WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 30 września 2022 r.
Imieniny obchodzą: Wera, Zofia, Honoriusz

Powietrze, którym oddychamy

Hubert Zieliński radny, wiceprzewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska  |  19 stycznia 2018

Powietrze, którym oddychamy

Przez większość roku mieszkańcy Wesołej mogą oddychać pełną piersią, korzystając z dobrego klimatu, jaki oferuje nasza dzielnica. Natomiast gdy przychodzą pierwsze chłody, a wraz z nimi sezon grzewczy, powietrze gęstnieje i mętnieje, czasem nawet zabarwiając się na kolor czarny. Najgorzej jest oczywiście w zimie, gdy grzeje każdy. Pół biedy, jeżeli dana rodzina zamiast piecem na gaz dogrzewa się kominkiem, problem zaczyna się wtedy, gdy spalane są śmieci i niebezpieczne dla zdrowia odpady.

Od jakiegoś czasu można zaobserwować w Wesołej bardzo charakterystyczne pojazdy straży miejskiej służące do pomiaru czystości powietrza. Referat ds. Kontroli Środowiska Oddziału Ochrony Środowiska posiada w Warszawie 5 specjalistycznych samochodów, na których wyposażeniu znajdują się automatyczne pyłomierze, służące do pomiaru stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Jeden z takich pojazdów w ostatnim czasie jest częstym gościem w Wesołej.

Pył PM10 składa się z cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu, jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Może zawierać substancje toksyczne, a jego cząstki pochodzą przede wszystkim bezpośrednio ze spalania paliw stałych i ciekłych oraz powstają w wyniku przemian zanieczyszczeń gazowych w atmosferze. Jego cząstki mogądocierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył PM2,5, ponieważ składa się z mniejszych cząsteczek, ma jeszcze jedną właściwość – może przenikać do krwi.

Warteodnotowania jest to, że wynik pomiaru nie pozwala stwierdzić, czy faktycznie doszło do spalania odpadów, ani wykryć żadnych innych substancji, takich jak np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), dioksyny, furany, metale ciężkie, tlenki siarki czy azotu. Jeżeli po dokonaniu pomiaru stężenie pyłu PM10 będzie wyższe niż 200 µg/m3, będzie to sygnał, że istnieje uzasadnione podejrzenie spalania odpadów. W takich sytuacjach straż miejska ma realną podstawę do przeprowadzenia kontroli pobliskich nieruchomości w zakresie spalania odpadów i ewentualnego zastosowania sankcji.

Po czym stwierdzić, że to, czym pali nasz sąsiad, jest niebezpieczne? Na pewno nie po tym, że z komina wydobywają siępyły i gazy – są one naturalnym efektem procesu spalania. Nawet jeżeli ów dym jest uciążliwy dla mieszkańców, jeżeli strażnicy miejscy nie stwierdzą spalania odpadów, nie mogą podjąć jakichkolwiek dalszych działań. Kara jest uzasadniona jedynie w przypadku stwierdzenia spalania odpadów. Jeżeli ktoś korzysta z paliw niskiej jakości czy używa pieca o przestarzałej technologii, może pojawić się fakt dymienia niezwiązany ze spalaniem odpadów. W celu upewniania się konieczny jest pomiar.

W roku 2017 od stycznia do początku grudnia w Wesołej odbyło się 148 interwencji Straży Miejskiej dotyczących spalania odpadów, z czego w 14% skończyły się one mandatami. Znaczy to mniej więcej tyle, że w Wesołej nie wszyscy szanują zdrowie sąsiadów i były już wykrywane przypadki spalania odpadów – mieszkańcy Wesołej umieją „wyczuć nosem” spalanie odpadów, ponieważ aż 92% interwencji było na wniosek mieszkańców. Nie znaczy to, że „uprzejmie donosimy”, raczej dbamy o zdrowie swoje i innych.

Wynik pomiaru przeprowadzonego przez Straż Miejską oczywiście otrzymujemy z miejsca i czasu dokonywanego pomiaru. Sam pomiar trwa 10 minut, a ponieważ nie jest to stała stacja pomiarowa, nasze wyniki niestety ciężko porównywać z innymi odczytami uzyskiwanymi przez mobilną stacjępomiaru czystości powietrza – dane nie mają charakteru ciągłego.Na pewno nie można ich porównywać z pomiarami średniodobowymi uzyskiwanymi przez organy inspekcji ochrony środowiska – Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – wykonywanymi w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Straż Miejska może jedynie określić emisję pyłów zawieszonych w danym momencie, nie prowadzi pomiarów średniodobowych i średniomiesięcznych. Sam pomiar nie może się też odbyć w czasie opadów atmosferycznych.Mimo wszystko takie pomiary są potrzebne i służą Straży Miejskiej do określania miejsc, gdzie powinna zintensyfikować swoje działania.

Oprócz tego Straż Miejska przeprowadza też kontrole posesji, których w 2017 roku było około pięciuset, a na rok 2018 planowanych jest ponad osiemset. Na pierwszy rzut sprawdzania idą posesje niewłączone do sieci ciepłowniczej, a poza lokalami mieszkalnymi na kontrole mogą przyszykować się warsztaty, w których sprawdzane będzie np. czy nie są spalane odpady ropopochodne. Widać, że Straż Miejska bardzo wyspecjalizowała się w pomiarach czystości powietrza, i już niedługo nad dachami naszych domów będziemy mogli zobaczyć specjalne drony służące do pomiaru składu dymów wydobywających się z naszych kominów. Pierwsi strażnicy miejscy już zostali wytypowani do odpowiedniego szkolenia i prawdopodobnie niebawem będziemy ich spotykać na patrolach również w Wesołej.

Za szczegółowe informacje i rozmowę dziękuję panu Krzysztofowi Kosińskiemu (Naczelnikowi Oddziału Ochrony Środowiska) i pani Annie Krzeczkowskiej (Kierownikowi Referatu ds. Kontroli Środowiska) ze Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

 

Tagi: zanieczyszczenie powietrza, smog, ochrona środowiska


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


27 września - 2 października 2022

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Piątek, 30 września 2022

Wystawa fotografii "Czerwcowe pachnidła"

Sobota, 1 października 2022

Wydarzenie "Solidarni z Ukrainą"

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń