WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 26 stycznia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Paulina, Wanda, Tytus

Depesza z Polski – projekt Wawerskiego Centrum Kultury

Agnieszka Redzisz  |  29 grudnia 2017

Depesza z Polski – projekt Wawerskiego Centrum Kultury

27 listopada w filiach Wawerska Strefa Kultury i Anin WCK zakończyliśmy projekt związany z odzyskaniem niepodległości i budową wolnej Polski.

Pomysł na projekt Depesza z Polski narodził się w nas, kiedy słuchaliśmy Pawła Ajdackiego (historyka i autora przewodników, m.in. o Wawrze), który mówił o telegramie Józefa Piłsudskiego wysyłanym drogą radiową do wszystkich państw świata. 19 listopada 1918 roku z Cytadeli Warszawskiej przesłano historyczną depeszę. Dotyczyła przywrócenia państwowości w wolnej Polsce i zaprzestania działań wojennych na jej terenie. To był impuls, żeby związać nasze świętowanie niepodległości z datą depeszy. 

Upamiętnienie tego wydarzenia stało się okazją do tworzenia osobistych wypowiedzi w formie video, graficznej lub muzycznej przez cały okres trwania projektu. To są przesłania współczesne, o tym co jest ważne dla mnie tutaj i teraz. Symbolicznie puściliśmy je w świat 19 listopada w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego. Prawie sto lat po nocie Józefa Piłsudskiego. 

Na zdjęciach z wystawy, którą można oglądać do końca grudnia w Wawerskim Centrum Kultury w filii WSK, można zobaczyć wiele innych elementów naszych działań. Są fotografie z warsztatów filozoficznych z młodzieżą o temacie wolności, solidarności i praw człowieka, a potem sondy na terenie Urzędu Dzielnicy, na którą wybrali się uczniowie, pytając z kolei urzędników o rozumienie wartości. Są zdjęcia gry terenowej przypominającej postać Kazimierza Dłuskiego i jego związki z Aninem, TPD Helenów i Marszałkiem; są prace z warsztatów sitodrukowych Moda na Polskę, inspirowanych osobą harcerza – Jerzego Jelińskiego – mieszkańca ówczesnej gminy Wawer, który w 1926 roku wyruszył ze Starej Miłosny w podróż dookoła świata. Podróż, która według słów Piłsudskiego miała opasać świat flagą biało-czerwoną. Niecodziennym pomysłem był pokój zagadek, na wzór popularnego escape room. Z historią depeszy i logicznym myśleniem można się było mierzyć w filii Anin Wawerskiego Centrum Kultury.

Przede wszystkim jednak chcieliśmy świętować! 19 listopada udało nam się stworzyć wydarzenie artystyczne w historycznym forcie na Żoliborzu. Tam pod okiem Janusza Byszewskiego zbudowaliśmy instalację Poezja jest na ulicy w formie manifestów dumnie zatkniętych - czemu nie? - w jabłka. Fotografie przedstawiają także inne momenty programu: fragmenty spektaklu Noc Listopadowa w wykonaniu młodzieży z Liceum św. Pawła z Tarsu, kierowanych przez Szczepana Szczykno, i grupę Idealni Izabeli Skorupki z pokazem improwizacji teatralnych, a także videoinstalacje z wypowiedziami nagranymi wcześniej, jak i na bieżąco rejestrowanymi w trakcie spotkania.

Opowieść o naszym projekcie kończymy pracami laureatów w konkursach fotograficznym i literackim pod tytułem  Wolność. Solidarność. Prawa człowieka. Zwycięskie prace możecie Państwo zobaczyć na nagraniach i w formie zdjęć na wystawie.  

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

Agnieszka Redzisz

 

Tagi: niepodległość, wydarzenie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast
Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

W Nowym Roku:

rzucę palenie
schudnę
będę się zdrowo odżywiać
zacznę uprawiać sport
zacznę odkładać pieniądze na spełnienie marzeń
nic nie postanawiam, bo zawsze nic mi z tego nie wychodzi
nic nie postanawiam, bo nie uznaję "postanowień noworocznych", przez cały rok staram się zmieniać na lepsze
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń