WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 29 listopada 2022 r.
Imieniny obchodzą: Błażej, Walter, Fryderyk

Spółdzielnia Kultury czyli moc dzielenia się w Warszawie

Redakcja  |  30 października 2017

Mieszkanki i mieszkańcy często, próbując zorganizować lokalne wydarzenie, napotykają na wiele trudności natury technicznej. Brak sprzętu, odpowiedniej sali lub funduszy na zaproszenie artysty, który uświetni spotkanie, mogą pokrzyżować plany zaangażowanych inicjatorów. Z odsieczą przybywa jednak Spółdzielnia Kultury – nowa internetowa przestrzeń m.st. Warszawy - tablica ogłoszeń, gdzie ​instytucje, organizacje, grupy nieformalne i wszyscy chętni nieodpłatnie dzielą się swoimi zasobami – przestrzenią, sprzętem, produktami kultury. Zasoby udostępniane są na niekomercyjne działania społeczno-kulturalne, edukacyjne, otwarte dla mieszkańców Warszawy. Każdy może dodać swój zasób, każdy może skorzystać z bazy Spółdzielni. Już teraz jest tu ponad 120 zasobów różnego typu.

Instrumenty muzyczne dla dzieci, nietypowe przebranie wiewiórki, musical, sale warsztatowe, widowiskowe, a nawet kuchnia - to tylko niektóre z dodanych zasobów. W Rembertowie znajdziemy np. bindownicę, a na Pradze-Południe wystawy malarskie i fotograficzne, maszynę do przypinek, sztalugę, stoły i krzesła, sale na spotkania i warsztaty.

Spółdzielnia powstała z inicjatywy dzielnicowych domów kultury ze wsparciem Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. Z jednej strony to wynik chęci dzielenia się tworzonymi przez siebie produktami kultury, z drugiej budowanie międzysektorowej sieci współpracy i otwieranie się na wsparcie lokalnych, oddolnych inicjatyw mieszkańców. Swoimi zasobami dzielą się instytucje, domy sąsiedzkie, siedziby organizacji pozarządowych oraz prywatne lokale, np. klubokawiarnie. Różnorodne zasoby, które znaleźć można w Spółdzielni Kultury, mogą pomóc w organizacji oddolnych działań, np. sąsiedzkiego pikniku, potańcówki, hobbistycznych warsztatów, spotkań pasjonatów.

„Spółdzielnia skupia instytucje, organizacje, miejsca, które chcą i mogą się dzielić zasobami. Tworzy się w ten sposób sieć współpracy, która może realnie pomóc i na pewno zainspirować do działania. Platforma jest pilotażem - zbieramy opinie i pomysły, po to by skutecznie ją ulepszać, ale już teraz dostajemy sygnały, że Spółdzielni działa, udostępnione są sale, wypożyczane wystawy, a ostatnio największym zainteresowaniem cieszył się namiot piknikowy, który chroni od deszczu” - podkreśla Greta Droździel-Papuga, koordynatorka projektu.

Strona www.spoldzielniakultury.waw.pl jest bardzo prosta i funkcjonalna. W każdej chwili można dodać informacje o tym, czym chcemy się podzielić. Zasobów szukamy, korzystając z filtra, jakim jest mapa dzielnic (szukamy tam, gdzie mamy blisko), lub filtra kategorii (szukamy konkretnych zasobów: przestrzeni, sprzętu, koncertu/spektaklu, wystawy, umiejętności lub czegoś z szerokiej kategorii inne zasoby).

Informacji o projekcie udziela koordynatorka: Greta Droździel-Papuga, greta@dorozkarnia.pl, tel. 600 259 419. Projekt realizowany jest przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej oraz Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.

Tagi: spółdzielnia kultury, wpek, mal, domy kultury, dzielenie się, sprzęt, sale


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Listopad 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń