WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 19 października 2019 r.
Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Pamięci tych, którzy oddali krew za Polskę

Hanna Kowalska  |  11 grudnia 2017

W dniach 25 i 26 listopada 2017 r. odbyły się kolejne, już 187. obchody rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. I choć obecnie często robi się dwu- czy nawet kilkudniowe obchody wydarzenia, które miało miejsce w jednym, konkretnym dniu, to te uroczystości mają niestety inną przyczynę rozłożenia ich na dwa dni. Nie jest nią bynajmniej chęć przedłużenia obchodów rocznicowych i uczynienia ich bardziej doniosłymi. Za dwudniowością rocznicy stoi brak zgody różnych środowisk, które chcą złożyć hołd poległym w boju za Polskę bohaterom. Mając inne wizje świętowania tej rocznicy, zdecydowali się oni - kolejny rok z rzędu - zorganizować oddzielne obchody, każdy wg swojej wizji.

Nie chcemy jednak drążyć tego tematu ani rozstrzygać, które obchody są właściwsze. Chcemy odrzeć rocznicę wartą upamiętnienia z wszelkich kontekstów politycznych czy ideologicznych i pokazać Państwu migawki z obu tych dni, niczego nie oceniając. A opis słowny oprzeć wyłącznie na samych faktach.

I tak w sobotę 25 listopada odbyły się obchody organizowane przez Zarząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, w ramach których o 11:15 pod pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską odbyła się tradycyjna w swojej formie część obchodów, z udziałem władz samorządowych Pragi-Południe, Rembertowa i Wawra, pocztów sztandarowych południowo-praskich szkół i oprawą wojskową przygotowaną przez uczniów klas wojskowych LXXII LO im. gen. J. Jasińskiego. Modlitwę okolicznościową odmówili księża z parafii pw. św. Ojca Pio na Gocławiu wraz z licznie zebranymi mieszkańcami. Pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty. Była również część artystyczna w postaci recytacji wierszy powstańczych i piosenki pt. „Kołysanka” w wykonaniu Wojciecha Olszańskiego. Tuż po oficjalnych uroczystościach wystartował I Bieg Olszynki Grochowskiej - około 400 osób uczciło tę rocznicę po raz pierwszy na sportowo, pokonując dystans 10 km.

Z kolei w niedzielę 26 listopada pod pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską uroczystości rocznicowe zorganizowali: Urząd Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Krąg Pamięci Narodowej im. Stefana Melaka oraz Parafie pw. Świętego Wacława i pw. Najczystszego Serca Maryi. Tu o 12:30 odegrano „Warszawiankę” na początku Alei Chwały i przemaszerowano pod pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską, gdzie odbyła się polowa Msza Święta. Na tej uroczystości także nie zabrakło pocztów sztandarowych z licznych szkół, była pełna oprawa wojskowa i dodająca obchodom kolorytu obecność dwójki inscenizatorów w strojach z epoki, którzy przybyli konno. Przed mszą odegrano hymn narodowy i nastąpiły przemówienia okolicznościowe, a po mszy odczytany został Apel Pamięci, zagrzmiała salwa honorowa i procesja licznych delegacji wyruszyła z wieńcami, by złożyć je u stóp pomnika Bitwy pod Olszynką Grochowską. Po części oficjalnej orkiestra wojskowa zagrała jeszcze kilka okolicznościowych utworów, a mieszkańcy mogli w tym czasie posilić się wojskową grochówką.


Tagi: Rocznica powstania listopadowego, powstanie listopadowe, rocznica, obchody, uroczystość


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 19 października 2019

Piknik rodzinny Mózg lubi ruch

Sobota, 19 października 2019

PRAGA GADA: Warsztaty gwary

Niedziela, 20 października 2019

VII Bieg RUNbertów

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym rozgrzewasz się w jesienne wieczory?

Zdecydowanie herbatą, to mój ulubiony napój
Wybieram owocowo-ziołowe napary, lubię nowe połączenia
Ziółkami, oprócz smaku mają też działanie lecznicze
Jestem wierny/a kawie
Wybieram coś mocniejszego
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń