WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 19 czerwca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Blind tenis w Wesołej

Małgorzata Łowkis-Przybytniak, Fundacja Zawsze Blisko  |  5 października 2017

5 sierpnia 2017 r. na kortach Klubu Tenisowego Pohulanka w Wesołej odbył się Warszawski Turniej Blind Tennis o Puchar Burmistrza Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy. Była to świetna okazja do zaprezentowania mieszkańcom Wesołej oraz pozostałym kibicom tej, dość młodej w Polsce, dyscypliny sportowej.

Tenis ziemny dla osób z dysfunkcją wzroku trafił do kraju za sprawą Agaty Baryckiej. To dzięki niej w Warszawie rozpoczęły się zajęcia i to ona sprawiła, że niewidomi i niedowidzący w pełni mogą korzystać z dobrodziejstw, jakie ze sobą niesie gra w blind tenisa.

Początki nie były łatwe, regularne zajęcia na kortach rozpoczęły się w lutym 2016 roku. Mimo że dyscyplina ta jest bardzo popularna w wielu krajach na świecie, w Polsce ludzie nie wierzyli, że można grać, nie widząc piłeczki.

A wszystko zaczęło się dzięki marzeniom niewidomego Japończyka, który zapragnął grać w tenisa. To on stworzył specjalną dźwiękową piłkę i określił zasady blind tenisa, wymiary kortu, wielkość rakiet oraz liczbę dozwolonych kozłów piłki na korcie. Miyoshi Takei był pierwszym niewidomym regularnie grającym w tenisa i pierwszym ambasadorem tej dyscypliny na świecie.

Obecnie nad przepisami tenisa ziemnego dla osób niewidomych i niedowidzących czuwa International Blind Tennis Association. Zawodnicy grają w trzech kategoriach: B1, B2, B3, które uzależnione są od stopnia utraty wzroku. Osoby w kategorii B1 i B2 mogą odbić piłkę maksymalnie po trzecim koźle, natomiast osoby w kategorii B3 mogą odbić piłkę maksymalnie
po drugim koźle.

Warto podkreślić, że ta forma tenisa ziemnego niesie ze sobą ogromne korzyści rehabilitacyjne i społeczne. Sport ten nie tylko zwiększa sprawność fizyczną, ale znakomicie działa na psychikę i przede wszystkim ułatwia życie osobom z dysfunkcją wzroku. Treningi wyostrzają zmysł słuchu, dzięki czemu mogą one łatwiej poruszać się w przestrzeni miejskiej.

Dlatego tak ważna jest popularyzacja i dalszy rozwój tej dyscypliny w Polsce.

Warszawski Turniej Blind Tennis o Puchar Burmistrza Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy był świetną okazją do integracji osób z dysfunkcją wzroku z warszawiakami.

Mecze turniejowe rozegrano w 3 kategoriach: B1 (osoby niewidome), B2 i B3 (osoby niedowidzące). Emocje były ogromne. Zarówno zawodnicy, jak i kibice świetnie się bawili, łamiąc stereotypy o osobach niepełnosprawnych.

Po bardzo zaciętych meczach Puchar Burmistrza Dzielnicy Wesoła
m.st. Warszawy zdobyli:


Monika Dubiel kategoria B1,
Marcin Król kategoria B2,
Grzegorz Kurpiński kategoria B3.


Puchary zwycięzcom wręczał Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wesoła, Marian Mahor.

 
Turniej był szansą na fantastyczną rywalizację sportową w duchu fair play, był też świetnym przykładem na to, że sport nie zna barier, a warszawiacy są społecznie odpowiedzialni i potrafią się integrować. 

Tagi: blind tenis, tenis, gra w tenisa, tenis dla niewidomych, tenis dla niedowidzących


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 19 czerwca 2018

Spotkanie w sprawie węzła „Zakręt”

Wtorek, 19 czerwca 2018

Cały ten jazz! LIVE! Laboratorium

Sobota, 23 czerwca 2018

Premiera przedstawienia Teatru Falenica

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy będziesz oglądał mecze rozgrywane w ramach Mundialu 2018 w stołecznych Strefach Kibica? ( Bemowo, Bielany, Targówek, Praga Południe, Śródmieście, Ursynów, Wola)

nie, lubię oglądać mecze w towarzystwie bliskich mi osób
nie, bo Strefy Kibica nie będzie w mojej dzielnicy
pewnie, że tak! Oglądanie meczy w tak dużym gronie wiąże się ze świetną, sportową atmosferą
tak, ale szkoda, że Strefy Kibica nie będzie w mojej dzielnicy i muszę jeździć do innych
nie, nie interesują mnie mecze piłki nożnej
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń