WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 2 marca 2021 r.
Imieniny obchodzą: Halszka, Helena, Radosław

Nowa jakość komunikacji w Wesołej?

Hubert Zieliński, radny  |  2 października 2017

Na początku sierpnia do Urzędu Dzielnicy trafił projekt pętli autobusowej w Starej Miłośnie przy ulicy Granicznej. To jak będzie wyglądać inwestycja przy oczyszczalni Cyraneczka, jeszcze nie jest do końca ustalone, natomiast wszystkie szczegóły niedługo się rozstrzygną.

Projekt pętli autobusowej przy ulicy Granicznej na razie cały czas jest uzgadniany przez podmiot zewnętrzny działający na zlecenie ZTM-u. Mimo że na początku sierpnia trafił do opiniowania przez Urząd Dzielnicy Wesoła, nie dostałem zgody na publikację załączonych do pisma koncepcji. Trudno też mówić o wiążących szczegółach, ale wydaje mi się, że na kilka rzeczy zawartych w planach warto zwrócić uwagę.

To co jest dobre w proponowanej inwestycji i o czym już niejednokrotnie pisałem, to 120-metrowej długości zatoka przystankowa. Te parametry to w zasadzie pewnik, który pozwoli na postój przynajmniej czterech linii. Dlaczego to takie ważne? Przypomnę, że po zmianach organizacji ruchu na pętli będą krańcować autobusy linii 411 i 502. Co prawda zupełnie zmieni się komunikacja autobusowa, zdecydowanie na lepsze. Według wcześniejszych rozmów z ZTM-em do nowej pętli dojedzie też autobus z numerem 173, który nareszcie będzie mógł obsługiwać całą Starą Miłosnę.

W takim układzie niezagospodarowana wydawać by się mogła pętla przy rondzie Maroszka (koło KFC), ale tak naprawdę zrobi się na niej miejsce dla linii 147, która obecnie odbywa postoje wyrównawcze na przystanku Torfowa. Co więcej, jest to idealne miejsce na kraniec autobusu o wysokiej częstotliwości, takiego jak wielokrotnie postulowana linia 298. ZTM na razie jest temu przeciwny, ale na swoją obronę ma jedynie brak autobusów, ponieważ co do zasadności pomysłu nikt nie ma wątpliwości. Do tej samej pętli po zmroku mógłby dojeżdżać nocny N25, chociaż tu z kolei ZTM twierdzi, że jest to niewykonalne z uwagi na brak czasu na postój.

Jedną z większych zmian ma być skrzyżowanie ulicy Granicznej z ulicą Borkowską na wysokości wyjazdu z nowej pętli, które ma być zastąpione przez rondo mające naturalnie regulować ruch, tak aby autobusy mogły bezpiecznie wyjeżdżać z zatoki. To odważna propozycja, tym bardziej że przecież ten fragment nie tak dawno temu był oddany do użytku, po trwającej zdecydowanie za długo budowie. Pomysł ma jednak szansę się sprawdzić.

Podążając za zmianami w komunikacji i nowymi trendami, w naszej pętli planuje się podłączenie do ładowania autobusów hybrydowych. To zdecydowanie dobra wiadomość i trzymam kciuki, żeby znalazła się w finalnym projekcie. Jeżeli tak się stanie, to już niedługo Stara Miłosna może spodziewać się wizyt pojazdów hybrydowych lub nawet w całości zasilanych prądem elektrycznym.

W czerwcu przy okazji informacji o zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu pisałem o rozpoczęciu budowy w III kwartale tego roku. Na razie jednak trzeba poczekać na uzgodnienia projektowe. Po przekazaniu uzgodnionego projektu od wykonawcy ZTM będzie mógł przekazać jakiekolwiek szczegółowe informacje dotyczące tej inwestycji, w tym terminy i harmonogramy. Ja osobiście mam duże nadzieje, że pętla, tak jak jakiś czas temu zapowiadano, powstanie do końca bieżącego roku. 

Tagi: komunikacja w Wesołej, inwestycje, projekt pętli autobusowej w Starej Miłośnie, pętla autobusowa Stara Miłosna, autobusy hybrydowe, skrzyżowanie Granicznej z Borkowską


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Marzec 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


18 stycznia - 3 marca 2021

Jaki plan miejscowy dla rejonu ul. Krupniczej? Wyłożenie planu do publicznego wglądu

25 lutego - 8 marca 2021

Najlepsza architektura. Konkurs dla wszystkich

Wtorek, 2 marca 2021

1% dla Wawra

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co robisz ze zbędną odzieżą własną i swojej rodziny?

Oddaję rodzinie lub znajomym
Wrzucam do pojemnika z odzieżą używaną
Sprzedaję w internecie lub oddaję do komisu
Wyrzucam do śmieci
Oddaję w trakcie bezpośrednich zbiórek odzieży przeprowadzanych np. przez fundacje
Oddaję do PCK lub Caritasu
Inny sposób postępowania
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń