WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 26 listopada 2022 r.
Imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

Z prac Rady Dzielnicy Rembertów

Arkadiusz Piotrowski radny dzielnicy Rembertów  |  21 listopada 2017

Sesje październikowe Rady Dzielnicy Rembertów to zwykle jedne z najdłuższych. Z ostatnią było podobnie (prawie 6 godzin). Oczywiście ze względu na temat - głównym tematem sesji miał być projekt budżetu Rembertowa na 2018 r.

Sesja w dniu 17.10.2017 r. jednak rozpoczęła się od zmiany w porządku obrad. Obecni na sesji mieszkańcy protestowali przeciw budowie wielorodzinnego domu z garażem podziemnym przy ul. Ks. Witolda 3, z powodu jej negatywnego wpływu na sąsiadujące domy jednorodzinne, a także na infrastrukturę drogową. Radni w pierwszej kolejności wysłuchali przedstawicieli mieszkańców. Dowiedzieli się, że niewłaściwe wykonywanie robót budowlanych spowodowało osunięcie się ziemi na jednej z posesji sąsiadującej z budową. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (jedyny organ uprawniony do kontroli budowy) wstrzymał budowę i nakazał zabezpieczenie prac. Władze dzielnicy będą monitorować sprawę.

Wracamy jednak do spraw budżetowych. Zarząd Rembertowa pracował nad budżetem w Urzędzie Dzielnicy Rembertów już od sierpnia. Na tej sesji projektem zajęła się Rada Dzielnicy (przypomnę, że dzielnicowy budżet Rembertowa jest częścią miejskiego budżetu Warszawy, który jest uchwalany przez Radę Warszawy – zwykle na sesji grudniowej). Planowane na 2018 r. wydatki z budżetu Rembertowa wynoszą 97,4 mln zł, w tym na inwestycje ponad 11,1 mln zł (dla porównania łączne wydatki Warszawy jako gminy sięgają w 2017 r. ponad 16,5 mld zł, w tym na inwestycje prawie 3 mld zł). Jeśli porównamy to z wydatkami realizowanymi przez Dzielnicę Rembertów w poprzednich latach, zobaczymy, że utrzymuje się tendencja wzrostowa: 2015 - 73,3 mln zł, 2016 - 75,2 mln zł, 2017 - 87 mln zł, a 2018 - 97,4 mln zł. Prawie 45% wydatków Rembertowa dotyczy sfery „Edukacja” (43,4 mln zł), 21% to wydatki w sferze „Ochrona zdrowia i pomoc społeczna” (20,7 mln zł), 16% przeznaczono na „Zarządzanie strukturami samorządowymi” (15,8 mln zł), prawie 7% na „Transport i komunikację” (6,3 mln zł), 5% na „Gospodarkę komunalną i ochronę środowiska” (4,9 mln zł), 3,8% na „Kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego” (3,7 mln zł), pozostałe 2,2% na działania w sferach „Ład przestrzenny i gospodarka nieruchomościami”, „Promocja” i „Rekreacja”.

Rada Dzielnicy Rembertów 15 głosami za, przy 2 głosach przeciwnych przyjęła projekt budżetu Rembertowa na 2018 rok. Dochody budżetowe (w tym z podatków lokalnych) realizowane przez Urząd w Rembertowie to jedynie 15 mln zł (15,4% wydatków). Pozostałe środki (82,4 mln zł) przekazywane są z dochodów gromadzonych przez biura Urzędu m.st. Warszawy. Stąd Rada Rembertowa na podstawie oszacowanych niedoborów wystąpiła do Rady Warszawy o przekazanie dodatkowo 8,7 mln zł na zadania w sferze „Edukacja” (7 mln zł), „Pomoc społeczna” (1,1 mln zł) i na remonty mieszkań komunalnych (600 tys. zł).


Co nowego w Rembertowie w 2018 r.?

 

Jeśli wszystko będzie zrealizowane zgodnie z planem, to:

 • na styczeń-marzec zostanie uruchomione lodowisko przy ul. Ziemskiego w (350 tys. zł) - projekt z budżetu partycypacyjnego;
 • zmodernizowana zostanie al. gen. Chruściela (odc. al. Sztandarów-ul. Gierczak-granica miasta) w celu dostosowania do parametrów dla komunikacji autobusowej oraz wybudowana zostanie zawrotka dla autobusów (1,86 mln zł), umożliwi to uruchomienie linii autobusowej obsługującej tę okolicę Rembertowa;
 • wybudowana zostanie ul. Kramarska (1,1 mln zł);
 • zbudowany zostanie plac zabaw Przedszkola nr 376 przy ul. Admiralskiej (770 tys. zł);
 • zmodernizowany zostanie plac zabaw Przedszkola nr 243 przy ul. Kordiana (500 tys. zł);
 • uporządkowany i zagospodarowany zostanie teren przy PKP Warszawa-Rembertów, al. gen. Chruściela 1/3 (500 tys. zł) - koncepcja wykorzystania tego terenu wypracowana została przy okazji prac nad Centrum Lokalnym Chruściela, będzie to drugie miejsce przyjazne mieszkańcom w bezpośrednim sąsiedztwie PKP Rembertów;
 • zbudowany zostanie obiekt rekreacyjny przy ul. Strażackiej, m.in. plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej (350 tys. zł);
 • rozbudowany zostanie teren rekreacyjny przy ul. Frontowej o plac zabaw dla dzieci starszych, który stanowi ostatni element planowanego zagospodarowania tego obiektu (320 tys. zł);
 • teren w rejonie ul. Ilskiego i Pociskowej (1500 m kw.) zostanie zagospodarowany na cele rekreacyjne (378 tys. zł);
 • wybudowane zostanie odwodnienie ul. Topograficznej i ul. Admiralskiej (300 tys. zł);
 • zakupione zostaną psie stacje i kosze na śmieci (160 tys. zł) – projekt z budżetu partycypacyjnego;
 • zakupione zostaną automatyczne defibrylatory zewnętrzne (26 tys. zł) – projekt z budżetu partycypacyjnego;
 • wybudowany zostanie nowy plac na wprost pomnika Bitwy pod Olszynką Grochowską (wraz z urządzeniem zieleni wokół pomnika) przy ul. Traczy w celu poprawy zagospodarowania tego miejsca pamięci narodowej (576 tys. zł).

 

Na październikowej sesji Rada Dzielnicy Rembertów zajęła się także kolejnymi zmianami w budżecie 2017 r. Uchwałę dotyczącą poprawek w budżecie bieżącego roku Rada Rembertowa przyjęła 16 głosami za przy 1 głosie przeciwnym.

Najistotniejsza zmiana dotyczyła rozpoczęcia prac nad „Budową Centrum Lokalnego Chruściela”. Realizacja zadania jest planowana na lata 2017-2020. Rada Warszawy przeznaczyła na ten cel 5,2 mln zł. Już w tym roku startujemy z dokumentacją techniczną. Zgodnie z wnioskami mieszkańców z ubiegłorocznych konsultacji, Centrum Lokalne powstanie w rejonie ul. Gawędziarzy i al. gen. A. Chruściela, będzie stanowiło zespół sąsiadujących ze sobą budynków i obiektów – Urząd Dzielnicy, Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II oraz zielony skwer z placem zabaw.

Rada Dzielnicy przeznaczyła także dodatkowe 25,2 tys. zł na budowę sceny plenerowej przy Domu Kultury „Wygoda”. Wartości złożonych w drugim przetargu ofert przekraczały kwotę zaplanowaną w budżecie Rembertowa (w pierwszym przetargu nie było ofert). Aby Zarząd Dzielnicy mógł podpisać umowę z oferentem, konieczna była ta zmiana w budżecie. Jeszcze w tym roku firma Olikar Sp. z o.o. z Wołomina za 249,7 tys. zł wybuduje scenę plenerową z zadaszeniem na terenie zielonym Domu Kultury „Wygoda” przy ul. Koniecpolskiej 14. Rada Dzielnicy przeznaczyła 11,8 tys. zł na wyposażenie terenu rekreacyjnego przy ul. Frontowej w nowe urządzenie rekreacyjne. Ma być też zainstalowana „tyrolka”.

Rada Dzielnicy dokonała również przesunięć środków na inwestycje będące w trakcie realizacji (w tym w trakcie przygotowywania dokumentacji projektowej) w celu optymalizacji realizacji tych zadań: budowa boiska przy Liceum na ul. Kadrowej (zakoń. 2017, dodatkowe oświetlenie boiska w 2018), budowa boiska przy SP217 (zakoń. 2018), budowa parku rekreacyjnego „Wygoda” przy Wale Kościuszkowskim (przesunięcie realizacji na 2018 r. ze względu na to, że oferenci, którzy złożyli oferty, nie przystąpili do podpisania umowy – będzie kolejny przetarg), budowa studni oligoceńskiej przy zbiegu ulic Gawędziarzy i Haubicy za pomnikiem (zakoń. 2018 - inwestor po otrzymaniu decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego ogłosi przetarg na projekt i wykonanie).

W pozostałych punktach Rada Dzielnicy zarządziła wybory do rad osiedli: Rady Osiedla Polanka (22.11.2017 o godz. 18 w Szkole przy ul. Ziemskiego), Rady Osiedla Nowy Rembertów (26.11.2017 o godz. 16 w DK Rembertów przy al. Komandosów) (wybory do Rady Osiedla Stary Rembertów odbyły się 18.11.2017) oraz zajęła się sprawami organizacyjnymi, m.in. wybrała mnie na wiceprzewodniczącego Rady i zmieniła składy niektórych komisji. Zapraszam do udziału w tych wyborach, a nawet kandydowania i zaangażowania się w sprawy lokalne. Osobiście rozpoczynałem przygodę z samorządem w 2004 r. od wyborów do Rady Osiedla „Stary Rembertów”.

Tagi: Z prac Rady Dzielnicy Rembertów, obrady, sesja Rady Dzielnicy, radni, budżet Rembertowa, inwestycje w Rembertowie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Listopad 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


26 - 27 listopada 2022

Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Dzielnicy Rembertów

Niedziela, 27 listopada 2022

Rodzinny turniej o puchar Andrzeja Caruka

Niedziela, 27 listopada 2022

Spektakl "Którędy do wyjścia?"

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń