WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 13 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Małgorzata, Ernest, Henryk

Depesza z Polski – projekt Wawerskiego Centrum Kultury

Agnieszka Redzisz  |  29 grudnia 2017

Depesza z Polski – projekt Wawerskiego Centrum Kultury

27 listopada w filiach Wawerska Strefa Kultury i Anin WCK zakończyliśmy projekt związany z odzyskaniem niepodległości i budową wolnej Polski.

Pomysł na projekt Depesza z Polski narodził się w nas, kiedy słuchaliśmy Pawła Ajdackiego (historyka i autora przewodników, m.in. o Wawrze), który mówił o telegramie Józefa Piłsudskiego wysyłanym drogą radiową do wszystkich państw świata. 19 listopada 1918 roku z Cytadeli Warszawskiej przesłano historyczną depeszę. Dotyczyła przywrócenia państwowości w wolnej Polsce i zaprzestania działań wojennych na jej terenie. To był impuls, żeby związać nasze świętowanie niepodległości z datą depeszy. 

Upamiętnienie tego wydarzenia stało się okazją do tworzenia osobistych wypowiedzi w formie video, graficznej lub muzycznej przez cały okres trwania projektu. To są przesłania współczesne, o tym co jest ważne dla mnie tutaj i teraz. Symbolicznie puściliśmy je w świat 19 listopada w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego. Prawie sto lat po nocie Józefa Piłsudskiego. 

Na zdjęciach z wystawy, którą można oglądać do końca grudnia w Wawerskim Centrum Kultury w filii WSK, można zobaczyć wiele innych elementów naszych działań. Są fotografie z warsztatów filozoficznych z młodzieżą o temacie wolności, solidarności i praw człowieka, a potem sondy na terenie Urzędu Dzielnicy, na którą wybrali się uczniowie, pytając z kolei urzędników o rozumienie wartości. Są zdjęcia gry terenowej przypominającej postać Kazimierza Dłuskiego i jego związki z Aninem, TPD Helenów i Marszałkiem; są prace z warsztatów sitodrukowych Moda na Polskę, inspirowanych osobą harcerza – Jerzego Jelińskiego – mieszkańca ówczesnej gminy Wawer, który w 1926 roku wyruszył ze Starej Miłosny w podróż dookoła świata. Podróż, która według słów Piłsudskiego miała opasać świat flagą biało-czerwoną. Niecodziennym pomysłem był pokój zagadek, na wzór popularnego escape room. Z historią depeszy i logicznym myśleniem można się było mierzyć w filii Anin Wawerskiego Centrum Kultury.

Przede wszystkim jednak chcieliśmy świętować! 19 listopada udało nam się stworzyć wydarzenie artystyczne w historycznym forcie na Żoliborzu. Tam pod okiem Janusza Byszewskiego zbudowaliśmy instalację Poezja jest na ulicy w formie manifestów dumnie zatkniętych - czemu nie? - w jabłka. Fotografie przedstawiają także inne momenty programu: fragmenty spektaklu Noc Listopadowa w wykonaniu młodzieży z Liceum św. Pawła z Tarsu, kierowanych przez Szczepana Szczykno, i grupę Idealni Izabeli Skorupki z pokazem improwizacji teatralnych, a także videoinstalacje z wypowiedziami nagranymi wcześniej, jak i na bieżąco rejestrowanymi w trakcie spotkania.

Opowieść o naszym projekcie kończymy pracami laureatów w konkursach fotograficznym i literackim pod tytułem  Wolność. Solidarność. Prawa człowieka. Zwycięskie prace możecie Państwo zobaczyć na nagraniach i w formie zdjęć na wystawie.  

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

Agnieszka Redzisz

 

Tagi: niepodległość, wydarzenie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 13 lipca 2020

Po wakacjach ulica Saska będzie jak nowa

Piątek, 17 lipca 2020

Scena Muzyczna w Stacji - BRASS FEDERACJA

Piątek, 31 lipca 2020

Kino letnie 2020 - Nie ma mowy!

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń