WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz

Spółdzielnia Kultury czyli moc dzielenia się w Warszawie

Redakcja  |  30 października 2017

Mieszkanki i mieszkańcy często, próbując zorganizować lokalne wydarzenie, napotykają na wiele trudności natury technicznej. Brak sprzętu, odpowiedniej sali lub funduszy na zaproszenie artysty, który uświetni spotkanie, mogą pokrzyżować plany zaangażowanych inicjatorów. Z odsieczą przybywa jednak Spółdzielnia Kultury – nowa internetowa przestrzeń m.st. Warszawy - tablica ogłoszeń, gdzie ​instytucje, organizacje, grupy nieformalne i wszyscy chętni nieodpłatnie dzielą się swoimi zasobami – przestrzenią, sprzętem, produktami kultury. Zasoby udostępniane są na niekomercyjne działania społeczno-kulturalne, edukacyjne, otwarte dla mieszkańców Warszawy. Każdy może dodać swój zasób, każdy może skorzystać z bazy Spółdzielni. Już teraz jest tu ponad 120 zasobów różnego typu.

Instrumenty muzyczne dla dzieci, nietypowe przebranie wiewiórki, musical, sale warsztatowe, widowiskowe, a nawet kuchnia - to tylko niektóre z dodanych zasobów. W Rembertowie znajdziemy np. bindownicę, a na Pradze-Południe wystawy malarskie i fotograficzne, maszynę do przypinek, sztalugę, stoły i krzesła, sale na spotkania i warsztaty.

Spółdzielnia powstała z inicjatywy dzielnicowych domów kultury ze wsparciem Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. Z jednej strony to wynik chęci dzielenia się tworzonymi przez siebie produktami kultury, z drugiej budowanie międzysektorowej sieci współpracy i otwieranie się na wsparcie lokalnych, oddolnych inicjatyw mieszkańców. Swoimi zasobami dzielą się instytucje, domy sąsiedzkie, siedziby organizacji pozarządowych oraz prywatne lokale, np. klubokawiarnie. Różnorodne zasoby, które znaleźć można w Spółdzielni Kultury, mogą pomóc w organizacji oddolnych działań, np. sąsiedzkiego pikniku, potańcówki, hobbistycznych warsztatów, spotkań pasjonatów.

„Spółdzielnia skupia instytucje, organizacje, miejsca, które chcą i mogą się dzielić zasobami. Tworzy się w ten sposób sieć współpracy, która może realnie pomóc i na pewno zainspirować do działania. Platforma jest pilotażem - zbieramy opinie i pomysły, po to by skutecznie ją ulepszać, ale już teraz dostajemy sygnały, że Spółdzielni działa, udostępnione są sale, wypożyczane wystawy, a ostatnio największym zainteresowaniem cieszył się namiot piknikowy, który chroni od deszczu” - podkreśla Greta Droździel-Papuga, koordynatorka projektu.

Strona www.spoldzielniakultury.waw.pl jest bardzo prosta i funkcjonalna. W każdej chwili można dodać informacje o tym, czym chcemy się podzielić. Zasobów szukamy, korzystając z filtra, jakim jest mapa dzielnic (szukamy tam, gdzie mamy blisko), lub filtra kategorii (szukamy konkretnych zasobów: przestrzeni, sprzętu, koncertu/spektaklu, wystawy, umiejętności lub czegoś z szerokiej kategorii inne zasoby).

Informacji o projekcie udziela koordynatorka: Greta Droździel-Papuga, greta@dorozkarnia.pl, tel. 600 259 419. Projekt realizowany jest przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej oraz Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.

Tagi: spółdzielnia kultury, wpek, mal, domy kultury, dzielenie się, sprzęt, sale


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń