WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 5 czerwca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Kira, Bonifacy, Waleria

Nadzwyczajna sesja Rady Dzielnicy Praga-Południe

Karol Kowalczyk  |  27 listopada 2017

W dniu 30 października 2017 r. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Dzielnicy Praga-Południe poświęcona planowanej budowie obwodnicy śródmieścia. Czym jest obwodnica śródmieścia? Obwodnica śródmieścia to trasa, która ma połączyć Grochów z Targówkiem. Kluczowym jej elementem jest tunel pod rondem Wiatraczna.

Na sesji obecni byli przedstawiciele Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, czyli jednostki odpowiedzialnej za przygotowanie i realizację tej inwestycji. Licznie na sesji stawili się również mieszkańcy osiedla przy skrzyżowaniu ul. Chrzanowskiego z ul. Wiatraczną oraz mieszkańcy osiedli przy al. Stanów Zjednoczonych. Jak wspomniałem, kluczowym elementem  trasy jest tunel pod rondem Wiatraczna, dlatego dyskusja skupiła się przede wszystkim nad umiejscowieniem wjazdów i wyjazdów z tunelu. Planowana przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych inwestycja zakłada wjazd do tunelu pomiędzy ul. Grenadierów a rondem Wiatraczna. Takie rozwiązanie drogowe spowoduje, że światła przy skrzyżowaniu z ul. Grenadierów będą jedynymi na tej trasie od pomnika Lotnika przy ul. Żwirki i Wigury. To oznacza paraliż komunikacyjny Grochowa. Korki podobne do tych przy pomniku Lotnika, smog i hałas. Dlatego też w przyjętym przez Radę Dzielnicy stanowisku radni wskazali na konieczność budowy bezkolizyjnego skrzyżowania z ul. Grenadierów.

Radni wskazali również na konieczność zaprojektowania i realizacji takich rozwiązań wylotu tunelu, aby wyeliminować jego uciążliwość dla mieszkańców ul. Wiatracznej i Chrzanowskiego. W stanowisku radni wskazali również na konieczność zapewnienia połączeń lokalnych w ciągu ul. Wiatracznej oraz budowy odpowiedniej liczby przejść dla pieszych. Radni potwierdzili po raz kolejny, iż powstanie trasy jest jak najbardziej konieczne i potrzebne. Obwodnica śródmiejska będzie pełniła ważną funkcję dla wszystkich mieszkańców Warszawy, musi jednak uwzględniać zarówno funkcjonujący układ drogowy Grochowa, jak i istniejącą zabudowę tej części Pragi-Południe. 

Trasa w tunelu pod Grenadierów!

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych przeprowadza konsultacje dotyczące przebiegu trasy. To jest moment, to jest czas, kiedy wszyscy mieszkańcy Grochowa i Pragi-Południe powinni zabrać głos i uczestniczyć aktywnie w spotkaniach konsultacyjnych. Terminy spotkań odbywających się naszej dzielnicy to: 4 i 18 listopada, godz. 11.00-16.00 w Centrum Społecznym Paca 40 przy ul. Paca 40 oraz 14 listopada i 13 grudnia, godz. 17.30-20.00 w LO im. Stanisława Wyspiańskiego przy ul. Międzyborskiej 64/70. W trakcie spotkań w Centrum Społecznym Paca 40 oraz LO im. Wyspiańskiego mieszkańcy będą mogli, a w zasadzie powinni zadecydować o tym, jak nową, planowaną drogę skomunikować z drogami już istniejącymi. Wrazić opinię, jak powinny przebiegać chodniki i trasy rowerowe oraz gdzie wyznaczyć przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Wskazać, gdzie powinny znajdować się przystanki komunikacji miejskiej oraz jak zagospodarować przestrzeń w rejonie drogi (np. zieleń, miejsca postojowe, ławki, stacje roweru miejskiego).      

Na samej sesji pojawił się głosy, iż zbyt wcześnie na konsultacje. Trafnie jednak oddał to jeden z mieszkańców budynku przy ul. Czapelskiej 23, wskazując, iż teraz jest czas na decyzję o przebiegu trasy i jej rozwiązaniach. Jeśli będziemy czekać, to w kolejnych etapach realizacji inwestycji będziemy mogli decydować tylko o kolorze ekranów akustycznych.

Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców do aktywnego udziału w spotkaniach konsultacyjnych. Zadecydujmy o tak ważnej dla nas sprawie. Nie dopuśćmy do paraliżu komunikacyjnego Grochowa. Trasa w tunelu pod Grenadierów! 

Tagi: Z prac Rady Dzielnicy Praga-Południe, nadzwyczajna sesja, obwodnica śródmieścia, obrady, sesja


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 5 czerwca 2020

Grochowski Festiwal Streetfood’u

Środa, 10 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

Wtorek, 30 czerwca 2020

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o powrocie systemu roweru miejskiego (Veturilo) w Warszawie?

Pomysł dobry, ale w praktyce słabo działa - częste problemy z wypożyczeniem/oddaniem roweru
Świetny pomysł i doskonale się sprawdza w Warszawie
Zbyt często brakuje rowerów na stacjach, z których chciałbym/chciałabym skorzystać
Może być, ale bez rewelacji
Świetnie promuje jazdę na rowerze
Źle, że go wprowadzili, bo teraz trzeba na chodniku (jako pieszy) mieć oczy dookoła głowy, tylu tu rowerzystów
Fajny, ale rowery często się psują
Dobry, ale za mało stacji wypożyczenia
Nie wiem, nie korzystam
Kiepski, w innych miastach to działa lepiej
Co z tego, że są rowery jak prawie wcale nie ma ścieżek rowerowych?
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń