu znaleźć. Odwiedziłam dwa warszawskie dzielnicowe domy dziennego pobytu, a także rozmawiałam z osobami, które były w takich tomach w innych dzielnicach, i mogę powiedzieć, że wszystkie te domy mają u siebie po ok. 20-40 starszych osób, którym organizują 7-8-godzinny pobyt dzienny. Przy kwalifikowaniu seniorów do domów dziennego pobytu bierze się pod uwagę ich status materialny, warunki życiowe oraz stan zdrowia. Kandydat do tego rodzaju placówki powinien być na tyle sprawny, aby być w stanie samodzielnie się obsłużyć w zakresie czynności higienicznych, spożywania posiłków itp. W niektórych dzielnicach istnieją też domy dla osób chorych, głównie na chorobę Parkinsona i Alzhaimera. Są one jednak często pełnopłatne, co znacznie zmniejsza możliwość korzystania z nich przez seniorów.

Domy Dziennego Pobytu związane są w większości z Ośrodkami Pomocy Społecznej, ale bywają również prowadzone przez różne fundacje. Nasz, wesołowski mieścić się będzie w tym pierwszym wariancie. Sądzę więc, że każdy senior potrzebujący takiego pobytu będzie mógł z niego skorzystać.

W najlepszej sytuacji są seniorzy w domach posiadających ogród, jak np. mokotowski, gdzie przy ładnej pogodzie można spędzać czas na świeżym powietrzu. Ale i w pozostałych organizuje się różnego rodzaju zajęcia, takie jak gimnastyka, gry towarzyskie, ćwiczenia pamięciowe, spotkania z ciekawymi ludźmi czy interesujące wykłady. W jednym z domów spotkałam się z ciekawą inicjatywą spotkań seniorów z przedszkolakami, przy czym raz jedni, raz drudzy pełnią rolę gospodarzy. Niektóre domy opieki odwiedzają również chorych seniorów w ich miejscu zamieszkania, jednak nie wszystkie są w stanie tak rozszerzyć zakres świadczonych usług. Bywa także, że tak jak w Domu w Wilanowie seniorzy uczą się np. układania bukietów z kwiatów, mają zajęcia dekoracyjne czy muzyczne.

Tagi: dom dziennego pobytu, seniorzy, pomoc dla seniorów, zajęcia dla seniorów


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


24 czerwca - 31 sierpnia 2018

Podwieczorki teatralne dla dzieci

28 czerwca - 30 sierpnia 2018

Kino plenerowe w Parku Polińskiego

1 lipca - 26 sierpnia 2018

Kino plenerowe na Plaży Romantycznej

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy będziesz oglądał mecze rozgrywane w ramach Mundialu 2018 w stołecznych Strefach Kibica? ( Bemowo, Bielany, Targówek, Praga Południe, Śródmieście, Ursynów, Wola)

nie, lubię oglądać mecze w towarzystwie bliskich mi osób
nie, bo Strefy Kibica nie będzie w mojej dzielnicy
pewnie, że tak! Oglądanie meczy w tak dużym gronie wiąże się ze świetną, sportową atmosferą
tak, ale szkoda, że Strefy Kibica nie będzie w mojej dzielnicy i muszę jeździć do innych
nie, nie interesują mnie mecze piłki nożnej
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń