WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 21 września 2018 r.
Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Blind tenis w Wesołej

Małgorzata Łowkis-Przybytniak, Fundacja Zawsze Blisko  |  5 października 2017

5 sierpnia 2017 r. na kortach Klubu Tenisowego Pohulanka w Wesołej odbył się Warszawski Turniej Blind Tennis o Puchar Burmistrza Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy. Była to świetna okazja do zaprezentowania mieszkańcom Wesołej oraz pozostałym kibicom tej, dość młodej w Polsce, dyscypliny sportowej.

Tenis ziemny dla osób z dysfunkcją wzroku trafił do kraju za sprawą Agaty Baryckiej. To dzięki niej w Warszawie rozpoczęły się zajęcia i to ona sprawiła, że niewidomi i niedowidzący w pełni mogą korzystać z dobrodziejstw, jakie ze sobą niesie gra w blind tenisa.

Początki nie były łatwe, regularne zajęcia na kortach rozpoczęły się w lutym 2016 roku. Mimo że dyscyplina ta jest bardzo popularna w wielu krajach na świecie, w Polsce ludzie nie wierzyli, że można grać, nie widząc piłeczki.

A wszystko zaczęło się dzięki marzeniom niewidomego Japończyka, który zapragnął grać w tenisa. To on stworzył specjalną dźwiękową piłkę i określił zasady blind tenisa, wymiary kortu, wielkość rakiet oraz liczbę dozwolonych kozłów piłki na korcie. Miyoshi Takei był pierwszym niewidomym regularnie grającym w tenisa i pierwszym ambasadorem tej dyscypliny na świecie.

Obecnie nad przepisami tenisa ziemnego dla osób niewidomych i niedowidzących czuwa International Blind Tennis Association. Zawodnicy grają w trzech kategoriach: B1, B2, B3, które uzależnione są od stopnia utraty wzroku. Osoby w kategorii B1 i B2 mogą odbić piłkę maksymalnie po trzecim koźle, natomiast osoby w kategorii B3 mogą odbić piłkę maksymalnie
po drugim koźle.

Warto podkreślić, że ta forma tenisa ziemnego niesie ze sobą ogromne korzyści rehabilitacyjne i społeczne. Sport ten nie tylko zwiększa sprawność fizyczną, ale znakomicie działa na psychikę i przede wszystkim ułatwia życie osobom z dysfunkcją wzroku. Treningi wyostrzają zmysł słuchu, dzięki czemu mogą one łatwiej poruszać się w przestrzeni miejskiej.

Dlatego tak ważna jest popularyzacja i dalszy rozwój tej dyscypliny w Polsce.

Warszawski Turniej Blind Tennis o Puchar Burmistrza Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy był świetną okazją do integracji osób z dysfunkcją wzroku z warszawiakami.

Mecze turniejowe rozegrano w 3 kategoriach: B1 (osoby niewidome), B2 i B3 (osoby niedowidzące). Emocje były ogromne. Zarówno zawodnicy, jak i kibice świetnie się bawili, łamiąc stereotypy o osobach niepełnosprawnych.

Po bardzo zaciętych meczach Puchar Burmistrza Dzielnicy Wesoła
m.st. Warszawy zdobyli:


Monika Dubiel kategoria B1,
Marcin Król kategoria B2,
Grzegorz Kurpiński kategoria B3.


Puchary zwycięzcom wręczał Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wesoła, Marian Mahor.

 
Turniej był szansą na fantastyczną rywalizację sportową w duchu fair play, był też świetnym przykładem na to, że sport nie zna barier, a warszawiacy są społecznie odpowiedzialni i potrafią się integrować. 

Tagi: blind tenis, tenis, gra w tenisa, tenis dla niewidomych, tenis dla niedowidzących


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Jadalnia

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 22 września 2018

Południowo Praskie Senioralia

Sobota, 22 września 2018

Piotr Pasiewicz "Fragmentaryzacja", wystawa w Pawilonie Sztuki Warszawa 2018

Sobota, 22 września 2018

Warszawskie Dni Seniora 2018

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o uproszczonych taryfach na 1 i 2 strefę komunikacji miejskiej?

Świetny pomysł! Teraz nie będzie chaosu z 1 i 2 strefą
Jestem bardzo zadowolona/zadowolony z tego pomysłu. Wreszcie jadąc poza Warszawę nie będę musiała/musiał kupować dodatkowego biletu
Nie odczuję różnicy. Podróżuję tylko w obrębie administracyjnym Warszawy
Nie jeżdżę komunikacją miejską
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń