WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 30 listopada 2021 r.
Imieniny obchodzą: Justyna, Andrzej, Konstanty

Wakacyjne modernizacje na Gocławiu

Olga Łęcka  |  25 września 2017

Wakacje to czas odpoczynku. Jednak nie dla wszystkich. Na Gocławiu przez ostatnie dwa miesiące dużo się działo pod względem inwestycyjnym. Zarząd Dróg Miejskich zadbał o to, aby letnie miesiące wykorzystać na modernizację i poprawę infrastruktury drogowej. Redakcja "Wiadomości Sąsiedzkich" postanowiła przyjrzeć się najważniejszym pracom i podzielić się szczegółami z ich przebiegu.

Pierwszą istotną kwestią jest fakt, że w sierpniu ZDM doświetlił aż 33 przejścia dla pieszych w naszej dzielnicy. Na Gocławiu jaśniej zrobiło się na zebrach m.in. u zbiegu ulic Umińskiego i Rechniewskiego, Abrahama - Kapelanów AK, Meissnera - Witoszyńskiego oraz w okolicy adresu ul. Umińskiego 6. I co najważniejsze to dopiero początek! Dla naszej dzielnicy zaplanowano doświetlenie kolejnych 30 przejść dla pieszych. Jak przyznaje na swojej stronie internetowej Zarząd Dróg Miejskich - Przy wyborze lokalizacji do wymiany oświetlenia uwzględniliśmy zalecenia z audytu bezpieczeństwa przejść dla pieszych (...) Realizujemy również projekty z budżetu partycypacyjnego – tą drogą mieszkańcy zdecydowali o doświetleniu 23 przejść dla pieszych. W tym miejscu warto także przypomnieć, że w wakacje ZDM otworzył oferty w przetargu na dokumentację projektową aż siedmiu ścieżek rowerowych realizowanych właśnie w ramach budżetu obywatelskiego. Dzięki temu działaniu powstanie ponad dwu-kilometrowa droga dla cyklistów wzdłuż ulicy Bora-Komorowskiego, Egipskiej i Saskiej. Co więcej połączone zostaną trasy rowerowe na ul. Fieldorfa i Jugosłowiańskiej. - Początkowo planowano realizację etapami: jednak do przetargów ogłaszanych przez ZDM nie zgłaszały się żadne firmy. Przetarg trzeba było powtarzać aż 6-krotnie, co niestety sprawiło że projektów nie udało się zrealizować w pierwotnie założonym terminie. Teraz jednak jest szansa na rozstrzygnięcie przetargu – swoje oferty złożyły 3 firmy. Dokumenty zostaną sprawdzone po czym wybierzemy najkorzystniejszą ofertę. - przyznają przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich. Pamiętajmy także, że w ramach dokumentacji projektowej w ciągu ulic Umińskiego-Abrahama-Meissnera mają powstać pasy rowerowe na jezdni i specjalnie wyznaczone miejsca do parkowania samochodów.

Długo wyczekiwane otwarcie

W sierpniu nie mogło nam umknąć otwarcie kładki pieszo-rowerowej na moście Łazienkowskim. Tą inwestycję śledziliśmy uważnie od samego początku bowiem stanowi jedną z najdłuższych dróg dla cyklistów w stolicy. Ponadto została zrealizowana przy wsparciu środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. (Jest to bardzo istotne, gdyż całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 13, 5 mln zł.) - Pieszo-rowerowa przeprawa to kilkusetmetrowa stalowa konstrukcja, która jest podwieszona pod mostem oraz przyczółki po obu stronach Wisły. Kładki są dwie – po północnej i południowej stronie mostu. Na lewym brzegu Wisły kładki łączą się z drogami rowerowymi na Cyplu Czerniakowskim, a na praskim – z drogą rowerową wzdłuż wału Miedzeszyńskiego. Wybudowana została także dodatkowa kładka nad Wałem Miedzeszyńskim, po północnej stronie węzła Trasy Łazienkowskiej, która łączy się z drogą dla rowerów wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych. Jest również rampa pozwalającą dostać się na plażę i ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu Wisły. Cała trasa ma własne oświetlenie. Dodatkowo, aby nie pogubić się na obu brzegach, ustawiono odpowiednie drogowskazy. - czytamy o inwestycji w oficjalnym komunikacie Zarządu Dróg Miejskich.

Warto mieć również na uwadze fakt, że w okresie wiosenno-letnim most Łazienkowski zajął drugie miejsce pod względem popularności według wyników z najnowszych pomiarów ruchu na stołecznych przeprawach. W lecie w ciągu doby przejechało przez niego 116 888 samochodów - na wiosnę było ich o 5 999 więcej.

Nowa sygnalizacja

W naszym przekonaniu warto przypomnieć także o budowie sygnalizacji świetlnej na ulicy Bora Komorowskiego realizowanej przez dewelopera. Głównym celem inwestycji było uporządkowanie dojazdu do znajdujących się w okolicy osiedli mieszkaniowych, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa w tym rejonie. Jednak aby tak się stało niezbędne było skoordynowanie nowych świateł z istniejącą już sygnalizacją na skrzyżowaniu Saska-Egipska-Ateńska oraz Bora Komorowskiego-Egipska-Afrykańska. Istotną kwestią jest fakt, że przy realizacji inwestycji zachowana została rezerwa na zaplanowaną w tym rejonie trasę rowerową.

Dla Zarządu Dróg Miejskich bardzo intensywny będzie także rok 2018. Według wyników głosowania już czwartej edycji budżetu partycypacyjnego jednostka odpowiedzialna za remonty i infrastruktur drogową będzie realizowała ponad 60 projektów, których wartość oszacowano na przeszło 10 mln zł.

Tagi: modernizacje na Gocławiu, remonty, doświetlenie przejść dla pieszych, kładka pieszo-rowerowa, kładka na moście Łazienkowskim


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki
szkoła2

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń