WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 15 września 2019 r.
Imieniny obchodzą: Albin, Nikodem, Roland

Depesza z Polski – projekt Wawerskiego Centrum Kultury

Agnieszka Redzisz  |  29 grudnia 2017

Depesza z Polski – projekt Wawerskiego Centrum Kultury

27 listopada w filiach Wawerska Strefa Kultury i Anin WCK zakończyliśmy projekt związany z odzyskaniem niepodległości i budową wolnej Polski.

Pomysł na projekt Depesza z Polski narodził się w nas, kiedy słuchaliśmy Pawła Ajdackiego (historyka i autora przewodników, m.in. o Wawrze), który mówił o telegramie Józefa Piłsudskiego wysyłanym drogą radiową do wszystkich państw świata. 19 listopada 1918 roku z Cytadeli Warszawskiej przesłano historyczną depeszę. Dotyczyła przywrócenia państwowości w wolnej Polsce i zaprzestania działań wojennych na jej terenie. To był impuls, żeby związać nasze świętowanie niepodległości z datą depeszy. 

Upamiętnienie tego wydarzenia stało się okazją do tworzenia osobistych wypowiedzi w formie video, graficznej lub muzycznej przez cały okres trwania projektu. To są przesłania współczesne, o tym co jest ważne dla mnie tutaj i teraz. Symbolicznie puściliśmy je w świat 19 listopada w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego. Prawie sto lat po nocie Józefa Piłsudskiego. 

Na zdjęciach z wystawy, którą można oglądać do końca grudnia w Wawerskim Centrum Kultury w filii WSK, można zobaczyć wiele innych elementów naszych działań. Są fotografie z warsztatów filozoficznych z młodzieżą o temacie wolności, solidarności i praw człowieka, a potem sondy na terenie Urzędu Dzielnicy, na którą wybrali się uczniowie, pytając z kolei urzędników o rozumienie wartości. Są zdjęcia gry terenowej przypominającej postać Kazimierza Dłuskiego i jego związki z Aninem, TPD Helenów i Marszałkiem; są prace z warsztatów sitodrukowych Moda na Polskę, inspirowanych osobą harcerza – Jerzego Jelińskiego – mieszkańca ówczesnej gminy Wawer, który w 1926 roku wyruszył ze Starej Miłosny w podróż dookoła świata. Podróż, która według słów Piłsudskiego miała opasać świat flagą biało-czerwoną. Niecodziennym pomysłem był pokój zagadek, na wzór popularnego escape room. Z historią depeszy i logicznym myśleniem można się było mierzyć w filii Anin Wawerskiego Centrum Kultury.

Przede wszystkim jednak chcieliśmy świętować! 19 listopada udało nam się stworzyć wydarzenie artystyczne w historycznym forcie na Żoliborzu. Tam pod okiem Janusza Byszewskiego zbudowaliśmy instalację Poezja jest na ulicy w formie manifestów dumnie zatkniętych - czemu nie? - w jabłka. Fotografie przedstawiają także inne momenty programu: fragmenty spektaklu Noc Listopadowa w wykonaniu młodzieży z Liceum św. Pawła z Tarsu, kierowanych przez Szczepana Szczykno, i grupę Idealni Izabeli Skorupki z pokazem improwizacji teatralnych, a także videoinstalacje z wypowiedziami nagranymi wcześniej, jak i na bieżąco rejestrowanymi w trakcie spotkania.

Opowieść o naszym projekcie kończymy pracami laureatów w konkursach fotograficznym i literackim pod tytułem  Wolność. Solidarność. Prawa człowieka. Zwycięskie prace możecie Państwo zobaczyć na nagraniach i w formie zdjęć na wystawie.  

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

Agnieszka Redzisz

 

Tagi: niepodległość, wydarzenie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Najbliższe wydarzenia


14 - 15 września 2019

Warsztaty Superdziewczyna

Niedziela, 15 września 2019

Lipiec-sierpień w Radzie Dzielnicy

Niedziela, 15 września 2019

Zapraszamy na tegoroczną edycję wydarzenia „Kolej na Wawer. Kultura i Natura”.

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jakie uczucie zwykle towarzyszy Ci podczas roku szkolnego?

radości
spokoju
strachu
podekscytowania
zdenerwowania
obojętności
znudzenia
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń