WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 10 grudnia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel

Spółdzielnia Kultury czyli moc dzielenia się w Warszawie

Redakcja  |  30 października 2017

Mieszkanki i mieszkańcy często, próbując zorganizować lokalne wydarzenie, napotykają na wiele trudności natury technicznej. Brak sprzętu, odpowiedniej sali lub funduszy na zaproszenie artysty, który uświetni spotkanie, mogą pokrzyżować plany zaangażowanych inicjatorów. Z odsieczą przybywa jednak Spółdzielnia Kultury – nowa internetowa przestrzeń m.st. Warszawy - tablica ogłoszeń, gdzie ​instytucje, organizacje, grupy nieformalne i wszyscy chętni nieodpłatnie dzielą się swoimi zasobami – przestrzenią, sprzętem, produktami kultury. Zasoby udostępniane są na niekomercyjne działania społeczno-kulturalne, edukacyjne, otwarte dla mieszkańców Warszawy. Każdy może dodać swój zasób, każdy może skorzystać z bazy Spółdzielni. Już teraz jest tu ponad 120 zasobów różnego typu.

Instrumenty muzyczne dla dzieci, nietypowe przebranie wiewiórki, musical, sale warsztatowe, widowiskowe, a nawet kuchnia - to tylko niektóre z dodanych zasobów. W Rembertowie znajdziemy np. bindownicę, a na Pradze-Południe wystawy malarskie i fotograficzne, maszynę do przypinek, sztalugę, stoły i krzesła, sale na spotkania i warsztaty.

Spółdzielnia powstała z inicjatywy dzielnicowych domów kultury ze wsparciem Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. Z jednej strony to wynik chęci dzielenia się tworzonymi przez siebie produktami kultury, z drugiej budowanie międzysektorowej sieci współpracy i otwieranie się na wsparcie lokalnych, oddolnych inicjatyw mieszkańców. Swoimi zasobami dzielą się instytucje, domy sąsiedzkie, siedziby organizacji pozarządowych oraz prywatne lokale, np. klubokawiarnie. Różnorodne zasoby, które znaleźć można w Spółdzielni Kultury, mogą pomóc w organizacji oddolnych działań, np. sąsiedzkiego pikniku, potańcówki, hobbistycznych warsztatów, spotkań pasjonatów.

„Spółdzielnia skupia instytucje, organizacje, miejsca, które chcą i mogą się dzielić zasobami. Tworzy się w ten sposób sieć współpracy, która może realnie pomóc i na pewno zainspirować do działania. Platforma jest pilotażem - zbieramy opinie i pomysły, po to by skutecznie ją ulepszać, ale już teraz dostajemy sygnały, że Spółdzielni działa, udostępnione są sale, wypożyczane wystawy, a ostatnio największym zainteresowaniem cieszył się namiot piknikowy, który chroni od deszczu” - podkreśla Greta Droździel-Papuga, koordynatorka projektu.

Strona www.spoldzielniakultury.waw.pl jest bardzo prosta i funkcjonalna. W każdej chwili można dodać informacje o tym, czym chcemy się podzielić. Zasobów szukamy, korzystając z filtra, jakim jest mapa dzielnic (szukamy tam, gdzie mamy blisko), lub filtra kategorii (szukamy konkretnych zasobów: przestrzeni, sprzętu, koncertu/spektaklu, wystawy, umiejętności lub czegoś z szerokiej kategorii inne zasoby).

Informacji o projekcie udziela koordynatorka: Greta Droździel-Papuga, greta@dorozkarnia.pl, tel. 600 259 419. Projekt realizowany jest przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej oraz Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.

Tagi: spółdzielnia kultury, wpek, mal, domy kultury, dzielenie się, sprzęt, sale


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Grudzień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 14 grudnia 2019

Otwarte zawody Pierwszy Sportowy Krok

Sobota, 14 grudnia 2019

Kiermasz Bożonarodzeniowy

Niedziela, 15 grudnia 2019

Warszawskie Spotkanie Wigilijne

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym rozgrzewasz się w jesienne wieczory?

Zdecydowanie herbatą, to mój ulubiony napój
Wybieram owocowo-ziołowe napary, lubię nowe połączenia
Ziółkami, oprócz smaku mają też działanie lecznicze
Jestem wierny/a kawie
Wybieram coś mocniejszego
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń