WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 2 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Balbina, Paulina, Bibiana

Nadzwyczajna sesja Rady Dzielnicy Praga-Południe

Karol Kowalczyk  |  27 listopada 2017

W dniu 30 października 2017 r. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Dzielnicy Praga-Południe poświęcona planowanej budowie obwodnicy śródmieścia. Czym jest obwodnica śródmieścia? Obwodnica śródmieścia to trasa, która ma połączyć Grochów z Targówkiem. Kluczowym jej elementem jest tunel pod rondem Wiatraczna.

Na sesji obecni byli przedstawiciele Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, czyli jednostki odpowiedzialnej za przygotowanie i realizację tej inwestycji. Licznie na sesji stawili się również mieszkańcy osiedla przy skrzyżowaniu ul. Chrzanowskiego z ul. Wiatraczną oraz mieszkańcy osiedli przy al. Stanów Zjednoczonych. Jak wspomniałem, kluczowym elementem  trasy jest tunel pod rondem Wiatraczna, dlatego dyskusja skupiła się przede wszystkim nad umiejscowieniem wjazdów i wyjazdów z tunelu. Planowana przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych inwestycja zakłada wjazd do tunelu pomiędzy ul. Grenadierów a rondem Wiatraczna. Takie rozwiązanie drogowe spowoduje, że światła przy skrzyżowaniu z ul. Grenadierów będą jedynymi na tej trasie od pomnika Lotnika przy ul. Żwirki i Wigury. To oznacza paraliż komunikacyjny Grochowa. Korki podobne do tych przy pomniku Lotnika, smog i hałas. Dlatego też w przyjętym przez Radę Dzielnicy stanowisku radni wskazali na konieczność budowy bezkolizyjnego skrzyżowania z ul. Grenadierów.

Radni wskazali również na konieczność zaprojektowania i realizacji takich rozwiązań wylotu tunelu, aby wyeliminować jego uciążliwość dla mieszkańców ul. Wiatracznej i Chrzanowskiego. W stanowisku radni wskazali również na konieczność zapewnienia połączeń lokalnych w ciągu ul. Wiatracznej oraz budowy odpowiedniej liczby przejść dla pieszych. Radni potwierdzili po raz kolejny, iż powstanie trasy jest jak najbardziej konieczne i potrzebne. Obwodnica śródmiejska będzie pełniła ważną funkcję dla wszystkich mieszkańców Warszawy, musi jednak uwzględniać zarówno funkcjonujący układ drogowy Grochowa, jak i istniejącą zabudowę tej części Pragi-Południe. 

Trasa w tunelu pod Grenadierów!

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych przeprowadza konsultacje dotyczące przebiegu trasy. To jest moment, to jest czas, kiedy wszyscy mieszkańcy Grochowa i Pragi-Południe powinni zabrać głos i uczestniczyć aktywnie w spotkaniach konsultacyjnych. Terminy spotkań odbywających się naszej dzielnicy to: 4 i 18 listopada, godz. 11.00-16.00 w Centrum Społecznym Paca 40 przy ul. Paca 40 oraz 14 listopada i 13 grudnia, godz. 17.30-20.00 w LO im. Stanisława Wyspiańskiego przy ul. Międzyborskiej 64/70. W trakcie spotkań w Centrum Społecznym Paca 40 oraz LO im. Wyspiańskiego mieszkańcy będą mogli, a w zasadzie powinni zadecydować o tym, jak nową, planowaną drogę skomunikować z drogami już istniejącymi. Wrazić opinię, jak powinny przebiegać chodniki i trasy rowerowe oraz gdzie wyznaczyć przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe. Wskazać, gdzie powinny znajdować się przystanki komunikacji miejskiej oraz jak zagospodarować przestrzeń w rejonie drogi (np. zieleń, miejsca postojowe, ławki, stacje roweru miejskiego).      

Na samej sesji pojawił się głosy, iż zbyt wcześnie na konsultacje. Trafnie jednak oddał to jeden z mieszkańców budynku przy ul. Czapelskiej 23, wskazując, iż teraz jest czas na decyzję o przebiegu trasy i jej rozwiązaniach. Jeśli będziemy czekać, to w kolejnych etapach realizacji inwestycji będziemy mogli decydować tylko o kolorze ekranów akustycznych.

Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców do aktywnego udziału w spotkaniach konsultacyjnych. Zadecydujmy o tak ważnej dla nas sprawie. Nie dopuśćmy do paraliżu komunikacyjnego Grochowa. Trasa w tunelu pod Grenadierów! 

Tagi: Z prac Rady Dzielnicy Praga-Południe, nadzwyczajna sesja, obwodnica śródmieścia, obrady, sesja


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń