WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 21 września 2019 r.
Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Spróbuj, a pokochasz

Hanna Kowalska  |  25 stycznia 2018

Spróbuj, a pokochasz

Tyle dobrego, że nie wiemy od czego zacząć! Może po kolei. Przedstawiamy Wam niezwykły projekt pn.: „Piórem i Pazurem”, realizowany w Szkole Podstawowej nr 140 w Radości.

O co chodzi? O kaligrafię. Dostępną dla wszystkich i wciągającą bardziej niż najpopularniejsze gry!

W ramach projektu „Piórem i Pazurem” odbywają się warsztaty, organizowany jest Warszawski Konkurs Kaligraficzny i wiele innych interesujących działań. Skupia on także niesamowitych ludzi. Do projektu włączyło się wielu znanych kaligrafów oraz firmy plastyczne z całej Polski. Dzięki niemu każdy z nas może stać się kaligrafem i zaskakiwać siebie samego oraz swoich bliskich prześlicznymi, własnoręcznie wykonanymi napisami.

Aktualnie trwa akcja kaligrafowania tekstu "Małego Księcia", w której biorą udział hobbyści z różnych stron naszego kraju (organizatorzy zdradzają, że mają obiecany nawet fragment wypisany gwarą!). Również Ty  możesz wziąć w niej udział, nawet jeśli jeszcze nie próbowałeś kaligrafii. Szczegóły znajdziesz na facebookowym profilu projektu: https://www.facebook.com/PioremiPazurem/

Jeśli jednak wolisz się najpierw nauczyć podstaw albo masz już jakiś warsztat i chcesz go udoskonalić, 28 stycznia w Warszawskim Domu Kaligrafii odbędą się warsztaty kaligraficzne: https://www.facebook.com/events/1860616927557756/.

Co jeszcze będzie się działo?

10 lutego z okazji Dnia Pióra Wiecznego autorki projektu „Piórem i Pazurem” wraz z Warszawskim Domem Kaligrafii organizują spotkanie poświęcone książce "Mały Książę", która jest motywem przewodnim konkursu. Podczas spotkania czytane będą fragmenty utworu, wykonywane będą linoryty, kaligrafowane cytaty. Przewidzianych jest wiele aktywności dla całych rodzin. Zapamiętajcie więc tę datę i zaglądajcie na stronę https://pioremipazuremsp140.blogspot.com/ po szczegóły.

A teraz coś dla zaawansowanych: wspomniany konkurs związany z „Małym Księciem”. Czy wiecie, że polskie tłumaczenie "Małego Księcia" Antoine de Saint – Exupery’ego obchodzi 70. urodziny? Właśnie z tej okazji „Piórem i Pazurem” zaprasza do wspólnego pięknego przepisania całości tego utworu. Zadanie dla każdego uczestnika polega na jak najpiękniejszym przepisaniu jednego z fragmentów oraz ozdobieniu tekstu iluminacjami, inicjałem lub bordiurą. Po szczegóły konkursu (i zasadę doboru fragmentu do przepisania) także odsyłamy na fanpage https://www.facebook.com/PioremiPazurem/, a tu podajemy ważną datę: konkurs trwa do 16 lutego br. (najpóźniej tego dnia Wasze prace muszą trafić do Szkoły Podstawowej nr 140 przy ul. Wilgi 19).

Ale może mimo wszystko zadajecie sobie pytanie: dlaczego kaligrafia?

Kaligrafia była kiedyś jednym z podstawowych przedmiotów szkolnych. Za jej pomocą, rozwijano pamięć i koncentrację oraz poczucie piękna i estetyki. Uznano jednak, że uczniom wystarczy nauka podstaw pisania i kaligrafia zniknęła ze szkół. Po co w czasach klawiatur i ekranów dotykowych szlifować umiejętność pisania piórem? Ponieważ ręczne pisanie uczy precyzji, dokładności, dbania o każdy szczegół, cierpliwości, staranności i wyrabia sprawność ręki. Powstało wiele opracowań naukowych, wg których pisanie odręczne rozwija ważne części mózgu, odpowiedzialne za percepcję wzrokową, abstrakcyjne myślenie, zdolności motoryczne, orientację przestrzenną itd.

Chyba nie musimy pisać dalej, żeby Was przekonać. Chociaż nie, warto raz jeszcze powtórzyć, że to po prostu wciąga i sprawia przyjemność. Pracując nad kształtem liter odprężamy się i zapominamy o szarej codzienności, ważne staje się tylko to, by odwzorować na papierze literę w dokładnie takim kształcie, jaki chcemy uzyskać i jeszcze ładnie to wszystko ozdobić. A jaką satysfakcję daje pięknie napisany tekst!

Zachęcamy, żebyście spróbowali. Do pokochania po spróbowaniu już nie trzeba będzie zachęcać :-)

 

 

Tagi: kaligrafia, piórem i pazurem, warszawski konkurs kaligraficzny


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 21 września 2019

Spektakl teatralny "Lwi król"

Sobota, 21 września 2019

Miłość Ci wszystko wybaczy

Niedziela, 22 września 2019

Koncert Filharmonii Narodowej w Zerzniu

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jakie uczucie zwykle towarzyszy Ci podczas roku szkolnego?

radości
spokoju
strachu
podekscytowania
zdenerwowania
obojętności
znudzenia
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń