WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 30 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin

Teleopieka - Nowoczesne formy opieki dla seniorów

Bożena BORYS przewodnicząca Dzielnicowej Rady Seniorów  |  20 stycznia 2018

Teleopieka - Nowoczesne formy opieki dla seniorów

Polska jest krajem ludzi starzejących się. Osób w wieku senioralnym jest już blisko 10 milionów. 1/4 mieszkańców Warszawy stanowią seniorzy. W naszej dzielnicy jest podobnie. Jak zapewnić opiekę tym osobom, które stały się niesamodzielne i nie mają możliwości finansowych i bliskich krewnych, którzy mogą zaopiekować się samotną babcią lub dziadkiem? W Polsce ludzi samotnych, potrzebujących opieki jest blisko 2,5 miliona. Dla tak dużej grupy osób nikt nie jest w stanie wybudować stosownej liczby domów opieki społecznej. Wielu seniorów nie chce korzystać z takich domów i pragnie jesień życia spędzić w swoim mieszkaniu. W swoim domu, w swoim łóżku czują się najlepiej. To problem, z którym borykają się różne państwa europejskie. Od paru lat w krajach europejskich testowany jest system teleopieki.

Teleopieka, czyli opieka na odległość, stanowi doskonałą podstawę do organizacji nowoczesnych systemów opieki w warunkach domowych. Oczywiście, ten system nie jest w stanie zastąpić całkowicie opieki fizycznej, ale stanowi jej doskonałe uzupełnienie. Połączony ze sprawnie działającym wolontariatem czy usługami świadczonymi przez pracowników pomocy społecznej może przynieść świetne efekty. Na konferencji poświęconej temu problemowi, a zorganizowanej przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, która odbyła się w grudniu, przytoczono szereg przykładów, jak sobie z tym radzą w innych krajach. W Niemczech ten system jest już bardzo zaawansowany i obejmuje wielu seniorów. Korzystają z takich form Włosi, Hiszpanie, Francuzi. W Finlandii system obejmuje nie tylko mieszkańców miast, ale i wsi. Najlepiej i najdłużej system teleopieki działa w Wielkiej Brytanii.

Tam, gdzie system już działa, stwierdzono, że ze względów ekonomicznych jest to opłacalne. Wprowadzenie teleopieki to koszt niższy niż pobyt w domu seniora. System ten wymaga elektronicznych urządzeń, które zawiadomią centrum pomocy, że coś jest nie tak. Oprócz urządzeń konieczne jest centrum zarządzania, które łącząc się z pogotowiem, może szybko pomóc starszemu człowiekowi. Są dwa rodzaje urządzeń. Starsza, samotna osoba podłączona do systemu teleopieki wyposażona jest w terminal telefoniczny oraz brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS. Naciśnięcie przycisku uruchamia przez terminal połączenie z centrum monitoringu, gdzie dyżurujący operator zarządza odpowiedni rodzaj pomocy dla pacjenta. Bransoletka, którą widzą państwo na zamieszczonym zdjęciu, jest tak skonstruowana, że służy też jako telefon, czyli można mieć stały kontakt z pacjentem. Bransoletki wyprodukowano w Chinach i są już dostępne w Polsce i testowane w Warszawie. Pierwsze egzemplarze pokazano na Targach Senioralnych, które odbyły się jesienią w Krakowie. Oprócz przycisku SOS można też ulokować w domu starszej osoby czujniki reagujące na rożne zagrożenia (czujniki dymu, gazu, czadu).

W Warszawie przystąpiono do realizacji projektu „Z@opiekowani”. 40 osób wytypowanych przez ośrodki pomocy społecznej z 7 dzielnic stolicy (Białołęka, Ochota, Praga-Poludnie, Praga-Północ, Śródmieście, Targówek i Wola) otrzymało urządzenia i sprawdza ich działanie. Są to osoby, które stały sie niesamodzielne i nie korzystają z usług opiekuńczych. Program finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Warszawa nie jest pierwsza, stolicę wyprzedziły Katowice, Opole, Gdynia i mniejsze Zawiercie. Najwięcej seniorów korzysta z tego systemu w Gdyni. Myślę, że w niedługim czasie ten system trafi i do Wesołej. Co Państwo myślą o takiej nowoczesnej opiece? Jak to się Państwu podoba?

Spodziewamy się, że w nadchodzącym roku ruszy Dom Dziennego Pobytu dla wesołowskich seniorów, czyli i u nas myśli się o seniorach. Piszcie Państwo do nas, korzystając z Poczty Seniora, która działa i pomaga lepiej poznać nasze dzielnicowe senioralne problemy. Poczta Seniora działa dzięki ludziom dobrej woli, którym dziękowaliśmy w poprzednim numerze WS. Gorące podziękowania kierujemy również do Zarządu Straży Pożarnej za udostępnienie miejsca na ścianie budynku przy ul. Raczkiewicza na potrzeby „Poczty Seniora”. Nasze podziękowania kierujemy do Pana Zdzisława Zakliki, który nie szczędząc własnego czasu, zamontował większość skrzynek i organizerów, a także do pana Marka Wrońskiego, który włączył się do akcji montażu skrzynek. Wszyscy działamy społecznie i staramy się poznać Państwa potrzeby, by seniorom w Wesołej żyło się lepiej. Dlatego tak ważne jest zwracanie naszej uwagi na różne problemy. Część z nich z pewnością da się rozwiązać. Czekamy na listy do Poczty Seniora.

 

Tagi: seniorzy, senior, opieka, teleopieka


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń