WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 1 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Hortencja, Jakub, Konrad

75. rocznica zagłady gett w Falenicy i Otwocku – uroczystości

Opr. Jolanta Pełka, Zbigniew Nosowski  |  4 sierpnia 2017

75. rocznica zagłady gett w Falenicy i Otwocku – uroczystości
75 lat temu, w cieniu zagłady Żydów Otwocka i Warszawy, dokonała się tragedia żydowskich mieszkańców pasa osiedli położonych na wschód od stolicy. Z tej okazji odbęda się uroczystości w Falenicy i w Otwocku upamiętniające tę tragedię. 
 
 
OTWOCK
 
17 sierpnia (czwartek), godz. 18.00
 
Niezwykłe przygody rodziny doktora Przygody
 
Spotkanie z Karen Kirsten z Bostonu (USA), praprawnuczką Józefa Przygody, który w 1895 r. założył pierwszy w Otwocku „zakład leczniczy dyjetetyczno-hygieniczny dla Izraelitów” przy ul. Warszawskiej 5.
W historii rodziny Przygodów przeplatają się: wizja i przedsiębiorczość, szczęście i tragedie, podłość i szlachetność, zdrajcy i Sprawiedliwi. Karen Kirsten przygotowuje książkę o losach rodziny. Będzie to jej pierwsze publiczne spotkanie z mieszkańcami Otwocka. 
 
Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4
 
18 sierpnia (piątek), godz. 18.30
 
Spacer po nieistniejącym mieście – śladami otwockiego getta
 
W ramach spaceru m.in.: pod budynkiem sanatorium Przygody posłuchamy jego praprawnuczki, a pod domem Perechodnika przeczytamy jego wspomnienia. 
Prowadzą Zbigniew Nosowski (przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich) i Sebastian Rakowski (prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka). 
 
Rozpoczęcie na dworcu kolejowym
 
 
19 sierpnia (sobota), godz. 18.00
 
Wbrew swojej woli – spektakl Grupy Supermarket według Calka Perechodnika i Alexa Kurzema
 
Perechodnik wraca do Otwocka! „Wbrew swojej woli” – to spektakl Grupy Supermarket oparty m.in. o „Spowiedź” Calka Perechodnika, poruszające wspomnienia mieszkańca Otwocka, żydowskiego policjanta w tutejszym getcie.
 
Słowa Perechodnika zabrzmią w Otwocku w szczególnym miejscu i szczególnym czasie. Spektakl będzie prezentowany w otwockim Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza, czyli w budynku przedwojennego kina „Oaza” należącego do żony Perechodnika. Tego dnia przypadnie rocznica zagłady otwockich Żydów. 19 sierpnia 1942 r. Perechodnik bezradnie patrzył, jak do bydlęcego wagonu wsiadają jego ukochane żona i dwuletnia córeczka.
 
BILETY DO NABYCIA w kasie Teatru Miejskiego w cenie 40/45 zł.
 
Teatr Miejski, ul. Armii Krajowej 4 (bilety)
 
 
20 sierpnia (niedziela), godz. 17.00
 
Marsz pamięci i modlitwy w 75. rocznicę zagłady otwockich Żydów
 
Rozpoczęcie na rampie kolejowej
 
 
FALENICA
 
20 sierpnia 2017 r. (niedziela), godz. 19.30
 
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą uczcić ofiary tej wielkiej tragedii na Uroczyste Spotkanie, połączone z modlitwą ekumeniczną, przy pomniku upamiętniającym zagładę Żydów Falenicy, ul. Patriotów róg Frenkla.
 
 
20 sierpnia 2017 r. (niedziela), godz. 20.00
 
Po spotkaniu, ok. 20.00  projekcja filmu dokumentalnego pt. „Portrecista” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego (wstęp wolny).
 
Film opowiada historię Wilhelma Brasse,  przedwojennego fotografa-portrecisty, który w jednym z pierwszych transportów trafił do Auschwitz. Pod nadzorem SS prowadził on fotograficzną dokumentację obozu aż do jego wyzwolenia. O swojej pracy i przeżyciach z nią związanych opowiada sam Brasse, który po II WŚ nigdy już nie wziął do ręki aparatu fotograficznego.
 
Po filmie dyskusja z twórcami tego filmu.
 
Kinokawiarnia Stacja Falenica, ul. Patriotów 44A
 
23 sierpnia 2017 r. (środa), godz. 19.00
 
Koncert „Bester Quartet”
 
Zespół założony został w 1997 roku jako The Cracow Klezmer Band. Dziś jest to światowej sławy grupa znakomitych muzyków grających utwory  o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.
 
KinoKawiarnia Stacja Falenica, ul. Patriotów 44A (wstęp wolny).
 
19 sierpnia 1942 r. hitlerowcy wywieźli z Otwocka do obozu zagłady w Treblince 8-10 tysięcy Żydów (ok. połowy mieszkańców miasta). Wcześniej mieszkali oni na terenie Otwocka i Karczewa, byli to także kuracjusze tutejszych sanatoriów i szpitali. Prawdopodobnie następnego dnia zostali oni zamordowani w komorach gazowych obozu w Treblince.
 
Jednocześnie niektórych Żydów Niemcy rozstrzeliwali na miejscu – 19 sierpnia w lesie przy ul. Reymonta zginęło ok. 600 osób. Rozstrzeliwania kontynuowano w sierpniu i wrześniu.  Łącznie zastrzelono tam ok. 2000 osób, które zdołały ukryć się przed transportem śmierci. Od sierpnia 1949 r. w miejscu ich pochówku stoi kamień pamięci, odnowiony w roku 2012.
 
Żydzi stanowili przed wojną ok. 60% mieszkańców Otwocka. Urządzone tu przez Niemców getto było drugim pod względem wielkości w dystrykcie warszawskim, największym w naszym rejonie po wschodniej stronie Wisły. Żaden inny dzień nie zmienił historii Otwocka tak bardzo jak ten.
 
20 sierpnia 1942 r., w dzień po inicjującej zbrodnicze dzieło „likwidacji getta” w Otwocku, hitlerowcy uczynili to samo z gettem w Falenicy. Sześć i pół tysiąca jego mieszkańców załadowano do wysypanych niegaszonym wapnem bydlęcych wagonów i wywieziono do obozu zagłady w Treblince.
 
Razem z nimi pojechało na śmierć w komorach gazowych półtora tysiąca Żydów z getta w Rembertowie, których tego samego dnia przepędzono na rampę kolejową w Falenicy. Trasa piętnastokilometrowego marszu znaczona była ciałami tych, co nie mieli siły iść w upale i bez wody.
 
Dzień później, w podobny sposób, zlikwidowano getto w Mińsku Mazowieckim. 26 sierpnia hitlerowcy przystąpili do mordowania żydowskich więźniów obozu pracy w Karczewie. Akcja dobijania resztek Żydów linii otwockiej trwała aż do wiosny. W maju 1943 r. wysadzono w powietrze barak w tartaku Najwera, z uwięzionymi w nim ostatnimi Żydami falenickimi.
 
Tak znikła z naszych miejscowości społeczność żydowska, lokalna społeczność obywateli Rzeczypospolitej.
 
W 75 rocznicę tych wydarzeń zapraszamy Państwa na uroczystości w Otwocku i Falenicy.
 
 
Organizatorzy:
 
Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego
Komitet Upamiętnienia Zagłady Gett w Falenicy i Rembertowie
Europejski Instytut Kultury Fundacja
 
Partnerzy:
 
Otwockie Centrum Kultury
Urząd Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy
Kinokawiarnia „Stacja Falenica”
Fundacja Ner-Tamid Wieczne Światło
Świdermajer.info 
„Więź”
Polska Rada Chrześcijan i Żydów 
 
Patronat honorowy
Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak

Tagi: Zagłada gett w Otwocku i Falenicy, getto, Żydzi, zagłada Żydów, likwidacja getta


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń