WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 18 sierpnia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Propozycja zmian komunikacyjnych w Wawrze

Hanna Kowalska  |  9 października 2017

Wawer to dzielnica potwornie trudna do skomunikowania, rozległe tereny i przewaga zabudowy jednorodzinnej w nawet najodleglejszych zakątkach dzielnicy sprawiają, że nie wszędzie da się dojechać transportem publicznym, a każde nowe rozwiązanie autobusowe dla jednych będzie korzystne, a dla innych krzywdzące. To właśnie z powodu takich zawiłości temat kompleksowej zmiany układu komunikacyjnego Wawra co jakiś czas powraca jak bumerang. We wrześniu ponownie powrócił. 27 września br. na posiedzeniu Komisji Inwestycyjnej Zarząd Transportu Miejskiego zaprezentował „projekt wawerski”, a więc propozycję zmian, która w założeniach ma poprawić jakość transportu publicznego u nas i zrealizować szereg postulatów, jakie trafiły do ZTM-u od władz dzielnicy i poszczególnych mieszkańców. Wdrożenie tego projektu zaplanowane jest etapowo, w perspektywie wieloletniej, po pierwsze dlatego, że finansowo i pod względem dostępnego taboru nie byłoby to wykonalne od razu, a po drugie – rozwiązania te uwzględniają również infrastrukturę, która dopiero ma powstać, m.in. tunele pod torami kolejowymi w Falenicy i Radości, pętlę autobusową w Starej Miłośnie czy fragmenty trasy Południowej Obwodnicy Warszawy. 

„Projekt wawerski” to 4 strony tekstu i 10 stron prezentacji, przybliżymy Państwu główne założenia.
Trasa linii 115 miałaby zostać skrócona do wariantu Aleksandrów – PKP Gocławek, ale północny odcinek dotychczasowej trasy przejęłaby nowa linia 215. Skierowanie linii 115 na ul. Potockich poprawiłoby komunikację w Marysinie. Linia 119 pojechałaby ciągiem Lucerny – Kadetów na wprost, a linia 213 – na os. Gocław przez ul. Łasaka (z większą częstotliwością w godzinach szczytu). Na Trakcie Lubelskim zastąpiłyby ją nowe linie 229 i 242, a na Bronowskiej 147. Ten autobus pierwsze ulepszenie ma już za sobą - od 2 października zyskał większą częstotliwość kursów. Linia 142 zostałaby wycofana ze wschodniej części Falenicy (tu zastąpiłoby ją 213), kończąc trasę na pętli Falenica. Autobus 146 miałby wydłużoną trasę do stacji kolejowej w Falenicy i poprawioną częstotliwość, ale w rozkładzie pojawiłyby się też kursy skrócone: Skalnicowa – Dw. Wschodni (Kijowska). Linię 161 wycofanoby z Izbickiej i skrócono do węzła PKP Radość, w zamian dając tu nową linię 242 i większą częstotliwość 213. Linia 305 zostałaby przekształcona w całotygodniową linię 229, zastępującą autobus 219 na ul. Borków i Juhasów, utrzymującą połączenie z przychodnią na Strusia i dowożącą dzieci do SP nr 109. Po wybudowaniu POW uzyskalibyśmy jeszcze jedną nową linię – 319 łączącą Międzylesie z Natolinem, przez Zwoleńską, Przewodową i Wał Miedzeszyński. 

Jak władze dzielnicy oceniają proponowany przez ZTM projekt? Andrzej Wojda, przewodniczący Komisji Inwestycyjnej, komentuje: Większość propozycji ZTM spełniała oczekiwania mieszkańców i radnych naszej dzielnicy. Najwięcej kontrowersji wywołała propozycja korekty trasy 119. Większość radnych wyrażała opinie, aby pozostawić tę linię bez zmian. Osobiście jestem zadowolony z propozycji zwiększenia częstotliwości i wprowadzenia nowej linii 319 – połączenie z trasą POW z moja zgłoszoną uwagą, aby linia ta nie biegła ul. Przewodową, ale objęła również osiedle Falenica.

 

Tagi: projekt wawerskich, komunikacja w wawrze, autobusy, ztm


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgrast

Kalendarz Imprez

Najbliższe wydarzenia


24 czerwca - 31 sierpnia 2018

Podwieczorki teatralne dla dzieci

28 czerwca - 30 sierpnia 2018

Kino plenerowe w Parku Polińskiego

1 lipca - 26 sierpnia 2018

Kino plenerowe na Plaży Romantycznej

Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy satysfakcjonują Cię wyniki budżetu partycypacyjnego 2019?

Tak, zrealizowane będą pomysły, na które głosowałam/em
Tak, chociaż nie brałam/em udziału w głosowaniu na projekty
Nie, projekty na które głosowałam/em nie zostaną zrealizowane
Nie interesuje się budżetem partycypacyjnym
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń