Najprostsza droga do pozbycia się smogu z Wawra
Hanna Kowalska | 15 grudnia 2017
Nie trzeba być ekspertem, by wiedzieć, skąd w Wawrze bierze się więcej zanieczyszczeń powietrza niż w centrum Warszawy, wystarczy pociągnąć nosem na spacerze po naszych okolicach. Główny winowajca to przestarzałe piece i niskiej jakości paliwo do nich wrzucane (oraz niestety wciąż - mimo nieustannych apeli - palenie w piecach śmieci). Ale problem bardzo złej jakości samych pieców nie dotyczy wyłącznie prywatnych domostw. Na terenie Warszawy w budynkach będących w zarządzie Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami istnieje co najmniej 1700 „kopciuchów”, a Wawer bije tu niechlubny rekord - najwyższy odsetek miejskich kopciuchów, czyli aż 41% (697 kotłów) jest u nas.
Organizacje Warszawa Bez Smogu i Warszawski Alarm Smogowy opracowały petycję do Rady m.st. Warszawy o wymianę warszawskich komunalnych kopciuchów, w której apelują o przyznanie środków finansowych celowych dla wszystkich dzielnic miasta na wymianę kotłów pozaklasowych na niskoemisyjne źródła ciepła w budynkach komunalnych, których nie można podłączyć do sieci gazowej lub ciepłowniczej. Wskazują w niej także, że miasto nie powinno rozkładać rozwiązania problemu smogu na 5 kolejnych lat, tylko w maksymalnym stopniu zintensyfikować wymianę kotłów już w 2018 r.
Warto poprzeć tę inicjatywę, zwiększając szanse na szybką poprawę jakości powietrza w naszej dzielnicy. Oczywiście jako działanie dodatkowe względem zadbania o niegenerujące smogu ogrzewanie we własnym domu (tu przypominamy o dotacjach na wymianę pieców i pilotażowym programie dofinansowania opłat rachunków za gaz po wymianie: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/zielone-wsparcie-program-os-onowy).
Petycję w sprawie wymiany miejskich kopciuchów możecie podpisać tutaj: https://chceoddychac.pl/warszawa.
Tagi: Smog w Wawrze, smog, walka ze smogiem, kopciuchy, likwidacja kopciuchów, wymiana pieców, petycja
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarz
Kalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
2 - 9 października 2023
Spotkania nt. budów ul. Bursztynowej i Babiego Lata


Nasza ankieta
Czym najczęściej podróżujesz do centrum Warszawy?