WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 30 września 2022 r.
Imieniny obchodzą: Wera, Zofia, Honoriusz

Monitoring stanu powietrza na Saskiej Kępie

Zespół Saska Kępa z pasją  |  28 grudnia 2017

Monitoring stanu powietrza na Saskiej Kępie

Miło nam poinformować, że starania serwisu Saska Kępa z pasją o zainstalowanie czujnika mierzącego jakość powietrza w dzielnicy Praga Południe zakończyły się sukcesem. Od początku grudnia za pośrednictwem systemu Airly można sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza w sercu Saskiej Kępy. Zakup czujnik i jego obsługa na najbliższe dwa lata został ufundowany przez serwis Saska Kępa z pasją, a stało się to możliwe dzięki funduszom pozyskanym z reklam oraz dzięki aktywnym użytkownikom portalu Saska Kępa z pasją.

Inicjator serwisu Saska Kępa z pasją podkreśla: „Saska Kępa to piękna, tonąca w zieleni willowa enklawa, tuż obok której znajduje się jeden z największych i najbardziej urokliwych parków w Warszawie – Park Skaryszewski. Jest to to idealne miejsce na długie spacery, jednak w dniach, kiedy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest naprawdę wysokie, lepiej zostać w domu. Musimy być świadomi tego, czym oddychamy, a mamy powód do zmartwień, ponieważ jakość naszego powietrza pozostawia wiele do życzenia. Montaż sensora wpisuje się w misję naszego serwisu i mamy nadzieję, że pomożemy naszym sąsiadom”.

Smog jest plagą polskich miast, jednak problem ten nie doczekał się jeszcze poważnego potraktowania odpowiadającego skali zagrożeń. Niestety wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie ludzkie nie jest uwzględniany w planach rozwoju miast – wciąż zabudowywane są kanały przewietrzania, wydawane są zgody na powstawanie tras o dużym natężeniu ruchu w pobliżu miejsc zamieszkałych przez ludzi, brakuje także akcji edukacyjnych w tym zakresie. Pierwszym krokiem do poprawy tej sytuacji jest szerzenie świadomości wśród ludzi na temat zagrożeń płynących z oddychania zanieczyszczonym powietrzem oraz umożliwienie lokalizacji źródła problemu.

Zainstalowany sensor, podłączony do sieci Airly, zbiera, przetwarza i interpretuje dane w czasie rzeczywistym. Następnie na ich podstawie na mapie online oznacza informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę i wilgotność powietrza, a także ciśnienie atmosferyczne. Sprzęt pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych danych na wąskim obszarze.

Oczywiście sam system nie sprawi, że smog zniknie z naszej dzielnicy, ale wierzymy, że świadomość mieszkańców zmobilizuje wszystkich do działania. Liczymy, że powszechny dostęp do wiedzy na temat jakości wdychanego powietrza przełoży się na zmianę dotychczasowych zachowań poszczególnych jednostek w kwestii segregacji odpadów, wyboru oleju napędowego czy środka transportu. Mamy także nadzieję, że ta oddolna inicjatywa zarazi chęcią do działania władze dzielnicy oraz inne organy, które mają realny wpływ na ograniczenie smogu w naszym mieście.

Dane z naszego sensora można w czasie rzeczywistym sprawdzać na stronie www.saskakepa.waw.pl oraz na mapach systemu Airly.

Tagi: czujnik powietrza, monitoring stanu powietrza, smog, jakość powietrza, saska kępa, saska kępa z pasją


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


27 września - 2 października 2022

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Piątek, 30 września 2022

Wystawa fotografii "Czerwcowe pachnidła"

Sobota, 1 października 2022

Wydarzenie "Solidarni z Ukrainą"

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń