WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 22 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pamiętaj o tym wybierając się do lekarza

Dr Tomasz Droń - Koordynator ds. lecznictwa SZPZLO Warszawa-Wesoła   |  25 listopada 2011

INFORMACJA DLA  PACJENTÓW

PODSATWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ /POZ/

(opracowana na podstawie obowiązujących przepisów)


Miej tę informację przy sobie, gdy wybierasz się do  lekarza

 

W związku z obowiązującymi regulacjami prawnymi i bezwzględnymi wymogami stawianymi przez NFZ, przypominamy, że niezbędnym warunkiem uzyskania nieodpłatnego świadczenia jest okazanie aktualnego dokumentu ubezpieczenia zdrowotnego. Termin ważności takiego dokumentu wynosi 30 dni od daty wydania.         

 Warunkiem niezbędnym do udzielenia świadczenia zdrowotnego, w tym m.in.: wystawienia recept, zaświadczeń, wniosków sanatoryjnych itp., jest też odbycie przez pacjenta wizyty lekarskiej.

        

Informujemy również, że bezwzględnym warunkiem uzyskania recepty na leki refundowane jest:

 • Posiadanie aktualnego dowodu ubezpieczenia.
 • W przypadku leczenia zaleconego przez specjalistę / np. diabetologa, alergologa, urologa itp./, posiadanie zaświadczenia od lekarza specjalisty, z właściwym rozpoznaniem choroby w kodzie ICD i zleconym leczeniem / wyszczególnione leki, ich dawkowanie oraz zalecony czas leczenia /. Zaświadczenie musi być aktualizowane co roku. Nieprzestrzeganie powyższych regulacji przez lekarza POZ grozi karami finansowymi nakładanymi przez NFZ.
 • Posiadanie aktualnego dokumentu uprawniającego do ulg z innego tytułu / np. honorowy dawca krwi, kombatant, inwalida wojenny i wojskowy /.
 • Stosowanie się do zaleceń i wskazówek lekarza prowadzącego / np. terminowe wykonywanie zleconych badań, stanowiących podstawę do kontynuowania leczenia/. 

Informujemy, że lekarz specjalista, który prowadzi leczenie, jest zobowiązany, zgodnie z przepisami, do:

 • Wystawiania recept na okres leczenia nawet do 3 miesięcy / należy prosić o to lekarza specjalistę, aby uniknąć wizyt recepturowych u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej/.
 • Wydawania na prośbę pacjenta lub lekarza POZ informacji o rozpoznaniu / kod ICD/, zaleceniach i proponowanym leczeniu /wyszczególnienie leków, ich dawkowanie oraz zalecony okres leczenia/. Zaświadczenie musi być czytelne. Niespełnienie tych wymogów uniemożliwia lekarzowi POZ, pod groźbą kary finansowej nakładanej przez NFZ, wystawienie recepty z uwzględnieniem ulg. W/w informacja musi być aktualizowana co roku, albo przy każdej odbytej wizycie u specjalisty, jeśli zachodzą zmiany w leczeniu.
 • Wystawiania zwolnienia, jeśli pacjent tego wymaga, z uwzględnieniem przewidywanego czasu niedyspozycji  i  takiego planowania wizyty, aby nie pozostawić pacjenta bez możliwości przedłużenia zwolnienia. Lekarz POZ, nie mający dostępu do dokumentacji ze szczegółowym opisem udzielonych świadczeń oraz rokowaniem i sugestią, co do przewidywanego czasu niedyspozycji, nie może wystawić zwolnienia za lekarza specjalistę.  Nieporozumieniem jest informacja udzielana pacjentom przez lekarzy specjalistów,  lekarzy Izb Przyjęć , oddziałów szpitalnych i Nocnej Pomocy Lekarskiej o tym, że tylko lekarz POZ może wystawić zwolnienie. Kierowanie pacjentów do lekarzy POZ, w celu wystawienia zwolnienia, jest naruszeniem obowiązujących przepisów. Nieprzestrzeganie przez lekarzy POZ w/w regulacji grozi im karami finansowymi i postępowaniem dyscyplinarnym, łącznie z odebraniem prawa do wystawiania zwolnień, co jest równoznaczne z utratą pracy.
 • Wystawiania skierowań na badania wraz ze wskazaniem miejsc ich wykonywania oraz do innych lekarzy specjalistów i do szpitala w zw. z prowadzonym leczeniem i diagnostyką. Wysyłanie pacjentów do lekarzy POZ w celu uzyskania wyżej w/w świadczeń w trakcie leczenia przez lekarza specjalistę lub szpital jest naruszeniem obowiązującego prawa.
 • Wystawiania różnego rodzaju zleceń / np. na transport sanitarny w zw. z: wizytą u specjalisty, koniecznością wykonania badania zleconego przez niego, koniecznością wystawienia opinii np. na komisję lekarską czy wniosku sanatoryjnego, itp./. Czynności te nie są, wbrew ogólnej opinii, przypisane do lekarzy POZ, ale może je wykonywać każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Jednocześnie informujemy, że lekarz POZ, kierując pacjenta na planową konsultację do lekarza specjalisty lub do szpitala, jest zobowiązany do wykonania badań będących w jego kompetencjach a ułatwiających specjaliście prowadzenie diagnostyki i leczenia/ np. pacjent kierowany do pulmonologa powinien mieć wykonany rtg. klatki piersiowej, do urologa - kreatyninę i badanie moczu, do kardiologa - EKG/. Powyższa zasada nie obowiązuje w stanach nagłych, gdzie wykonywanie wstępnej diagnostyki mogłoby spowodować zwłokę w udzieleniu świadczenia przez specjalistę czy szpital. Wydając skierowania na badania, lekarz POZ określa ich niezbędny zakres oraz wskazuje pacjentowi miejsce ich realizacji. Powyższe postępowanie nie ma nic wspólnego z często rozpowszechnionym i nieuprawnionym działaniem lekarzy specjalistów i szpitali stanowiącym próbę wymuszenia na lekarzu POZ wykonania ściśle określonych badań, jako warunku przyjęcia pacjenta na leczenie. Jest to próba przerzucenia kosztów na POZ oraz tworzenie barier w dostępie do świadczeń.

 

Jako środowisko medyczne uważamy, że powyższe regulacje nakładają na lekarzy szereg dodatkowych obowiązków administracyjnych pod groźbą poważnych kar, a dla pacjentów  stanowią bariery w dostępie do usług zdrowotnych.

 

W przypadku pytań i wątpliwości, prosimy kierować je do autorów obowiązujących regulacji oraz organów odpowiedzialnych za reagowanie na utrudnienia czy wręcz niemożności, wynikające z powyższych rozwiązań, w zakresie dostępu do gwarantowanych Konstytucją świadczeń zdrowotnych:

 • Sejm i Senat RP, w tym posłowie i senatorowie reprezentujący Państwa okręgi wyborcze
 • Ministerstwo Zdrowia, ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa tel.; (22) 634 96 00
 • Biuro Rzecznika Praw Pacjenta; Al. Zjednoczenia 25, 01-829 Warszawa tel.: (22) 532 - 82 – 50
 • Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Al. Solidarności 77, 00 - 090 Warszawa, tel.(22) 55 17 700
 • NFZ Oddział Mazowiecki, 00-613 Warszawa ul. Chałubińskiego 8, tel. ; (22) 582 84 40 lub (22) 582 84 42
 • Media

Tagi: służba zdrowia, lekarze, przychodnie, specjaliści, szpital, usługi medyczne, NFZ


Komentarze użytkowników (2)

Dodaj komentarz
jp | 2011-11-26 13:46:17

Bardzo przydatne i potrzebne każdemu z nas informacje. Tylko bardzo proszę przedstawcie jak to wydrukować na jednej stronie i powiesić na tablicy informacyjnej wspólnoty (w budynku).

Redakcja | 2011-11-27 22:50:19

Załączyliśmy właśnie pod tekstem wersję do druku - plik PDF do pobrania. Z uwagi na dużą ilość tekstu zajmuje on 2 strony formatu A4. Można ewentualnie próbować zmieścić cały tekst na jednej stronie - kopiując go i wklejając do edytora tekstu, a następnie pomniejszając czcionkę, redukując marginesy itd. Wtedy jednak znacząco straci na czytelności.

stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

16 - 24 września 2023

Dni otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń