WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 26 czerwca 2019 r.
Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Paweł

Uwaga na nowy rodzaj oszustwa!

Hanna Kowalska  |  15 listopada 2017

Z nietypową informacją zadzwoniła do nas czytelniczka z Saskiej Kępy. Stała się ofiarą oszustwa, które zaczęło się bardzo niewinnie. Chcielibyśmy Państwa ostrzec przed takimi sytuacjami, tym bardziej, że sprawcy nie udało się schwytać.

Otóż w jednym z wysokich bloków mieszkalnych naszą czytelniczkę zagadnął w windzie młody mężczyzna z informacją, że owa winda uległa awarii i jeździ dziś tylko do czwartego piętra. Uprzejmie spytał panią, na które piętro jedzie, i zaoferował wniesienie jej toreb z zakupami z 4 na 7 piętro. Jak obiecał, tak zrobił, ale... oddalił się z zakupami w bardzo szybkim tempie i dopiero u celu zaczekał na właścicielkę toreb. Oddał zakupy i energicznym krokiem odszedł. Niestety w jednej z toreb był portfel tej pani... Co prawda po tym incydencie wciąż się tam znajdował, ale był opróżniony z pieniędzy. Na szczęście nie był to „właściwy” portfel z dokumentami, więc jedyną stratą była strata finansowa, ale proszę sobie wyobrazić, o ile więcej szkody mógłby wyrządzić oszust, gdyby w torbie były również dokumenty i karty bankowe.

Jak relacjonuje czytelniczka, działanie to było od początku zaplanowane, to nie była sytuacja z gatunku „okazja czyni złodzieja”, ale osobnik ten właśnie taki sobie wymyślił sposób okradania osób wracających z zakupami do wysoko położonych mieszkań.

W związku z tym apelujemy do Państwa o trzy rzeczy:

- Ograniczone zaufanie do obcych osób. Oczywiście nie sposób znać z twarzy wszystkich mieszkańców dużego bloku czy dyskredytować każdej chęci bezinteresownej pomocy, ale warto być czujnym i ostrożnym w interakcji z innymi i słuchać swojej intuicji, czy nie szepcze nam „uważaj, coś tu nie gra”.

- Niedowierzanie w informacje, które wydadzą nam się dziwne. Mało prawdopodobna wydaje się awaria windy, przy której jeździ ona tylko do określonego piętra, z reguły jeśli się psuje, to na dobre i nie jeździ w ogóle. Co prawda czasem dopiero po chwili dociera do nas nierealność jakiejś informacji, ale kiedy nauczymy się postawy nie przyjmowania „z automatu” za prawdę tego, co mówią inni, możemy się ustrzec przed wieloma oszustwami.

- To chyba najważniejsze w kontekście powyższego zdarzenia – o pilnowanie własnego portfela, dokumentów, telefonu i kluczy, trzymanie ich zawsze przy sobie, a nigdy w siatkach z zakupami. Często w pośpiechu czy ze zwykłej nieuwagi zdarza się wrzucić portfel właśnie do zakupów, ale to może mieć bardzo przykre konsekwencje, więc lepiej jest się tego na dobre oduczyć.

Tagi: oszuści, złodzieje, złodziej w windzie, nowy rodzaj oszustwa


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Najbliższe wydarzenia


Środa, 26 czerwca 2019

Wawerskie Lato Seniora

Sobota, 29 czerwca 2019

Przeprawa promowa Wawer-Wilanów

Poniedziałek, 1 lipca 2019

Lato w mieście w Ośrodku Kultury

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy wiosna motywuje cię do bardziej aktywnego trybu życia?

Tak, wstępuje we mnie nowa energia
Łatwiej mi się ruszyć, ale sama wiosna to za mało
Nie, mój tryb życia nie zmienia się wraz z porami roku
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń