WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 18 listopada 2018 r.
Imieniny obchodzą: Aniela, Klaudyna, Roman

Poszerzenie działań dzielnicy w sferze społecznej

Stanisław Piwowar, Zastępca burmistrza dzielnicy Rembertów  |  1 grudnia 2017

Realizacja zadań dzielnicy w sferze społecznej nie odbywa się wyłącznie w rutynowy sposób, lecz poszerzono je o wiele nowych inicjatyw i przedsięwzięć, adresowanych do mieszkańców Rembertowa.

Od 1 września rozpoczął się rok szkolny w zmienionej strukturze oświaty, dostosowanej do nowej ustawy oświatowej – przede wszystkim przekształcono Gimnazjum nr 126 w SP nr 376 oraz zlikwidowano pozostałe gimnazja z włączeniem ich oddziałów do SP 189 i SP 254, a także zlikwidowano filię SP 217 przy ul. Ziemskiego. W większości szkół urządzono i wyposażano gabinety przedmiotowe dla klas VII i VIII, w pozostałych palcówkach prace są na ukończeniu.

Uchwałą Rady m.st. Warszawy otrzymaliśmy 2,7 mln zł na budowę do końca przyszłego roku obiektu kontenerowego przy ZS 74, co zwiększy liczbę pomieszczeń w SP 254 i szkole muzycznej do czasu wybudowania Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na osiedlu Kawęczyn-Wygoda.

Wszystkie rembertowskie przedszkola otrzymają oczyszczacze powietrza, pierwsze z urządzeń trafiło już do Przedszkola 243 przy ul. Kordiana.

W naszych szkołach rozpoczęła się realizacja projektu „Bliżej rynku pracy”. Celem głównym projektu jest podniesienie wśród co najmniej 90% uczniów szkół z oddziałami gimnazjalnymi z terenu Warszawy i 9 okolicznych powiatów lub gmin kompetencji kluczowych w zakresie budowania ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej i poruszania się po rynku pracy. Projekt (do 30.VI.2019 r.) zawiera wzmocnienie doradztwa w szkołach oraz uzyskanie kwalifikacji doradców edukacyjno-zawodowych przez osoby realizujące zadania z zakresu doradztwa, a także tworzenie Szkolnych Punktów Informacji i Kariery.

W sferze organizacyjno-programowej udzieliliśmy szkołom wsparcia w opracowaniu, według nowych zasad, programów profilaktyczno-wychowawczych.

Na jesienne i zimowe dni przedstawiono ofertę wielu zajęć pozalekcyjnych dla dzieci. Dlatego też odpowiedzieliśmy na zapotrzebowanie dyrektorów szkół podstawowych i współorganizujemy programy, kierowane przede wszystkim do dzieci z trudnościami w nauce, z różnymi zainteresowaniami, chcących atrakcyjnie spędzić czas wolny, jak i pozostających w szkole po zajęciach lekcyjnych do późnych godzin popołudniowych.

Oto niektóre z pozalekcyjnych programów: „Matematyka w działaniu”, „Królewska gra” (SP 217), „Sportowe dni z Popołudniową Akademią”, „Zaprzyjaźnić się z Melpomeną” (ZS 74), „Szachy dla dzieci w klasach I-IV”, „Efektywne techniki uczenia się” (SP 376), „Przystań Rembertów” (SP 189).

Na podstawie zapotrzebowania placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych współorganizujemy także programy profilaktyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodziców, m.in. takie jak: „Bezpieczny Uczeń” (SP 189) i z obszaru profilaktyki uzależnień - „Przystań Rembertów” (SP 376). Natomiast w Bibliotece Publicznej im. Jan Pawła II kontynuowany jest edukacyjno-kulturalny Program „Pani Nutka i Przyjaciele”. W rembertowskich przedszkolach finansujemy również program „Akademia Świadomego Rodzica”, będący kompleksowym wsparciem dla rodziców dzieci między 3 a 6 rokiem życia.

W wyznaczonych godzinach w Urzędzie funkcjonuje Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Dzielnicy Rembertów, w którym specjalista terapii uzależnień, psycholog i prawnik świadczą bezpłatne porady dla osób uzależnionych od alkoholu i innych środków psychoaktywnych, członków rodzin tych osób, jak również dla dzieci i młodzieży, którzy przejawiają różne trudności. Oprócz tego pomoc mogą otrzymać osoby doświadczające przemocy, stosujące przemoc oraz będące w trudnej sytuacji życiowej.

Wiele uwagi i wysiłku podejmujemy, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie mieszkańców dzielnicy i zachęcić jak najwięcej osób do aktywności ruchowej. Oferta sportowo-rekreacyjna organizowana przez dzielnicę jest adresowana do młodzieży, dorosłych i w jeszcze większym niż dotychczas zakresie do seniorów. Od września do grudnia 2017 r. organizujemy lub współfinansujemy turnieje, biegi, warsztaty oraz zajęcia gimnastyki usprawniającej.

Najbliższe zawody i zajęcia to: 2 grudnia – Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego w hali SP 189, 9-10 grudnia – Turniej Piłki Siatkowej w ramach projektu budżetu partycypacyjnego „Siatkówka Open” w hali sportowej AOS ASzWoj. Co istotne, po wieloletnich oczekiwaniach najstarszych grup siatkarzy i siatkarek, w ramach tego budżetu w zajęciach z siatkówki na hali SP 189 oprócz grupy młodzieży i grupy dorosłych dodano trzecią grupę – mieszaną seniorów.

W ramach projektu „Roztańczony Rembertów” w hali SP 189 12 listopada rozpoczęły się warsztaty taneczne z hip-hopu. 9 grudnia o godz. 12.00 zapraszamy wszystkich na zajęcia salsa solo. Projekt będzie kontynuowany z wieloma innymi rodzajami tańca w 2018 roku. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/722326334631793/.

Szczególnie ważnym zadaniem Urzędu jest zaspokajanie potrzeb osób z uprawnieniami do otrzymania mieszkania socjalnego albo na wynajem. W bieżącym roku w tym celu będzie wyremontowanych 15 lokali, a ponadto w 5 pustostanach usunięto większe awarie, co umożliwiło ich zasiedlenie. Pozwoli to na przydział mieszkań kolejnym osobom oczekującym na liście, jeszcze przed okresem zimowym. Intensywnie badano grunty o nieustalonej własności, na których znajdują się użytkowane przez dzielnicę lokale komunalne – w 3 przypadkach ustalono, że istnieją realne szanse na skierowanie spraw do sądu o zasiedzenie, co w przyszłości pozwoli dzielnicy na pełne gospodarowanie tym zasobem, czyli na inwestowanie lub przeprowadzenie remontów, a nie tylko na usuwanie awarii. Zgłoszono także do Biura Zasobów Lokalowych m.st. Warszawy lokalizację pod budowę kolejnego budynku komunalnego oraz zaproponowano zmianę przeznaczenia terenu w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nowego Rembertowa na możliwość budowy na nim budynku wielorodzinnego, który mógłby być przeznaczony na cele komunalne.

Zobacz również

Tagi:


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Listopad 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 18 listopada 2018

Lubię gadać z Leonardem

Poniedziałek, 19 listopada 2018

Punkt konsultacyjny w dzielnicy Praga-Południe

Poniedziałek, 19 listopada 2018

Rejsy po literaturze i nie tylko: Wiesław Myśliwski

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Które z wydań Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wawer
Wesoła
Praga Południe
Rembertów
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń