WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 22 września 2019 r.
Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Uwaga na nowy rodzaj oszustwa!

Hanna Kowalska  |  15 listopada 2017

Z nietypową informacją zadzwoniła do nas czytelniczka z Saskiej Kępy. Stała się ofiarą oszustwa, które zaczęło się bardzo niewinnie. Chcielibyśmy Państwa ostrzec przed takimi sytuacjami, tym bardziej, że sprawcy nie udało się schwytać.

Otóż w jednym z wysokich bloków mieszkalnych naszą czytelniczkę zagadnął w windzie młody mężczyzna z informacją, że owa winda uległa awarii i jeździ dziś tylko do czwartego piętra. Uprzejmie spytał panią, na które piętro jedzie, i zaoferował wniesienie jej toreb z zakupami z 4 na 7 piętro. Jak obiecał, tak zrobił, ale... oddalił się z zakupami w bardzo szybkim tempie i dopiero u celu zaczekał na właścicielkę toreb. Oddał zakupy i energicznym krokiem odszedł. Niestety w jednej z toreb był portfel tej pani... Co prawda po tym incydencie wciąż się tam znajdował, ale był opróżniony z pieniędzy. Na szczęście nie był to „właściwy” portfel z dokumentami, więc jedyną stratą była strata finansowa, ale proszę sobie wyobrazić, o ile więcej szkody mógłby wyrządzić oszust, gdyby w torbie były również dokumenty i karty bankowe.

Jak relacjonuje czytelniczka, działanie to było od początku zaplanowane, to nie była sytuacja z gatunku „okazja czyni złodzieja”, ale osobnik ten właśnie taki sobie wymyślił sposób okradania osób wracających z zakupami do wysoko położonych mieszkań.

W związku z tym apelujemy do Państwa o trzy rzeczy:

- Ograniczone zaufanie do obcych osób. Oczywiście nie sposób znać z twarzy wszystkich mieszkańców dużego bloku czy dyskredytować każdej chęci bezinteresownej pomocy, ale warto być czujnym i ostrożnym w interakcji z innymi i słuchać swojej intuicji, czy nie szepcze nam „uważaj, coś tu nie gra”.

- Niedowierzanie w informacje, które wydadzą nam się dziwne. Mało prawdopodobna wydaje się awaria windy, przy której jeździ ona tylko do określonego piętra, z reguły jeśli się psuje, to na dobre i nie jeździ w ogóle. Co prawda czasem dopiero po chwili dociera do nas nierealność jakiejś informacji, ale kiedy nauczymy się postawy nie przyjmowania „z automatu” za prawdę tego, co mówią inni, możemy się ustrzec przed wieloma oszustwami.

- To chyba najważniejsze w kontekście powyższego zdarzenia – o pilnowanie własnego portfela, dokumentów, telefonu i kluczy, trzymanie ich zawsze przy sobie, a nigdy w siatkach z zakupami. Często w pośpiechu czy ze zwykłej nieuwagi zdarza się wrzucić portfel właśnie do zakupów, ale to może mieć bardzo przykre konsekwencje, więc lepiej jest się tego na dobre oduczyć.

Tagi: oszuści, złodzieje, złodziej w windzie, nowy rodzaj oszustwa


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 22 września 2019

Koncert Filharmonii Narodowej w Zerzniu

Niedziela, 22 września 2019

Dni Transportu Publicznego 2019

Niedziela, 22 września 2019

Tabata i Nordic Walking

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jakie uczucie zwykle towarzyszy Ci podczas roku szkolnego?

radości
spokoju
strachu
podekscytowania
zdenerwowania
obojętności
znudzenia
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń