WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 7 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

Z prac Rady Dzielnicy Praga Południe (grudzień 2017)

Karol Kowalczyk  |  17 stycznia 2018

W grudniu odbyła się jedna sesja Rady Dzielnicy Praga-Południe. Poświęcona była przede wszystkim porządkowaniu budżetu dzielnicy. Radni zainicjowali też prace nad planem zagospodarowania przestrzennego rejonu Parku Skaryszewskiego. Uchwalenie planu zapewni ochronę temu urokliwemu i zabytkowemu terenowi zielonemu. 

Park Skaryszewski to unikat na skalę europejską. W odbywającym się w 2009 r. konkursie popularny „Skaryszak” uzyskał tytuł najpiękniejszego parku w Polsce oraz trzeciego w konkursie na „Najpiękniejszy park w Europie”. 

Park został założony w latach 1905-1922 przez Franciszka Szaniora, autora m.in. Parku Ujazdowskiego. Na terenach dawnych pastwisk Szaniorowi udało się ulokować poza imponującym drzewostanem zespół jezior, które są charakterystyczne dla tego zielonego terenu. Nazwa parku pochodzi od zlokalizowanej w niedalekiej odległości od Kamiona osady Skaryszew. W 1973 r. park został wpisany do rejestru zabytków. 

Dziś na obszarze 58 ha w parku możemy podziwiać ponad 280 gatunków drzew i krzewów. Jest on miejscem codziennych spacerów mieszkańców Kamionka, Saskiej Kępy oraz Grochowa. Do parku często zaglądają też mieszkańcy lewobrzeżnej Warszawy. W parku znajduje się muszla koncertowa oraz tereny Klubu Sportowego Drukarz. Park Skaryszewski w połączeniu z Kamionkowskimi Błoniami Elekcyjnymi oraz Ogrodami Działkowymi przy ul. Kinowej i al. Waszyngtona tworzy jeden z największych kompleksów zieleni na terenie Warszawy.

Uchwalenie miejscowego planu ochroni zieleń parkową i zapewni jej niezagrożone funkcjonowanie. Plan zagospodarowania przestrzennego należy odróżnić od modernizacji parku, która co prawda w poprzednich latach była planowana, ale nie doszła do skutku. Plan zagospodarowania przestrzennego to dokument będący aktem prawa miejscowego. Określa przeznaczenie oraz planowany sposób zagospodarowania poszczególnych obszarów oraz terenów w mieście.

Teren objęty planem zagospodarowania rejonu Parku Skaryszewskiego obejmie obszar pomiędzy północną linią brzegową Jeziora Kamionkowskiego, ul. Międzynarodową, osią al. J. Waszyngtona i al. Zieleniecką. Podstawowym zadaniem planu zagospodarowania przestrzennego będzie ustalenie szczegółowych wytycznych umożliwiających zachowanie, ochronę oraz rozwój zieleni i rekreacyjnych terenów zabytkowego parku, a także ochrona powiązań systemu przyrodniczego miasta. Projektanci planu zakładają także wzmocnienie walorów krajobrazowych poprzez ustalenie zasad kształtowania osi widokowych. Ponadto projektanci dostrzegają konieczność uregulowania komunikacji w postaci dróg wewnętrznych tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerowały w zieleń. Ogólne założenie planistyczne zakłada ochronę układu kompozycyjnego parku. 

 

 

Tagi: rada dzielnicy, Praga Południe, samorząd, Park Skaryszewski


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń