WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 30 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin

„Chirurg drzew” na Saskiej Kępie!

Olga Łęcka  |  19 października 2017

W ostatnią sobotę września odbyło się terenowe spotkanie edukacyjne z arborystą dot. ratowania drzew na Saskiej Kępie. Osobom, które nie mogły uczestniczyć w spacerze, wyjaśniamy, o co chodzi.

W ramach trzeciej edycji budżetu partycypacyjnego zgłoszony został projekt, którego celem jest inwentaryzacja i ocena dendrologiczna drzew znajdujących się na Saskiej Kępie. Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Południe Urzędu m.st. Warszawy w celu realizacji projektu zorganizował spotkanie mieszkańców z przedstawicielem zawodu polegającego na pielęgnacji drzew metodą alpinistyczną bez użycia ciężkiego sprzętu. Potocznie nazywany „chirurgiem drzew” reprezentujący firmę Arborysta.com Pracownia Architektury Krajobrazu Maciej Motas podczas spotkania omówił i przybliżył uczestnikom spaceru techniki zabezpieczania drzew, a także przedstawił problematykę ochrony cennego drzewostanu na terenach miejskich.

Projekt „Ratujmy drzewa Saskiej Kępy”, który realizowany jest w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2017, zwyciężył dzięki zdobyciu 1200 głosów. Został wyłoniony z puli projektów ogólnodzielnicowych. - Projekt posłuży wszystkim mieszkańcom Warszawy, nie tylko Saskiej Kępy. Ludzie licznie przyjeżdżają tu na spacery, szukając wytchnienia od zgiełku miasta wśród zieleni. Mieszkańcom i przyjezdnym zależy, aby było tu zielono, żeby rosły tu stare drzewa, ale żeby były w dobrej kondycji i nie zagrażały przechodniom. Dzięki inwentaryzacji drzew i opracowaniu zaleceń dla ich ochrony zieleń Kępy będzie lepiej chroniona, zdrowsza i bezpieczniejsza. Specjalistyczne badania drzew będą się odbywały z udziałem mieszkańców, tak aby mogli oni dowiedzieć się jak chronić i oceniać drzewa. Wyniki inwentaryzacji i zalecenia będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych: mieszkańców i urzędników, aby mogli lepiej zadbać o drzewa - czytamy w „Zasadach korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców” na oficjalnej podstronie internetowej projektu obywatelskiego. Natomiast w „Uzasadnieniu dla realizacji projektu” czytamy - Drzewa są tu zaniedbane, zamiast specjalistycznych zabiegów stosowane są wobec nich najczęściej duże cięcia gałęzi lub wycinki, co generuje konflikty między mieszkańcami chcącymi chronić drzewa a urzędnikami oskarżanymi przez nich o dewastowanie drzew.

We wstępnym kosztorysie projektu złożonym przez jego pomysłodawców znalazły się m.in. wiązania elastyczne dla 30 drzew, wykonanie otworów napowietrzających system korzeniowy dla 40 drzew, a także wymiana wierzchniej warstwy gleby tych drzewostanów. Całkowity koszt przedsięwzięcia określono na 64 970,00 zł.

Tagi: Ratujmy drzewa Saskiej Kępy, drzewa na Saskiej Kępie, ekologia, ochrona przyrody


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń